Strana 8 z 10
Dostáváme se ke kapitole provozních vlastností. Jak si vede AMD Phenom II v této oblasti? Zde se projeví přechod z 65nm na 45nm výrobu opravdu hodně, alespoň si to slibujeme. Takže jak je na tom nový Phenom II?
Začneme spotřebou. Proti staršímu Phenomu je nový Phenom II nebe a dudy. V klidu žere podstatně méně a v zátěži pořád méně a to tiká na vyšších frekvencích. Samozřejmě nelze nezmínit, že 65nm Phenom X4 9950 BE na 2,6GHz má TDP 125W. A hádejte, kolik mají TDP Phenom II X4 920 na 2,8GHz a 940 na 3,0GHz? Ano 125W. Teorie je ovšem jedna věc, praxe druhá. Ve srovnání s konkurencí nelze než říci, že situace je více než vyrovnaná. 45nm výrobní proces AMD potřebovalo jako sůl …
Neméně zajímavé je to s teplotami. Nasadili jsme skutečně výkonný chladič, BOX jsme ani nevytahovali z krabice. Jak vidíte, AMD Phenom II si vedou opravdu skvěle a jsou dokonce chladnější než konkurenční procesory Intel. Teploty uvádíme pouze v zátěži, protože s naším chladičem jsou pak téměř u všech modelů s výjimkou starších Q6600 a X4 9950 teploty kolem pokojové teploty v místnosti s neměřitelnými rozdíly.
Pokud jde o taktování, tak to je také úplně nová kapitola procesorů AMD. 4GHz s procesorem AMD? Dříve nemyslitelné. Dnes realita klidně i u vás doma. Nejlepší čipová sada pro taktování nových procesorů Phenom II je AMD 790GX. Starší 790FX, pokud je spárována se starším SB600, tak bude vždy vykazovat zhruba o 100Mhz a více horší výsledky. Taktování u AMD dávno není hrabání se v BIOSu. Utilita, kterou AMD přímo vyvíjí a poskytuje, AMD Overdrive, umožňuje nastavit vše, co k běžnému taktování je potřeba. Taktování je tedy pohodlné z prostředí Windows, a když budete šikovní, tak i bez většího množství restartů.
Ale mluvme konkrétně. Základní napětí obou Phenom II procesorů 920/940 je něco mezi 1,32-1,35V. S tím si vystačíte až zhruba do taktů 3,35GHz, kdy je to ještě stabilní. Na 3,4-3,5GHz sice rozjedete nový Phenom II taky na defaultním napětí, ale dříve nebo později to v plné zátěži spadne, tedy alespoň podle našich zkušeností. S 1,40V si vystačíte na frekvencích kolem 3,7-3,8GHz. Opět se s touto frekvencí dostanete i výše a to až téměř k 4GHz, ale nebude to 100% stabilní. Při 1,45V se nám podařilo udržet bez problémů Phenom II X4 920 na 3,8GHz, přičemž s naším vzduchovým chladičem jsme najeli při tomto napětí i na frekvenci téměř 4,1GHz, ale do stabilního systému to mělo hodně daleko. Phenom II X4 940 dopadl o něco lépe a stabilních něco málo přes 3,9GHz při 1,5V je slušné. Opět se podařilo najet i na frekvenci přesahující 4GHz, ale nebylo to stabilní. Nešlo ani tak o to, že bychom to vzduchem neuchladili, ale prostě se tomu nechtělo držet. Je ale pravda, že jsme zatím zkoušeli jedinou základní desku na tyto pokusy a určitě se časem doladí BIOS desek a přijdou další Overclockerské modely desek. Každopádně taktovací schopnosti Phenom II si nezadají s konkurenčními Intel procesory a běžnému uživateli, kdy většina taktuje tak maximálně o 500-600MHz to s velkou rezervou stačí.
Jak vidíte, tak taktování spolu nese nevýhody v podobě zvyšující se spotřeby i teploty. Dobrou zprávou je, že i při OC fungují šetřící utility, takže v klidu se procesor neprožere skrz desku :). Procesor se podtaktovává automaticky někam na hodnoty kolem 1V, když jsme zkoušeli nižší napětí nastavit sami, nějak to nechtělo spolupracovat. Takže pokud by někoho zajímaly schopnosti podtaktování, tak bohužel ruční snižování napětí Phenomu II moc nesvědčí.
Podívejme se tedy pomalu na závěr …
|