Strana 3 z 3
Vývoj DDR5 pamětí postupuje slušným tempem a bez debat poněkud překonávají současné možnosti AMD a Intel platforem je skutečně využít. Ještě před rokem bývaly DDR5-6000/6400 velmi rychlé a špičkové konfigurace, dnes už výrobci běžně DDR5-8000 a dokonce díky CUDIMM technologii i rychlejší. Musím říci, že obecně mají firmy zájem na testy posílat více a více takhle rychlých modulů, což obvykle značí jediné. Stávají se cenově dostupnějšími a tedy běžnějšími. Speciálně když je nabízí i výrobci jako ADATA, kteří se obvykle soustředí na mainstreamové uživatele.

Ještě nedávno DDR5-8000 kity atakovaly cenovky 10 tisíc korun. Dnes testovaný 2x 16GB DDR5-8000 CL38 od ADATA stojí už „jen“ 5000 korun vč. DPH. Je to samozřejmě stále hromada peněz za pouze 32GB GDDR5 paměti a tedy poměr cena/výkon rozhodně nikoho neohromí. Například standardní XPG 2x 16GB DDR5-6000 CL30 stojí kolem 2800 – 2900 korun vč. DPH. Takže bezmála dvojnásobek za DDR5-8000 CL38 s tím praktickým výkonem pár % sem tam, neohromí. Ale na poměry takhle rychlých pamětí (8000+) jsou jedny z vůbec nejlevnějších. A na poměry toho, co prostě takhle rychlé DDR5 ještě nedávno stály se evidentně časy mění. A výrobci dnes zjevně běžně zvládají i takhle rychlé DDR5 naprosto bez potíží.

Teď tedy jen, kdy je AMD a Intel doženou ve smyslu skutečně je využít. Na to si budeme muset počkat až s další generací platforem. Což by mělo být v Q3 2026 v případě AMD (ZEN 6) a Q4 2026 v případě Intelu (nová LGA 1954 platforma). Do té doby sice sem tam ten výkonový přínos mít DDR5-8000 budou, ale nečekejte prostě cenovému rozdílu odpovídající zlepšení výkonu. Ani tomu potenciálu, který z hlediska propustnosti technicky a parametrově mají. Ovšem jsou už dnes zkrátka možností a stávající se také cenově dostupnější a tudíž běžnější.

ADATA a jeho nové XPG LANCER NEON přichází navrch s inovativním zpracováním. Důraz na ekologii je zajímavý, ale pochopitelně z našeho pohledu se těžko posuzuje. Ovšem asi použití nějakých recyklovaných materiálů, speciálně všudypřítomných plastů, je lepší než žádné. A čím méně nových plastů bude muset vznikat, tím rozhodně lépe. O tom snad nikdo při současné situaci nemůže pochybovat. U tohoto produktu to funguje OK, moduly díky tomu výraznému RGB i zajímavě vypadají. A nemají problém ani s chlazením, což speciálně u rychlých DDR5-8000 při vysokém 1,45V napájení už není vždy tak jednoduché a samozřejmé. Tady však žádný problém, chladiče to zvládají obstojně. Paměti jdou i taktovat, kdy se ovšem pohybujeme na samé hranici současných běžných domácích možností současných desek a platforem Intelu a AMD a neCUDIMM modulů v běžném provozu. Ale funguje to na kvalitních deskách bez problémů s tím profilováním. A to na Intelu i AMD platformě. A cenově jsou také výrazně zajímavější, než podobně rychlé DDR5-8000 bývaly doposud.

Pokud se vám líbí, ovšem máte přeci jen obavy, abyste je využili a hlavně vaše deska zvládla, tak není problém. ADATA nabízí ve stejném NEON provedení také třeba DDR5-6000 CL30 kit, který stojí kolem 3400 korun vč. DPH, stejně tak DDR5-6400 CL32 apod. Jedinou výtkou, kterou bych měl je jen ta existence 16GB a 24GB modulů, kdy pokud prostě chcete více paměti, není to ideální. Ale ADATA snad v budoucnu nabídku rozšíří i na 32GB moduly. Každopádně nové Lancer NEON RGB i v té doposud nejrychlejší “extra“ verzi fungují dobře. Přístup k designu modulů je zajímavý a cenově si také nestojí na poměry rychlých modulů špatně. Takže pokud se vám líbí, nemáme problém je dle našich zkušeností s nimi doporučit.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům


AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|