Strana 3 z 4
- V praxi – Instalace a provoz
Jako testovací sestavu jsem se rozhodl použít základní desku Asus Crosshair VII Hero ve spojení s procesorem AMD Ryzen 7 2700X, tedy tím nejvýkonnějším procesorem pro AM4 soket. Přece jenom soket 1151 by nebyla taková výzva, už z hlediska použité „prasopasty“ pod IHS, která by zbytečně omezovala podmínky během testování. Skříň dodala společnosti Lian Li s již recenzovaným modelem PC-O11 Dynamic. Zdroj dodala firma Be Quiet! Dark Power 11 850W s platinovou certifikací. Grafická karta je referenční model GTX 1080 Ti od Nvidie, taktéž osazena vodním blokem dosedající na čip, paměti a napájecí kaskádu. A jelikož deska i vodní blok mají LED podsvícení, oslovil jsem společnost Kingston, která poskytla svůj 32GB kit pamětí HyperX RGB.
Co se týče samotné instalace, ta není až tak složitá, samozřejmě vyžaduje určitou zručnost. Nejdůležitější je si předem rozvrhnout rozložení jednotlivých komponentů. Také je důležité se vyvarovat tomu, aby se hadice příliš neohýbaly, protože se pak zmenšuje v těchto ohybech vnitřní průměr. Také si dejte pozor na to, kudy má do bloku na procesor voda vnikat a kudy má jít voda ven. To je popsáno jak v manuálu, tak i přímo na bloku. Pokud byste toto otočily, došlo by ke snížení účinnosti a ke zvýšení výsledných teplot na procesoru.
Co se týče mého rozložení komponentů, musel jsem nakonec zvolit variantu s expansní nádobou napravo od základní desky s radiátorem pod stropem. Expansní nádobu lze přichytit dvěma způsoby. Buď se přidělá za dva úchyty s roztečí 120mm do pozice připravené pro ventilátor, jako jsem zvolil já. Nebo je v balení přibalen adapter a přidělá se na dno skříně. Je čistě na vás, jaký způsob upevnění zvolíte, nebo co umožní vaše skříň. V případě že ani jedno, budete muset sáhnout po vrtačce.
Zde již složený celý PC, chybí jenom nastříhat hadice a propojit okruh.
Samozřejmě dobře měřte. A takhle to vypadá s již zapojenými hadicemi ve správném směru proudící kapaliny a také nainstalovanou rychlospojkou. Ta slouží k lepšímu odvodnění okruhu, pokud potřebujete vyměnit některou z komponent, či přidat další chlazené zařízení přes další rychlospojku bez nutnosti celý okruh vypouštět. Tato komponenta je ve vodním okruhu velmi užitečná. Vypouštění okruhu lze případně řešit klasickým kohoutem, ten ale není součástí balení.
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat vodní set na hranici jeho možností. Dále jsem použil hru Kingdome Come Deliverance jakož to simulací běžné herní zátěže. Nakonec jsem otestoval vodní set v režimu IDLE, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30minut, aby se teploty ustálily. Ohledně nastavení ventilátorů, jsem pouze nastavil v Biosu režim „Silent“ pro co nejtišší chod celého okruhu. Přece jenom kdo si staví vodní chlazení, jde mu zaprvé o tichý chod a maximální výkon má pouze jako sekundární prioritu.
Během dlouhodobého hraní se teplotní špičky na procesoru pohybovaly kolem 55°C, průměr je samozřejmě o mnoho nižší. Vyšší teploty jsou u Ryzen 7 2700X zapříčiněny vysokým napětím a taky vysokou frekvenci až téměř 4400MHz na jednom jádře. Také blok na procesoru nepatří mezi ty nejlepší na trhu, věřím tomu, že pokud bychom použily nějaký blok v ceně 2000-3000,- byly by teploty ještě o něco lepší. Ovšem i toto jsou luxusní teploty s ohledem na to, jak tiché toto chlazení je.
Ovšem je třeba připomenout, že okruh neobsahuje chlazení jen CPU v tomto případě, ale mám na něm napojený i FullCover vodní blok u grafické karty. A u ní došlo ještě k mnohem většímu snížení teploty proti referenci. GTX 1080 TI FE má totiž s původním chlazením teploty až k 90°C a je opravdu velmi hlučná. Také takty na jádře s původním chlazením klesaly až na hranici 1 700 MHz. Jak je vidět v grafu s vodním chlazením je to zcela jiná písnička. Grafika se během hraní pohybovala kolem 41°C a krásně držela po celou dobu hraní maximální takt bez jediného dropu. V tom vidím obrovský posun vpřed, protože díky stabilní frekvenci na jádře je herní výkon mnohem vyrovnanější a nedochází tak často k výkyvům latence. Grafické kartě taky vůči původnímu chlazení klesla průměrná spotřeba zhruba o 30W.
Celý okruh, tedy jak chlazení CPU tak GPU zůstává při tom všem naprosto tichý, což je další z výhod podobného kompletního vodního chlazení.
|