Strana 4 z 4
Paměti jsem tedy otestoval jak na nové platformě AM4 pro procesory AMD Ryzen, tak i na konkurenční LGA 1151 pro procesory Intelu. Na obou platformách jsem se nesetkal s žádným problémem. Na obou dvou pracovaly se zapnutým XMP profilem, tak i bez něj s ručním nastavením. V tomto směru tedy nemusíte mít žádný strach. Jenom doporučím u AM4 desky mít poslední dostupný BIOS, kdy jak jistě víte, od vydání platformy se v oblasti vyladění pamětí zlepšily věci opravdu dramaticky. Například při vydání bylo nemožné XMP profil funkčně vůbec nastavit, nyní však výrobci kvalitních desek dokázali postupně XMP profil (který je přímo vyladěn pro Intel) zprovoznit a bez potíží využít i na AMD platformě.
Samozřejmě je to deska od desky jiné. Obecně máte šanci na lepší výsledky i s HYNIX DDR4 na kvalitních deskách než na levnějších, a tak vám opravdu nemohu zaručit, že těch 3200MHz s testovanými ADATA dokážete jet na všech X370/B350 deskách. Záleží opravdu na vyladění BIOSU a tedy umu a kvalitě výrobce konkrétní desky (ovšem totéž platí i o taktování na Intel platformě). Situace se postupně zlepšuje na všech. Například na ultra kvalitní ASUS CrossHair Extreme X370 dokáží některé HYNIX moduly i těch 3466MHz. Bohužel platí, že cokoliv nad DDR4 2666MHz, což je maximum, které oficiálně podporuje AMD, je taktování a tedy vše kolem toho samozřejmě bez záruky na úspěch. Nicméně doporučujeme se docela snažit alespoň o těch 2800/3200MHz, protože v případě AMD jsou tam dost zajímavé výkonové zisky proti „jen“ DDR4 2133/2400MHz, díky konstrukci paměťového systému této platformy.
Co se týče přetaktování těchto pamětí, kdy ADATA prodává námi testovaný kit jako maximálně 3000MHz, tak pochopitelně to není jejich úplné maximum. Zvládnou i více, kdy ADATA také za příplatek prodává i 3200MHz kit, a na jistotu a odpovídající XMP profil si tak musíte připlatit. Anebo můžete zkusit štěstí koupit si ten 3000MHz a dotaktovat si to.
Nakonec jsem skončil na stabilní frekvenci 3200MHz pro AMD X370 a 3466MHz pro Intel Z270, což celkem odpovídá očekávání i technickým možnostem této třídy DDR4 čipů. U obou dvou jsem se dostal na nižší časování, než je doporučené výrobcem a výsledky testů tomu odpovídaly. Pokud paměti popoženete na vyšší takt a snížíte časování lze dosáhnout na mnohem lepší čísla ohledně rychlosti a odezvy těchto modulů. Nedosahují sice tak na dobré výsledky jako specializované a dražší paměti pro taktování jako jsou třeba TridentZ od G.SKILL se SAMSUNG čipy, ale také proto stojí (měly by) ADATA apod. s HYNIX mnohem méně a jsou tak vhodnější a výhodnější pro většinu běžných uživatelů. Pro základní taktování platforem v běžných relacích jsou ale podle mého názoru i tyto ADATA XPG Z1 dostatečné. Právě ceny jsou dnes poměrně důležité, protože už více než rok zažíváme vzestup cen operačních pamětí, protože jich není dostatek. ADATA nabízí námi testovat XPG Z1 hlavně ve verzích 2400MHz, 2666MHz, 3000MHz a 3200MHz.
Námi testovaný KIT 2x 8GB DDR4 2400/3000MHz stojí nyní kolem 4000 korun, přičemž jsou o něco dražší než pomalejší verze, ale levnější než 3200MHz model (ceny se liší až o několik set korun). Bohužel v současné době ceny docela poskakují a dostupnost pamětí je také chvíli ano, chvíli ne, takže se to těžko sleduje, a ještě hůře srovnává s konkurencí, která je na tom s cenovými výkyvy a dostupností velmi podobně. Obecně je to na současném trhu s operačními paměťmi hodně divoké, jak jistě potvrdí každý, kdo se nějaké slušné RAM snaží koupit. Jinak by vás mohlo zajímat, pokud se vám úplně nehodí design testovaných XPG „GOLD“, existuje ještě červená verze XPG a pak také nové XPG DAZZLE s podsvícením, a ještě dražší XPG SPECTRIX D40 s RGB podsvícením, které obě jsou novější.
Za výbavu pro testy děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|