Strana 3 z 4
- Výkon s AMD RYZEN i Intel Core
Pro samotné testování jsem tedy zvolil testovací program Aida64 ve verzi 5.92, který nám ukáže alespoň nějaké měřitelné rozdíly. Paměti ADATA jsem pak testoval ve čtyřech základních testech od rychlosti čtení, zápisu, kopírování až po změření latence. Jako první jsem tedy měřil na platformě AMD v podobě základní desky MSI X370 Gaming Pro Carbon s nejnovějším Biosem pro co nejlepší kompatibilitu s pamětmi.
Jako první jsem vyzkoušel přednastavené XMP profily, které mi BIOS nabídl celkem dva. První pomalejší s frekvenci 2800MHz s časováním 16.18.18.36 1T. Druhý profil pak nastavil paměti na vyšší frekvenci 2933MHz s identickým časováním. Oba profily fungovaly na jedničku, žádný problém se startováním PC či nestabilitou jsem nezaznamenal. Jako další krok jsem tedy zkusil, jak si paměti povedou při taktování a zda půjde časování ještě o něco snížit. Nakonec jsem se propracoval na frekvenci 3200MHz s opravdu slušným časováním 16.16.16.36 1T. Jak je vidět z grafu, paměti si polepšily vůči pomalejšímu profilu zhruba o 15-17%, vůči rychlejšímu profilu na frekvenci 2933MHz pak o stále pěkných 9-10%. U AM4 platformy určitě taktování pamětí doporučuji do frekvence 3200MHz je nárůst výkonu celkem poznat, zejména u her v nízkých rozlišeních je přínos proti 2400MHz i více než 10% výkonu běžně. Důvodem je samozřejmě fakt, že v případě RYZEN procesorů vnitřní sběrnice běží na taktu DDR4 pamětí.
Co se týče latencí, je vidět že značné zlepšení přináší právě frekvence 3200MHz spolu s tím, že snížíte i latenci pamětí. Frekvence 3466MHz pak už nemá na výsledek moc velký vliv v podobě rychlejších pamětí od G.SKILL, které jsem do testů zařadil pro porovnání také.
Jelikož je socket 1151 stále velmi populární nemohl jsem samozřejmě paměti neotestovat ani zde. Ostatně XPG Z1 paměti jsou na trhu už dva roky a původně byly určeny primárně pro Intel a mají také XMP profil, který je udělaný přímo pro Intel (nyní se výrobci desek postupně snaží zajistit funkčnost XMP i na AMD platformě). Pro test jsem si vybral základní desku ASUS Z270 Maximus IX Hero. I zde jsem nahrál poslední Bios a ujal se testování.
Z výsledků je krásně vidět že AMD platforma je o něco rychlejší z hlediska čtení, zápisu a kopírování ale zas Intel hodně vede v latencích, kde jsou čísla skoro poloviční. Také maximální frekvence po přetaktování jsou na Intelu vyšší, což je ale pochopitelné z konstrukce řadiče. Intel totiž nemá frekvenci paměti svázánu s taktem vnitřní sběrnice samotného procesoru, takže dosahování vyšších taktů u pamětí je u Intelu mnohem jednodušší, když taktujete jen ty paměti a ne i zásadní část procesoru. Bohužel běžný praktický přínos výkonu (mimo paměťové benchmarky) vysokých taktů RAM je u Intelu minimální, mnohem zajímavější je místo vysokých taktů snažit se o lepší časování.
Ohledně latencí, určitě doporučuji se držet 1T, protože u Intel platformy to hodně pomáhá. U pamětí ADATA jsem nakonec skončil na nejlepší odezvě 40,9ns při frekvenci 3333MHz a časování 16.16.16.36.1T při ještě relativně nízkém napětí 1.45V, což považuji na dlouhodobý provoz ještě stále bezpečné napětí, které paměti rozhodně nebude nijak poškozovat, či jim snižovat životnost.
Pro porovnání paměti G.Skill šly ještě níže a to na 37,8ns při ještě agresivnějším časování ale také mnohem vyšším napětí. Ovšem G.Skill jsou na takto vysoké napětí dělané a pro krátké testy není problém jim „naložit“ i 2V.
|