Strana 2 z 3
První testovací sestava je založena na platformě LGA1700 se základní deskou Gigabyte Z790 AORUS Xtreme, tedy asi to nejlepší a také nejtěžší na uchlazení co lze nyní na tento soket zakoupit. Procesor jsem zvolil právě šíleně neefektivní a topící Intel i9-13900K s aktivovaným 6GHz režimem abych opravdu řádně otestoval maximální potenciál daného bloku. Operační pamětí jsou G.SKILL Trident Z5 Royal RGB 2x24GB DDR5 8000MHz CL40 v GOLD provedení.
Jako testovací platformu pro chlazení jsem použil vodní set Eiswand od Alphacoolu, který v základním balení obsahuje právě onen starší blok Eisblock XPX se kterým tak budu moci přímo srovnávat nový blok Core 1 LT na stejném okruhu. Samozřejmě nebude chybět ani srovnání s dražším a již testovaným modelem Core 1.
Instalace bloku Core 1 LT je tedy identická jako u Core 1. Jenom připomenu že vůči předchozím modelům zde došlo ke značnému přepracování celého systému uchycení, které je značně robustnější, spoléhá se na celokovovou konstrukci a je zde dosaženo mnohem lepšího přítlaku na procesor.
Samotné testování jsem tedy prováděl v zátěžovém benchmarku Cinebench R23, který dokáže vymačkat z procesorů praktické maximum, přičemž nejde o umělý nepraktický stress test a pro porovnání praktického chladícího výkonu je tedy naprosto ideální.
Z porovnání jsem byl nakonec velmi mile překvapen, protože výrobce opravdu nelhal a chladící výkon je na vlas stejný jako u předchozí modelu Core 1, který je ovšem aktuálně o celých 30 euro dražší. Blok tak nemá sebemenší problém uchladit ani brutální 6GHz režim na i9-13900K, kde se spotřeba procesoru šplhá na neskutečných 400W.
Identického výkonu jsem dosáhl i na AMD sestavě se základní deskou X780E Crosshair od AMD s procesorem Ryzen 9 7900X. Pro co nejpřesnější výsledky jsem pak použil teplovodivou pastu stejného výrobce Apex, která poskytuje luxusní přenos tepla 17 W/mK a řadí se tak mezi nejlepší teplovodivé pasty na trhu.
Takže k závěrům …
|