Strana 11 z 11
Poslední měsíce patří jednoznačně AMD, které je skutečně zpět. A i tentokrát servíruje procesory, které jsou jednoduše řečeno lepší, než co nabízí ve stejných cenových hladinách Intel. RYZEN 3 jsou lepší řekl bych už v každém ohledu než konkurenční Core i3, který má jen drobnou výhodu ve výkonu na 1 jádro, ale v praxi to už dnes nic neznamená. 4jádra u AMD jsou 4 jádra, a to je více než 2 u Intelu a v řadě aplikací je to vidět. Rozdíl není zcela propastný, ale AMD nejen že je přeci jen o něco jako celek výkonnější, je i o několik set korun levnější než i3, přičemž má výkonem blíže spíše k i5, čemuž odpovídají také parametry čipů.
AMD navíc nabízí v ceně lepší BOX chladič, který je opravdu použitelný a tichý s lepším upínáním, než má Intel. Stejně tak můžete oba levné AMD procesory taktovat, můžete taktovat paměti atd. A to i na levných deskách s levnějším B350 čipsetem, zatímco u Intelu kromě jednoho čipu taktovat nelze a na deskách ve stejné cenové hladině jako B350, tedy Intel B250 na taktování rovnou zapomeňte (jde to jen na Z270). A výkon RYZEN 3 po nataktování naprosto převálcuje i3, a to i na to jedno jádro. Nemluvě o tom, co udělá, když k RYZEN 3 dáte 3200MHz DDR4 paměti (což v testu nemáme, a hlavně ve hrách počítejte s dalšími několika % výkonu). A tak bychom mohli pokračovat, například spotřebou, kdy je RYZEN zjevně efektivnější.
Nicméně Core i3 má jednu výhodu. A tím je přítomnost integrované grafické karty. Ta sice z hlediska CPU výkonu nic neznamená, ale pokud někdo staví levný PC třeba do kanceláře apod. tak mu ta integrovaná grafika často úplně stačí. Nemusí tedy připlácet na extra grafiku. A to je problém, protože v případě RYZEN 3 tu integrovaná grafika není. AMD tento problém bude řešit v září vydáním nových APU čipů, ovšem stále postavených na 28nm CPU architektuře a nikoliv RYZEN. Nicméně jejich ceny budou nízké a výkon integrované grafiky mnohem vyšší, než co nabízí Intel. A jde o čipy pro AM4 platformu. Pokud ale chcete procesor s Integrovanou grafikou a výkonem RYZEN od AMD, máte zatím smůlu.
Nejlevnější a nejpomalejší (nikoliv však pomalý) RYZEN procesor na trhu. Ale také opravdu úsporný. Je zajímavé, že jak RYZEN 3 1200, tak RYZEN 3 1300X, ale také RYZEN 5 1400/1500X a 6 jádrový 1600 a dokonce 8jádrový RYZEN 7 1700, mají uvedeno 65W TDP. Rozdíl ve spotřebě ale jsou a ne malé. Jednoznačný důkaz, že TDP se prostě nedá zaměňovat se spotřebou a nedá se dle něj spotřeba vůbec hodnotit. RYZEN 3 1200 má výrazně nižší spotřebu než RYZEN 3 1300X, což je dáno takty. Spotřeba je tak nízká, že poráží i i3 a konkuruje Pentium G, které však zdaleka nemá tolik výkonu.
Právě efektivita a nenáročnost RYZEN 3 1200 procesoru je důvodem, proč si ho pořídit. Pokud nepotřebujete zase tak špičkový výkon, ale jde vám hlavně o efektivitu provozu, pak je RYZEN 3 1200 skvělá volba. Ona je to ale super volba i pokud plánujete taktovat, protože taktovat jde a lze z něj fakticky vytáhnout to samé, co z dražšího RYZEN 3. A Intel nemá nic takhle dobrého za podobnou nízkou cenu.
Do současné doby byl za nejzajímavější levný CPU na trhu považován právem Pentium G4560. A stále levný je, kdy 2200 korun proti 3000 korunám u RYZEN 3 rozdíl je. Nicméně při srovnatelné spotřebě a mnohem vyššímu praktickému výkonu RYZEN 3 1200 + možnosti jej ještě zvýšit taktováním, si myslím že RYZEN 3 1200 je lepší a rozumnější volba a za malý příplatek jednoznačně stojí. Pokud prostě šetříte, tak je RYZEN 3 1200 tím nejlepším, co v low end nyní je a to vším. Výkonem na jedno jádro, výkonem celku, efektivitou, výhodností atd. Intel nedokáže nabídnout nic, co by se tomuhle zajímavostí vyrovnalo, zejména když ten celkový výkon atakuje Core i5.
