Strana 6 z 10
Lehce nakoukneme i na pár praktičtějších programů, se kterými se může doma občas pracovat. Vybrali jsme hlavně multimediální programy. Testovat nějaké excel a podobné aplikace je nesmysl, protože na to má dost výkonu i levné dvoujádro za necelé 2000.
Začněme u Pov-ray. Samozřejmě v praxi platí, že čím náročnější scéna, tím více se vyplatí časově rychlejší procesor. Rozdíly jsou pak poměrně značné. O vítězství Core i7 zvýhodněných rychlými 6GB DDR3 RAM nemůže být sporu, ale cenově je to segment sám pro sebe. Ve velmi dobrém světle se ale ve vztahu ke konkurenci předvádí procesory Phenom II. Ani starší není zase tak pomalý. Dvoujádrový procesor Intel má sice vysokou frekvenci, ale jen dvě jádra, takže dost zaostává.
Samozřejmě poměrně náročnou aplikací je komprimace, a že je dnes v módě komprimovat soubory ve velikostech v řádech GB. To už dokáže procesor provětrat. I zde lze bez problémů čtyřjádrový procesor upotřebit. Díky 6GB RAM a tříkanálovému řadiči má Core i7 značnou výhodu v daleko větší paměťové propustnosti, takže je výkonovou kategorií sám pro sebe. Zbytek světa je až v závěsu. AMD se s novými Phenom II procesory opravdu pochlapilo a konkurenční Intel Q9xxx nechává za sebou. Frekvence rozhoduje více.
Programů na převod videa a k tomu určených kodeků je celá řada. Vybrali jsme jeden za všechny. Klasiku. I zde za high endem v podobě Core i7 je situace vyrovnaná a AMD si s Intelem rozhodně nezadá a za stejnou cenu nabízí plně srovnatelný, či spíše rovnou lepší výkon. Každopádně Phenom II není žádné ořezávátko. Starší procesory Phenom II X 9950 BE a Core 2 Q6600 už zaostávají více. Na většinu těchto multimediálních aplikací je také už trochu málo dvoujádro, i když na velmi vysoké frekvenci. Sice to samozřejmě převést zvládne, ale za mnohem delší dobu, což samozřejmě narůstá s počtem převáděných souborů apod.
Tolik k těmto testem a podívejme se na hry …
|