Strana 2 z 2
- AMD Athlon64 proti AMD Phenom - výkon
Tom´s Hardware změřili výkon na frekvencích 2,2GHz, 2,4GHz, 2,6GHz a 2,8GHz. Připomínám, že v grafech jsou výsledky výkonu jediného jádra každého zúčastněného procesoru, nejsou to tedy výsledky plného výkonu, který daný procesor nabízí. Cílem je zjistit, o kolik je vlastně nové jádro rychlejší, než to starší.
Pokud jde o hry, tak grafy hovoří jasně. Nové jádro Phenomu je i na frekvenci 2,6GHz rychlejší než Athlon64 na 2,6GHz. Co je ale trochu zklamáním, je nárůst výkonu se zvyšováním frekvence. V grafu, kde výkon jader na 2,2GHz je brán jako 100%, vidíme, že starší jádro Athlon64 s nárůstem frekvence dosáhne vyššího výkonového přírůstku.
Při grabování zvukových formátů je opět nový Phenom o něco rychlejší než starší Athlon. Nicméně rozdíl není tak výrazný. Přesto opět po převedení na procenta má starší Athlon64 s rostoucí frekvencí vyšší výkonový přírůstek.
Video je parádní disciplína nového jádra. Jak vidíte, tak nové jádro Phenom je i na frekvenci 2,2GHz rychlejší než starší jádro Athlon64 na 2,8Ghz. Pokud jde o převod výsledků na procentuální hodnoty, pak je opět z grafu vidět, že starší jádro AMD Athlon má při zvyšující se frekvenci vyšší nárůsty výkonu.
Nové jádro je rychlejší i v běžných aplikacích. Zde už jsou výsledky trochu příznivější, co se týká nárůstu výkonu s rostoucí frekvencí. Pro naši představu to myslím s testy stačí. Další testy včetně teoretických najdete na stránkách Tom´s Hardware v původní recenzi, kterou doporučuji pro anglicky hovořící.
Již tedy známe srovnání výkonu starého a nového jádra procesorů AMD. Nový Phenom je i jako jedno jádro rychlejší než starší jedno jádro AMD Athlon. Pokud jde o výkon celých procesorů, pak netřeba pochybovat, že čtyřjádrový Phenom bude rychlejší a v aplikacích, které naplno využijí jeho čtyř jader bude rozdíl markantní. Navíc nesmíme zapomínat, že výkon nového procesoru AMD lze zvýšit i díky možnosti použití paměti 1066MHz, kdežto starší Athlon64 využívá jen 800MHz. AMD také letos přejde z 65nm výrobního procesu na 45nm a otázka frekvenčního a výkonového potenciálu architektury K10 stále zůstává otázkou. Nesmíme stále zapomínat, že jsme teprve na startu K10, i když je pravdou, že závodník se na start dostavil s více než půl ročním zpožděním.
Každopádně ale není nárůst výkonu jednoho jádra tolik markantní, jak tomu bylo u přechodu AMD Athlon sA na AMD Athlon64. Obavu máme i o to, jak moc poroste výkon se zvyšováním frekvence a to hlavně ve vztahu k procesorům Intel, i když pokud mohu číst z dosavadních testů, pak je výkon na stejné frekvenci AMD Phenom proti Intel QuadCore podobný. Ale porovnávání kompletního výkonu celých procesorů a s ním souvisejících dalších věcí se budeme zabývat v blížícím se megatestu procesorů, který připravujeme k vydání.
Pro anglicky hovořící doporučuji kompletní testy, z kterých je čerpáno:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|