Strana 1 z 3
- Alphacool Core 1 – TEST a RECENZE nové generace
elegantních vodních bloků pro AMD i Intel.
V dnešní mini recenzi se podívám na úplnou novinku od společnosti Alphacool pro příznivce vodních chladičů. Ta je známá hlavně právě jako výrobce stavěných velkých vodních okruhů, kde se pohybuje už řadu let. Jejich novinka uvedená na letošním Computexu je mimo nového zcela nová generace základního vodního bloku pro chlazení procesorům série Core 1.
Ten nahrazuje starší model Eisblock XPX z roku 2019. Vývoj tedy zabral dlouhé 4 roky a výrobce se chlubí mnohem lepší podporou nových soketů AMD AM4 i AM5 a Intel LGA1700, kde by měl nový blok podávat mnohem lepší chladící výkon. S tím se pojí i kompatibilita tohoto bloku, osadíte ho montážní sadou pouze na sokety AM4/AM5 a LGA1700, výrobce nechtěl dělat kompromisy.
Kde došlo k největší změně je rozhodně úroveň zpracování, a tedy konstrukce samotné základna bloku. Je vyrobena z mědi, poniklována a má tloušťku 4mm. Uvnitř pak najdeme celkem 12 kanálků s 65 lamelami, které mají rozměr 38 x 37 mm. Ty jsou velmi jemné, každá z nich má pouze 0,4mm. Celková chlazená plocha je tak mnohem větší, než u předchozího modelu bloku. To je samozřejmě nutné s ohledem na zvyšující se TDP i mainstreamových procesorů, pro které je určena. Zatímco ještě nedávno byly obvyklé 125W procesory maximálně, dnes má AMD 170W a Intel atakuje 300W.
A tak Alphacool přepracoval celou vnitřní konstrukci, kdy například také přidal desku s tryskou, skrze kterou proudí kapalina a usměrňuje tok této kapaliny a snaží se z těch všech lamel dostat ještě větší porci chladícího výkonu. I tato tryska je kompletně nová a použitá je vůbec poprvé u této společnosti. Ta ji sama nazývá 3D tryskou a střed desky směřuje přímo ke vstupnímu otvoru na horním krytu bloku. Kapalina tak díky tomu vstupuje do otvoru ve spirálovém nebo kruhovém průřezu, který je poté přeměněn na štěrbinový průřez skrz 3D Jet Plate. Poté se kapalina rozlije směrem k oběma stranám pomocí lamel, celý tento systém zajišťuje maximální pokrytí celé chladicí plochy tohoto bloku.
Co jistě potěší fanoušky estetiky a RGB je fakt, že výrobce tento blok nabízí hned v několika barevných provedeních (černá, bílá, stříbrná) a lze si připlatit i za RGB podsvícení, které najdete u variant s AURORA označením v názvu. Podsvícení je velmi decentní, je tvořeno tenkou linkou táhnoucí se po okraji bloku na jeho horní hraně. Co jistě také potěší je takt, že výrobce k bloku přibaluje svojí nejlepší teplo vodivou pastu Apex s tepelnou vodivostí 17W/mK, což je například i více než populární pasta od Grizzly, která platila za nejlepší pastu na trhu dlouhé léta.
Každopádně jsem mohl mezi prvními nový blok otestovat ve svém systému a v praxi, takže se na něj podívejme společně …
|