Strana 1 z 10
Naše testovací možnosti jako uživatelského serveru s omezeným možnostmi jsou stále dost omezené, ale snažíme se postupně vše dodělávat. Protože ale nikoho neplatíme, je problém honit lidi do práce :). Na dnešním testu se tak podílelo hned několik lidí z redakce a zkombinovat to všechno dalo celkem práci a vyžádalo si to nějaký čas. Finální úprava článku a vlastně samotný text článků zbyla opět na mě. Jako běžné uživatele nás samozřejmě zajímalo, jak si vedou nové procesory AMD Phenom II, jak sami o sobě, tak v porovnání se svou nejbližší cenovou konkurencí.
Do testu jsme tedy zvolili procesory mezi 5000 – 6000 korunami, a že jich je tam požehnaně. Pro srovnání jsme do testu zařadili ještě nejrychlejší starší 65nm Phenom X4, který se dnes prodává za ceny kolem 3900 korun včetně DPH. Je tak nejlevnějším modelem v testu. Nejdříve si ale řekněme něco o samotných procesorech AMD Phenom II.
Když se ohledneme za posledními dvěma lety, tak nelze konstatovat, že by se AMD zrovna přehnaně dařilo. Intel již před nějakou dobou uvedl procesory Core 2 Quad a to nejdříve jako 65nm, později 45nm. Trochu s podivem je, že bestseller mezi čtyřjádrovými procesory, 65nm Intel Q6600, je stále aktivním a prodávaným modelem a to za cenu ne zrovna malou. AMD před nějakou dobou ohlásilo ambiciózní projekt vývoje prvního nativně čtyřjádrového procesoru.
Výsledkem byl PHENOM vyráběný v té době 65nm. To se až dnes ukázalo jako chybný krok. Ani ne tak samotná tvorba prvního nativně čtyřjádrového procesoru, ale právě použitý výrobní proces. Procesor byl velice složitý v konkurenci podstatně jednodušších slepenců dvou dvoujádrových procesorů konkurenčního Intel Core 2 Quad byl v nevýhodě. Na 65nm Core 2 Quad ještě víceméně v B3 revizi stačil, na 45nm už ale ne. Přičtěme k tomu dětské nemoci, který tak složitý procesor měl a také jednu uměle nafouknutou aférku s TLB chybou. Ta, ačkoliv se v praxi v životě nikomu, kromě v laboratořích AMD nikomu neprojevila, byla neřízeně rozmáznuta a mnozí uživatelé pojali dojem, že AMD Phenom = nestabilní procesor. AMD zareagovalo téměř nijak a pověst AMD Phenom procesorů nezlepšilo, přestože poměrem cena-výkon patřila levná tříjádra i čtyřjádra k tomu nejlepšímu, co trh nabízel.
Že právě 65nm výroba byl největší problém, se dozvídáme až nyní s příchodem 45nm Phenom II procesorů AMD. Můžeme prozradit dopředu, že ty napravují reputaci AMD opravdu zásadním způsobem a dost možná je Phenom II ten procesor, kterým mělo AMD svou pouť nativních čtyřjádrových procesorů začít. Podívejme se tedy, co nám nabízejí …
|