Strana 1 z 3
- ADATA XPG Lancer RGB DDR5-8000 CL40 2x24GB
– TEST a RECENZE opravdu rychlých DDR5 pamětí
Paměti z této modelové řady jsem testoval asi jako jedny z prvních DDR5 pamětí na trhu už někdy v roce 2022 se základním modelem o 5200MT/s. Nicméně od té doby dorazila tato mainstreamová herní série v rychlejších provedeních. Nejvyšší model této řady se aktuálně pohybuje už na rychlosti 8000MT/s a právě tento nejvyšší model mi dorazil na dnešní recenzi. Nejde o nejnovější CUDIMM verze DDR5 modulů, stále jde v tomto případě o modely klasického UDIMM provedení.
Testovaná verze jako jeden z mála z této modelové řady ADATA XPG Lancer nemá EXPO profil a orientovaný je tedy hlavně na Intel platformu (XMP profilování), i když i na AMD bude za určitých okolností a nastavení fungovat, ovšem prostě EXPO profil nemá. Primárně se tedy podíváme na srovnání těchto pamětí na špičkové ASUS ROG Maximus Z790 APEX.
Paměti lze jinak zakoupit jak v černém provedení, tak i v provedení bílém, jako celkem dost ostatních produktů této značky od počítačových skříní, napájecích zdrojů či AiO chladičů na procesor. Není tedy problém si postavit celý PC v kompletně bílém provedení, pokud ještě seženete základní desku a grafickou kartu.
- ADATA XPG Lancer RGB DDR5-8000 48GB CL40
ADATA v rámci série nabízí 16GB, 24GB a 32GB moduly. Co by herně orientovaná řada je nabízena od 5200MT/s, přes 5600, 6000, 6400 a zatím nejrychlejší 8000MT/s. Postupně uvádí nové revize s vyššími takty nebo nižším časováním, což je případ i dnes testovaného modelu.
ADATA XPG Lancer RGB DDR5 48GB (2x 24GB) kit má z výroby celkem vysoké časování CL40, ovšem vzhledem k oné vysoké frekvenci vlastně vysoké není. Ani napětí 1.45V není kdovíjak nízké ale je ještě rozumné z hlediska běžného provozu.
Testovaný KIT je standardně zabalen tak, jak ADATA XPG balí své paměti už delší dobu. Testovaná verze je RGB, má tedy odpovídající výrazné podsvícení, které lze samozřejmě synchronizovat přes RGB systémy a aplikace výrobců desek. Tady žádná novinka není. ADATA nabízí tyto paměti i bez toho RGB podsvícení.
A jak si vedou v praxi, pokud jde o výkon a další věci?
|