Strana 2 z 3
- ADATA XPG LANCER NEON RGB 2x16GB DD5-8000 CL38 v praxi
Máme k dispozici ten aktuálně zatím vůbec nejrychlejší kit v podobě 2x 16GB DDR5-8000 CL38, který má také současně nejvyšší napětí 1,45V. ADATA dodává tyto paměti ve svém standardním balení.

2x 16GB moduly mají tedy zcela nové zpracování heatsinků. Nejsou extrémně přerostlé a kladou důraz hlavně na RGB podsvícení. Jak bylo řečeno, ADATA se snažilo o ekologičtější přístup, takže moduly mají velkou část toho podsvíceného plastu vyrobenou z recyklátu. Vypadají rozhodně neobvykle, ale nijak přehnaně.

Jako obvykle musíte ten KIT na tu rychlost v BIOSu nastavit. Pokud jde o profilování, podporují jen Intel XMP, které ale funguje i na AMD platformě. Z pochopitelných důvodů nenabízí takhle rychlý testovaný kit dnes AMD EXPO profilování. Nicméně to XMP jde nastavit i na AMD AM5, což jsme tedy vyzkoušeli.

Tyto paměti nejsou CUDIMM model, nemají tu dodatečnou stabilizující elekroniku, ale DDR5-8000 ji ještě úplně nepotřebují. I na AMD (stejně tak na Intelu) fungují po nastavení tohoto profilu bez problémů. Tedy pokud máte kvalitní základní desku. Na námi testované ASUS ROG CrossHair X870E zvládaly nejen bez problémů těch 8000MHz při CL 38-48-48 a 1,45V, ale dokázaly jsme je udržet stabilní i na 8400MHz CL38. Nicméně to nebude samozřejmě na každé základní desce, v současnosti je to možné jen u opravdu TOP kvalitních modelů. Nicméně paměti samy o sobě to zvládají.
Z hlediska výkonu na testované AMD platformě nejsou DDR5-8000 zásadním přínosem proti DDR5-6000. V AIDA64 sice takhle rychlé paměti demonstrují výrazně vyšší přenosové rychlosti, ale v běžné praxi to současné Intel a AMD platformy ani běžné aplikace, prostě moc nevyužijí.

Až na vzácné výjimky (komprese u komprimovacích aplikací) je přínos takhle rychlých pamětí ve většině aplikací malý. Mnohem menší, než prostě AIDA64 ukazuje potenciál možností přenosových rychlostí.



To platí i u her, kde ale jsou měřitelné přínosy větší než chyba měření. Pravda, stále potřebujete „speciální“ podmínky ve smyslu že musíte testovat v situacích, kde je CPU omezením výkonu, tedy typicky nízké rozlišení (1080p) v kombinaci s výkonnou GPU. Pak tedy i nějaký rozdíl a přínos rychlejších pamětí naměříte. Ve vyšších rozlišení, kde už CPU ani běžné DDR5 nejsou omezením, ale ovšem omezením vždy výkon GPU, a rychlejší DDR5 už moc rozdíl nedělají.



Nicméně pokud chcete TOP výkon za všech okolností, mohou DDR5-8000 kity dnes nabídnout, co hledáte. Ovšem řekl bych, že jde o přístup stylem „hrubá síla“, kdy kromě vyšších nároků na napájení a chlazení, jsou také dražší než výhodnější DDR5-6000 kity. ADATA se ale docela snažilo …
|