Western Digital Caviar Black 1TB – pomáhá SATA 6Gbps a 64MB cache k vyššímu výkonu? Tisk E-mail
Napsal Tomáš "holoway" Hort   
Sobota, 20 listopad 2010
Přejít na obsah
Western Digital Caviar Black 1TB – pomáhá SATA 6Gbps a 64MB cache k vyššímu výkonu?
Western Digital Caviar Black 1TB-navíc se SATA 6Gbps
Testovací sestava, testované pevné disky
Testy: Windows 7 HP 64bit, ATTO Disk Benchmark
Testy: CrystalDiskMark, HD Tune Pro #1
Testy: HD Tune Pro #2 a protihluková funkce AAM
Provozní vlastnosti, hodnocení a závěr
altPřes recenze SSD disků nesmíme zapomínat na to, že plotnové disky jsou stále majoritní skupinou na trhu s datovými úložišti. Na testy se nám dnes nedostala žádná žhavá novinka, ale již zaběhnutý produkt v podobě 1TB plotnového disku Caviar Black od společnosti Western Digital s podporou SATA 6Gbps a velkou 64MB cache.

 

 

 

  • Western Digital Caviar Black 1TB – pomáhá SATA 6Gbps a 64MB cache k vyššímu výkonu?

Rozmýšlení, zda na testy vzít tento již nějaký ten pátek starý pevný disk, nebylo moc těžké. Pokud si stále čteme recenze na SSD disky a vyzdvihujeme jejich výkon, nemusí být každému jasné, v čem je ten rozdíl, dokud to opravdu ve výsledcích neuvidí. Western Digital Caviar Black 1TB je jedním z nejrychlejších pevných plotnových disků na trhu, a proto se nám bude do srovnání hodit.

V dnešní recenzi se tedy mimo samotného otestování WD Caviar Black 1TB budu věnovat i porovnání s SSD disky. A aby toho nebylo málo, vzal jsem na otestování ještě jeden plotnový disk v podobě Samsungu F3 500GB, který je jedním z vůbec nejprodávanějších pevných disků na trhu již od poloviny roku 2009. Zaměřím se také na poměrně diskutovanou technologii AAM, což je softwarové ztišení plotnového pevného disku.

WD Caviar Black vs. Caviar Blue a Green

Společnost Western Digital v posledních letech rozděluje svůj segment interních pevných disků s plotnami na tři řady – Black, Blue a Green. Modrá (Blue) série je střední třída disků s dobrým výkonem, zelená řada (Green) je zaměřena na ekologii a disky mají sníženou spotřebu – hodí se hlavně jako archivy dat. Nejvyšší černá (Black) řada disků je oblíbena hlavně u zákazníků, kteří si svůj počítač sestavují sami a chtějí v něm mít to nejlepší. Už od počátku tohoto rozřazení jsou disky WD Caviar Black považovány za jedny z nejrychlejších na trhu a reálně tomu tak opravdu je.

Druhou stranou mince však je fakt, že výkonnostní rozdíl mezi těmito třemi řadami je ve výsledku velmi malý, v některých testech žádný. Caviar Black mají marketingově hodně propíranou dvojnásobnou cache (vyrovnávací paměť), která však ve většině případů k celkovému výkonu nepomůže, respektive její uplatnění pro výkon je poměrně úzké a tak rozdíl mezi 32MB a 16MB nebo 32MB a 64MB cache v reálném použití nepoznáme. Naštěstí pro Western Digital a ostatní výrobce o tom uživatelé za A) nevědí a za B) chtějí prostě to nejlepší a v daném ohledu největší, a proto čím víc proužků (cache), tím víc Adidas.

Tak a teď jste si přečetli předešlý odstavec a divíte se, proč kupujete dražší disky, když můžete mít o pár stovek levnější se stejným výkonem. Je tu však další „ale“, a to fakt, že větší cache sice pomůže jen ve specifických případech opakovaného čtení nebo zápisu (kdy jsou data v cache uložena), ale výrobce přidává k těmto dražším sériím i pár vylepšení navíc. U Western Digital je to hlavně delší záruční doba. Místa standardních tří let je záruka prodloužena na pět let. Je tedy vidět, že výrobce svým diskům věří. Druhou věcí, která by mohla přispět k výkonu i kvalitě je použití dvou procesorů, které pevný disk řídí (Dual processor). Zde je těžké odhadnout, co všechno dva procesory udělají lépe než jeden. Jelikož výrobce doporučuje disky i pro zapojení RAID, může se rozdíl projevit třeba zde.

Je tedy pouze na vás, zda investujete o pár stokorun více do nejlepšího modelu, nebo raději ušetříte s tím, že rozdíl při domácím použití nepoznáte. Mohli bychom se také rozhodovat podle délky záruky, která by za to mohla stát, ale opět končíme u toho, že tři roky je na pevný disk poměrně dlouho a je tedy jen na nás, zda to využijeme a budeme disk mít i déle než tři roky, nebo zda to význam nemá. A teď už se pojďme podívat na pevný disk.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Friday, 10 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1603x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Thursday, 09 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1800x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdMonday, 06 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3916x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Sunday, 05 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1290x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Saturday, 04 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Friday, 03 January 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1