kompletního vodního chlazení k sestavení u vás doma
Někteří z vás se ptali, zda nemůžeme vyzkoušet také nějakého kompletního vodníka, tedy něco výkonnějšího, než jsou AiO chladiče. Můžeme :). AiO kapalinová chlazení ušla za poslední roky slušnou cestu. Aktuálně ta špičková jsou spolehlivá, velmi funkční a cenově dostupná, i když pokud to má stát za to, samozřejmě za ně dáte kolem 4 tisíc korun minimálně. Někteří se tak oprávněně ptají, zda tohle už nezasahuje příliš do cenové hladiny kompletních vodních okruhů, kdy „stavebnici“ takového chlazení si můžete objednat dnes prakticky na míru.
Dnes se tedy na jednu takovou stavebnici podíváme. Jedná se o kompletní vodní set, který obsahuje opravdu vše potřebné, a to od společnosti Alphacool. Na vás je to doma už jen sestavit. Nejedná se tedy o chladič, který po vybalení můžete jako AiO modely ihned nainstalovat na procesor a zapnout, je s tím více práce a rozhodně je lepší si při stavbě dát velký pozor a držet se přibaleného návodu. Na druhou stranu můžete si sestavit chlazení skutečně na míru, jak to potřebujete. A pochopitelně máte zde možnosti rozšíření o dodatečné díly. Zejména dnes testovaný modely je dimenzovaný pro mnohem náročnější komponenty, než jen chlazení CPU.
Alphacool tedy nabízí široký sortiment dalších dílů, a to jak funkčních (bloků na grafiky apod.) tak také estetických (RGB podsvícení atd.). Není problém do budoucna díky velkému radiátoru a přebytečného chladícího výkonu přidat do okruhu blok na grafickou kartu, blok na čipset nebo operační paměti, či přidat/vyměnit radiátor. Zde prostě nejste ničím omezení, a pokud se rozhodnete něco do budoucna změnit, můžete, a to samozřejmě bez ztráty záruky.
Co se týče ceny samotného setu, ceny se liší dle velikosti radiátoru a druhu čerpadla a velikosti a typu expanzní nádoby. Alphacool má v nabídce několik různých setů Eissturm. Jedním z nich je BLIZZARD (45mm výměníky), který má čerpadlo a expanzní nádobu udělanou tak, že zabírá dvě 5,25“ pozice ve skříni. Pak je tu řada GAMING, s kompaktnějšími komponenty a 30mm výměníky. Ta je cenově nejníže a dokáže už stát proti AiO modelům. Pak jsou tu ještě řady TORNADO (60mm výměníky) a konečně HURRICANE, který máme k dispozici i v našem případě.
I HURRICANE modely jsou v nabídce v různých provedeních, lišící se velikostí expanzní nádoby a hlavně radiátoru. Vždy mají silnější 45mm měděný výměník, ale liší se jeho další rozměry. Základní verze má 2x 120mm, pak je tu 2x 140mm, 3x 120mm a 3x 140mm edice. Obě poslední jmenované mají i věší expanzní nádobu (válec). Hlavní body udávané výrobcem:
Kompatibilní se všemi AMD/INTEL sockety
Možnost rozšíření okruhu.
Celo měděná konstrukce radiátoru i bloku na procesor.
Velmi tichý chod pumpy.
Rychlospojka v základním balení
Dlouhá životnost okruhu a bez galvanické koroze.
V našem případě máme k dispozici na ukázku a vyzkoušení verzi se 3x 120mm radiátorem. Tak se podívejme, jak tahle skládačka funguje v praxi a o kolik je to vlastně náročnější než použití kvalitního AiO chladiče.