Strana 3 z 3
Pokud uvažujete o rozšíření vaší stávající operační paměti v PC, zejména když je to dnes tak cenově dostupné, tak to má svá úskalí. Nejlepší je samozřejmě nekombinovat různé moduly a pořídit set najednou. Ale ano, pokud se budete držet stejné specifikace (ideálně stejný model), je velmi pravděpodobné, že to pojede dobře, i když ty moduly koupíte dodatečně. Trochu problém může být v tom, že výrobci i moduly stejného názvu občas mění, třeba použité paměti apod. takže na to pozor V našem případě tedy uvažujme, že máte 2x 16GB DDR4-3200 CL16-20-20 a dokoupíte tedy později dalších 2x 16GB stejných parametrů. Jak to bude fungovat a jaká jsou úskalí?
Jak vidíte v našem testu, potenciálně je zde drobný výkonový nárůst, ale bavíme se opravdu o 1 až 2% max. Více to bude jen v aplikacích výrazně těžící z toho většího množství paměti, což je samozřejmě hlavní pointa rozšíření na 4x 16GB z 2x 16GB. Prostě máte více paměti :). Ale je pravdou, že 32GB RAM není dnes v běžných aplikacích, natož třeba hrách, nějaké omezení výkonu. Ale samozřejmě existuje aplikace, kde 64GB může a bude znát.
Pokud jde o provozování 4 modulů RAM, není to primárně doporučováno u dvoukanálových platforem jako jsou AMD AM4/AM5 nebo Intel LGA 1700 apod. Důvodem je větší zátěž na řadič i desku. Vlastně ideální z hlediska minimalizování zátěže a problémů, by byly 2x tzv. single-rank moduly. To znamená moduly s čipy osazenými jen na jedné straně PCB RAM modulu. Ty jsou u 8GB kapacit celkem běžné, u 16GB modulů jsou ale víceméně jen u novějších DDR5. U starších 16GB modulů DDR4 jako jsou ty naše v dnešním testu, jsou většinou tyto starší čipy z obou stran paměťového modulu, tedy jde obvykle o moduly typu dual-rank. To už klade na PCB pamětí i desky, řadič CPU a řízení napájení celého systému, větší nároky. Osazení 4 takových modulů na dvoukanálovou platformu, kde to tedy není třeba z výkonového hlediska, protože paměťový řadič CPU má jen 2 kanály, věci prostě více komplikuje.
(Oficiální podpora ze strany Intelu)
Zvýšené nároky na všechny fyzické i SW aspekty, sebou nesou omezení. Což je vidět v našem případě na taktování. Zatímco na naší sestavě při osazení 2x 16GB DDR4-3200 jsme schopni je stabilně dostat na 3800MHz, při osazení 4x 16GB to prostě není plně stabilní při stejném nastavení a 3600MHz je maximum. Není to překvapení, protože jak Intel, tak AMD uvádí určité specifikace podporovaných rychlostí RAM a ty se liší právě v režimu single-rank, dual-rank a množství osazených takových modulů. Výrobci tedy třeba uvádí podporu 3200MHz, ale jen při osazení dvou modulů single/dual rank. Při osazení 4 modulů však oficiálně podpora spadne třeba na 3000MHz nebo dokonce ještě níže. A hlavně vyniknou rozdíly mezi základními deskami. Budou takové desky, které nedokáží prostě stabilně udržet 4x 16GB na 3200MHz, zatímco 2x 16GB 3200MHz na nich budou běhat OK. Ale to se dnes bavíme opravdu o levných deskách, nebo těch ve starších sestavách apod. naštěstí u novějších AM4 nebo LGA 1700 není většina základních desek už tak vybíravá. Tedy pokud se nesnažíte hnát RAM na nějaké vysoké limity, což v případě RYZEN 3000/5000 třeba je těch DDR4-3600MHz.
Použití 4 modulů je lákavé, ovšem může to být potenciální zdroj potíží se stabilitou na starších systémech a méně kvalitních deskách, speciálně pokud se to prostě budete snažit hnát na nějaké vyšší takty apod. V případě námi testovaných DDR4-3200MHz CL16 by ovšem u většiny sestav s posledními generacemi AMD/Intel CPU, které tedy DDR4 podporují, by to problém být neměl. A v našem případě také nebyl. Rozšíření ze 2 na 4 moduly je tedy možné a v praxi za určitých okolností funguje OK. Samozřejmě je otázkou, zda v našem případě tedy někomu nestačí 2x 16GB a pořídí další dva moduly na celkových 64GB paměti, ale i to může mít sem tam drobný přínos. Vzhledem k tomu, jak levné dnes testované paměti jsou (2000 korun za 2x 16GB DDR4-3200), je to prostě atraktivní. Ale buďte si vědomi toho výše popsaného úskalí při upgradu na 4 moduly. A pokud začnete mít potíže se stabilitou svého PC po takovém upgradu, zkuste se vrátit na 2 moduly a dost možná se to „zázrakem“ vyřeší. Primárně tedy doporučuji u dvoukanálových platforem zůstat u 2 modulů RAM, ovšem pokud nebudete honit vysoké takty v kombinaci nízkého časování, měly by fungovat i 4 moduly bez potíží s přínosem samozřejmě té větší kapacity.
Testované ADATA XPG Spectrix D35G RGB DDR4 3200MHz jsou zajímavé, speciálně když těch 64GB vyjde na pouhých cca 4 tisíce korun, což je ještě před pár lety neslýchaná cena za takové množství paměti. Současně jsou „jen“ 3200MHz nebo 3600MHz (a nemají ani extra utažené časování), tedy mají rychlosti a parametry, které by neměly být problém ani při osazení 4 modulů na starší desky AM4 v kombinaci s RYZEN 5000 nebo Intel LGA 1700 v kombinaci s Intel Core 10/11/12/13/14 série. Takže doporučit je určitě můžeme.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|