Strana 1 z 3
- ADATA XPG Lancer DDR5-5600 32GB CL36 EXPO/XMP
– TEST a RECENZE normálních DDR5 pamětí
Nemusíte nutně kupovat ultra rychlé DDR5 paměti dnes, které sice už nejsou extrémně drahé, ale stále stojí poměrně dost. I nabídka základních modelů na nižších rychlostech je OK, speciálně pokud si ani nechcete hrát se žádným taktováním apod. ADATA, stejně jako ostatní výrobci, tedy nabízí širokou škálu modelů DDR5 pamětí.
Mezi nimi jsou luxusnější XPG LANCER DDR5, které dodává s většími pasivy, a to ve verzích s RGB i bez RGB podsvícení. Mít je také můžete s černými nebo bílými pasivy. Pod nimi je ale vše stejné. Aktuálně firma nabízí moduly od 5200MHz, přes 5600, 6000, 6400 až po aktuálně nejrychlejší 7200MHz moduly. Mají také různá časování mezi 30 až 40CL. Firma má aktuálně v nabídce pouze 16GB nebo 32GB moduly, zatím tedy žádné 24, 48 nebo 64. Dnes se konkrétně podíváme na dno nabídky, kterou vedle tedy DDR5-5200 tvoří DDR5-5600MHz moduly.
Ano, rychlostně nejsou nijak úžasné, ale zase jsou blízko specifikací současných AMD/Intel platforem, které nativně udávají podporu pro 5200/5600MHz max. Cokoliv nad tyto rychlosti je vlastně taktování. Samozřejmě následující generace procesorů a platforem to zase posunou. Pro vlastní funkčnost ale tyto rychlosti úplně stačí a určitě také pomáhá, že jsou obvykle cenově nejdostupnější. Stojí tedy zato si nepřiplatit na rychlejší dnes?
- ADATA XPG Lancer (RGB) DDR5-5600 32GB CL36 EXPO/XMP
V redakci máme obě verze nabízeného kitu, tedy jak tu s RGB podsvícení, tak tu bez ní. A tak asi nepřekvapí, že až na ten RGB pruh jsou jinak fyzicky stejné.
To platí i o modulech samotných. Mají stejné HYNIX paměti na stejných 5600MHz se stejným CL36-36-36 časováním. V obou případech jde také o 16GB moduly (po dvou v balení), a jde o paměti typu single-rank, tedy mají těch 16GB jen na jedné straně modulu. Což je tedy z hlediska výkonu a funkčnosti nejlepší řešení pro dvou-modulová (dvoukanálová) osazení současných běžných domácích PC.
V obou případech je zde podpora profilů Intel XMP i AMD EXPO. Tedy po osazení pamětí do PC musíte v BIOSu tyto moduly aktivovat na udávané rychlosti a nastavení časování, jinak vám poběží v základním 4800MHz režimu. RGB verze mají tedy podsvícení, které je tradičně ovládáno přes aplikace výrobců základních desek, pokud chcete toto RGB nastavovat.
A jak tedy šlapou v praxi?
|