Strana 1 z 3
- Alphacool Core 1 LT – TEST a RECENZE
nových vodních bloků pro AMD i Intel za rozumné peníze
Zhruba před rokem uvedl na trh Alphacool po dlouholetém vývoji svou novou generaci vodních bloku, které přinesly spoustu inovací a znatelně zvedly chladící výkon u poslední generace procesorů AMD i Intel. Co ovšem tak trošku kazilo jejich uvedení na trh, byla vyšší pořizovací cena, který v té době byla kolem značných 3000 korun včetně daně. Tímto vznikla velká cenová propast mezi touto novinkou a starými modely bloků, jako byl například Eisblock XPX. Výrobce tedy přemýšlel, čím tuto díru v nabídce vyplnit a rozhodl se nabídnout zákazníkům zcela nový model, z velké části vycházející z konstrukce velmi úspěšného Core 1, ovšem s nižšími výrobními náklady. Velmi se snažil, aby nedošlo ke snížení chladícího výkonu, dokonce se ve svých prospektech chlubí tím, že se mu podařilo i přes sníženou výrobní cenu zachovat identický chladící výkon, jako u předchozího modelu.
Core 1 LT je aktuálně nabízen ve dvou provedení, stejně jako předchozí model. Já dostal na test Core 1 LT Aurora Acrylic, který je tedy z větší části výroben z Acetalu, což je semikrystalický termoplast s vysokou mechanickou pevností a tuhostí a vynikajícími vlastnostmi vůči opotřebení. Nechybí ani RGB podsvícení, které je zde mnohem výraznější než u modelu Core 1. Hodí se tak do vodních okruhů, kde je velký důraz na to, aby byla v okruhu vidět kapalina a také na RGB podsvícení. Kdo na tohle jaksi moc není, je zde ještě druhý model Core 1 LT Black, který má horní díl černě zabarvený a není tedy vidět dovnitř. Výrobce tedy viditelně ušetřil při výrobě dost peněz na tom, že vyměnil drahý mosaz za mnohem levnější acetol, který se také mnohem jednodušeji opracovává.
Díky tomu klesla hmotnost samotného bloku z 500 g na rovnou polovinu. Veškeré další parametry ovšem zůstaly stejné. Základna je tedy stále vyrobena z mědi o tloušťce 4 mm s velmi kvalitním poniklováním. Uvnitř pak najdeme celkem 12 kanálků s 65 lamelami, které mají rozměr 38 x 37 mm. Ty jsou velmi jemné, každá z nich má pouze 0,4mm. Celková chlazená plocha je tak identická s dražším modelem Core 1. To je samozřejmě nutné s ohledem na zvyšující se TDP i mainstreamových procesorů, pro které je určena. Zatímco ještě nedávno byly obvyklé 125W procesory maximálně, dnes má AMD 170 W a Intel atakuje 300 W. Samozřejmostí je i kompatibilita s aktuálními mainstreamovými platformami od Intelu (LGA 1700+) nebo AM5 od AMD.
Uvnitř pak najdeme kvalitní a výkonnou trysku, skrze kterou proudí kapalina a usměrňuje tok této kapaliny a snaží se z těch všech lamel dostat ještě větší porci chladícího výkonu. I tato tryska je zcela identická s dražším modelem což je velmi pozitivní. Každopádně jsem mohl mezi prvními nový blok otestovat ve svém systému a v praxi.
Celý Blok je zabalen v celkem nenápadné krabici, kde je hned na úvodní straně zobrazen samotný blok a jeho rozměry. Já mám k dispozici jak model bez RGB, tak i verze AORURA s RGB podsvícením.
Po otevření krabice se naskytne pohled na samotné zabalení bloku a veškerého příslušenství. V levé částí se nachází samotný blok a na pravé straně je pak manuál s postupem instalace a pod ním je zabalené veškeré montážní příslušenství.
Blok samotný je sice velmi kompaktní a díky použitým materiálům i hodně lehký, zvláště pokud to porovnám se všemi předchozími modely, které jsem měl doposud možnost otestovat. Však jenom vůči modelu Core 1 je jeho hmotnost poloviční.
Co také velmi chválím je celo poniklovaná konstrukce bloku a styčná plocha je velmi precizně vyleštěna pro co nejlepší kontakt s procesorem a co nejlepší odvod tepla. Potěší nadstandartní 5letá záruční doba.
A jak tedy funguje v praxi?
|