Při testování jsem mimo výsledků sledoval i provozní vlastnosti pevných disků, avšak pouze obecně. Nebudu se zde zabývat decibely nebo stupni Celsia, neb to jsou údaje, které jsou v každém prostředí jiné a záleží hodně na typu počítačové skříně, teplotě či hlučnosti okolí počítače. Spotřeba je u pevných 3,5“ disků taktéž nepodstatná, neb je tak nízká, že to každá komponenta ve vašem PC přebije jen tím, že pustíte počítač. Udělám ale souhrn a slovní porovnání:
Teplota – v případě teplot je mezi dvěma testovanými plotnovými disky lehký rozdíl. WD Caviar Black 1TB se více hřeje, což je ale logické, neb má dvě plotny. Při zátěži se v chlazené skříni nedostaly teploty odečítané přes čidlo nad 35°C, což ostatně vidíte i ze screenů v programu HD Tune Pro či v CrystalDiskInfo. Samsung F3 byl průměrně po stejné zátěži o tři až čtyři stupně chladnější a nedostal se nad 32°C. Na oba přitom foukal v přední pozici skříně 120mm ventilátor.
Spotřeba – spotřebu nemá cenu u podobných disků moc řešit. Na webu výrobce je u Western Digital Caviar Black 1TB uvedena maximální spotřeba při čtení/zápisu je 6,8W, bez zatížení (idle) pak 6,0W. Samsung F3 500GB se pohybuje v podobných číslech. Udávaná spotřeba je o pár desetinek nižší. Oba disky si samozřejmě nejvíce berou při roztáčení ploten, ale více než 10W by to být nemělo.
Hlučnost – v porovnání hluku při práci je mezi oběma disky rozdíl. WD Caviar Black 1TB je nečekaně hlučný pevný disk. Rychlost si vybírá daň v podobě hodně slyšitelného hlubšího chroustání, při vyhledávání na plotně je slyšet i ve skříni se třemi 120mm ventilátory. Po ztišení přes AAM je naopak skoro neslyšitelný, i když je ze skříně vyndaný, avšak přístupová doba se hodně propadá. Samsung F3 500GB je velmi tichý disk. Ve skříni ho je možné slyšet pouze při přiblížení ucha a zaostření na vyšší rychle chroupavý zvuk.
Cena
Cena je jedním ze zajímavých faktorů, který nás může přesvědčit k pořízení jednoho s disků. U Samsugu F3 500GB je asi nejnižší, jaká může být. Průměrně se pohybuje okolo 950 korun, ale je možné tento disk sehnat i okolo devíti set korun. Jedná se o jeden z nejlevnějších 500GB disků vůbec. Na druhé straně společnost Western Digital si za svůj nejvýkonnější běžný plotnový 1TB model nechává zaplatit. Průměrná cena je okolo 1950 korun, přičemž lze disk sehnat i pod 1900 korun. Jenže třeba konkurenční Samsung F3 1TB stojí již kolem 1400 korun, což je hodně velký rozdíl peněžní, ze zkušenosti s menší verzí však neúměrný podanému výkonu.
I tak si ale Western Digital Caviar Black 1TB své zákazníky v pohodě najde, a to i díky hodně rozšířené záruce 5 let, která cenu také zvyšuje. Takto dlouhá záruka je výhodná i v tom, že za dva či tři roky po pořízení budeme chtít disk poslat dál (rozuměj prodat) a stále bude mít vyšší cenu než ostatní stejně velké disky, neb bude mít ještě nějakou dobu záruku. SSD Kingston uvádím do porovnání jen kvůli tomu, že jsem ho v dnešním testu s dvěma plotnovými disky porovnával. Cena SSD však zatím vzhledem velikosti plotnových disků není úměrná. Na druhou stranu ani nemá být. SSD jsou prostě jiná kategorie, která se zatím na trhu zabydluje.
V dnešním testu jsme si představili pevný disk Western Digital Caviar Black 1TB 1002FAEX. Jedná o 3,5“ plotnový disk s velikostí 1000GB. Jeho hlavní předností je výkon, který je jeden z nejvyšších v oblasti běžných plotnových disků. Má taktéž velkou 64MB vyrovnávací paměť (cache) a podporuje nejnovější datové rozhraní SATA III (6Gbps). Ani jedna z hodně reklamovaných vlastností mu však na výkonu v reálném domácím využití nepřidává.
Horší stránkou tohoto disku je vyšší cena, která je ale omluvitelná díky dlouhé pětileté záruce. Ve srovnání s podobnými modely je disk také více hlučný, chroustání je i přes skříň dost slyšet. Zcela se dá tento nešvar vyřešit zapnutí funkce AAM, ovšem za cenu snížení přístupové doby o přibližně 50%, částečně pak odhlučněním skříně.
WD Caviar Black 1TB je velmi dobrý pevný disk vhodný do rychlých sestav jako disk pro instalace programů a her, nebo taktéž jako systémový disk do sestav bez SSD. Ani malý nedostatek ve větší hlučnosti a vyšší cena jistě zájemce neodradí, neb se jedná o jeden z nejrychlejších běžných plotnových disků na trhu.
Za zapůjčení pevného disku děkujeme společnosti Western Digital