CrystalDiskMark 3.0 x64
Asi nejoblíbenějším a nejpoužívanějším testem pevných disků současnosti je CrystalDiskMark. Ukazuje totiž velmi přehledně výsledky měření, je velmi jednoduchý a měří jak velké, tak i malé soubory. Benchmark CrystalDiskMark vypadá následovně:
Podíváme se nejdříve, kolik u jednotlivých disků naměřil sekvenční rychlosti. U všech testů jsme měli s nastavením dle screenu, tedy opakování každého testu 9x.
Sekvenční rychlosti se podobají výsledkům větších souborů u ATTO Benchmark. Samsung F3 zde lehce vede nad WD Caviar Black. SSD Kingston je nejrychlejší.
V testu 512K už jsou rozdíly mnohem větší. Malé soubory zvládají nejrychleji SSD disky. Jejich náskok je už zde velký, u ještě menších pak obrovský. Malé soubory umí zřejmě rychleji zapisovat i číst WD Caviar Black 1TB. Oproti Samsungu F3 je viditelně rychlejší.
U extra malých souborů jsou rozdíly poměrně malé, stejně jako výsledky obou plotnových disků. WD Caviar Black je přeci jen o chlup rychlejší při čtení. SSD Kingston je pak zcela jinde a na plotnové disky má náskok minimálně desetinásobný.
HD Tune 3.50 Pro
Dostáváme se k oblíbenému testu HD Tune. Tento benchmark umí velmi hezky měřit IOPS, tedy operace za sekundu. Výpočet IOPS se skládá z rychlosti odezvy, a proto si dnes ukážeme více originálních screenů, kde je vše hezky vidět. Stejně tak pěkně ukazuje průběh testů rychlostí plotnových disků a i na ty se zaměřím. Nejdříve výsledky testů, které uvádím v grafu.
Už v minulém testu SSD disků jsem se více rozepsal o testu IOPS. Mnoho uživatelů na něj totiž klade velký vliv, což je ale pro reálné využití blbost. Pro shrnutí těm, kteří nečetli minulý test, uvádím upravenou verzi vysvětlení IOPS:
Na počet IOPS ve výsledcích testů má největší vliv přístupová doba. Ta je u SSD disků velmi nízká, ale i zde se rozdíly, které právě IOPS hodně změní, najdou. Běžné plotnové disky jako jsou dnes Western Digital Caviar Black 1TB nebo Samsung F3 500GB mají při 512 bytes v testu HD Tune okolo 70 IOPS. To je i oproti průměrnému SSD Kingston V Series 128GB a jeho necelým 4000 IOPS hodně málo. Je to však způsobeno tím, že SSD disk má u tohoto testu přístupovou dobu 0,26 ms oproti 12, resp. 16 ms u dvojice WD Caviar Black 1TB a Samsung F3 500GB. Z toho vyplývá – 12 / 0,26 = 46, WD Caviar má 78 IOPS, takže 78 * 46 = cca 3600, což je se započtením nepřesností kvůli zaokrouhlení výsledek Kingstonu V Series 128GB.
Takže ano, SSD disk je tolikrát rychlejší/výkonnější, avšak reálně to až tak nepoznáme. Nakonec ještě uvádím dva testy rychlosti z HD Tune Pro:
Zde se v podstatě kopírují výsledky z předchozích benchmarků. SSD disk Kingston je při čtení/zápisu malých souborů, stejně jako všechny ostatní SSD disky, velmi rychlý. Z obou plotnových disků je pak o něco rychlejší WD Caviar Black 1TB, což se viditelně projevilo i u praktického testu bootování Windows 7.