O pět set korun více žádá AMD za výrazně rychleji taktovaný RYZEN 3 1300X, který už nemá tak nízkou spotřebu, ale výkon je o několik znatelných % lepší a to tak dobrý, že vyrovnává výkon nejlevnějšího 4jádrového Intel Core i5-7400, které ale stojí o dalších tisíc+ korun více. Na rozdíl od něj jde ale RYZEN 3 ještě dále taktovat, a tak výsledný výkon je ještě o něco lepší. Ale ne o moc, protože prostě procesoru chybí výkon 8 vláken. I tento CPU navíc dostanete v ceně se solidním chladičem, a i když chcete taktovat, můžete použít levnější B350 základní desku.
Osobně bych ale RYZEN 3 1300X doporučil spíše těm, kteří hledají stále cenově dostupný CPU, ale taktovat vlastně nechtějí, protože pokud budete taktovat, není lepší si koupit RYZEN 3 1200 a těch 500 korun vrazit do lepšího chladiče? Bude se hodit, protože ten BOX je sice slušný pro základní takty, ale se zvýšením frekvencí a napětí už to tak super není (ale krátkodobě to provozovat dokáže). Pokud jde o ten Wraith STEALTH chladič, který je v ceně dodáván k oběma RYZEN 3, testovali jsme jej na RYZEN 5 1400:
Zejména RYZEN 3 1200 má nižší spotřebu, a tedy nároky na chlazení, a Wraith STEALTH jej bez potíží i v zátěži dokáže uchladit na 55°C a tiše. 1300X je o pár °C výhřevnější, ale pokud nebudete taktovat, tak bych řekl že není vyloženě nutné uvažovat o lepším chlazení a BOX je krásně použitelný. Pokud taktovat budete, zainvestujte do lepšího, přeci jen kolem 3,9-4GHz už teploty kolem 80°+ nejsou ideální.
Zapomeňte na Intel a jeho Core i3. Pokud tedy opravdu nechcete používat integrovanou grafiku a plánujete PC osadit přídavnou, je RYZEN 3 ve všech ohledech lepší volba než Core i3. Je to zkrátka lepší procesor. K tomu AMD přidává i celkovou větší zajímavost své platformy, podporující taktování i na levnějším čipsetu, současně umožňující další zvýšení výkonu i použitím rychlejších RAM, což u levnějších čipsetů a CPU Intel vlastně nejde. Nejen procesory, ale i platforma AMD AM4 je zkrátka nyní lepší, zajímavější a výhodnější. Nemluvě o tom, že do stávající AMD platforma můžete osadit později mnohem výkonnější 8jádra či další generaci RYZEN.
RYZEN 3 pak nabízejí výkon, který dosud nabízel Intel až s Core i5 stejné 4jádrové konfigurace. A za ten jsme donedávna platili minimálně přes 5 tisíc korun. Nyní ten samý výkon má RYZEN 3 o téměř polovinu levněji. Konkrétně RYZEN 3 1300X má téměř identický výkon jaký nabízí Core i5-7400. AMD tak i v této cenové hladině pokračuje ve velké procesorové revoluci a zásadně nahlodává Intelem zabetonovaný trh.
Za zajímavost stojí, že celkovým výkonem je RYZEN 3 1200 v podstatě totožný s 32nm AMD FX-8350! Samozřejmě jde o matematický průměr. 8jádrový FX totiž je někde využíván jako 8jádro, a tak v řadě náročných aplikací má výkon o 17% vyšší, jenže o stejných 17% jej RYZEN 3 1200 pokoří ve hrách a celkově v našich test je v průměru výkon stejný. Zajímavé je to s ohledem na cenu, kdy dnes stojí podobně, a hlavně spotřebu, která je u FX více než dvojnásobná! Jinými slovy, perfektní ukázka toho, jaký skok RYZEN procesory představují.
Když se vrátíme k výběru procesorů, tak opravdu si myslím, že laciný Pentium G4560 našel v RYZEN 3 1200 přemožitele. Ano cenový rozdíl 800 korun se zdá být velký, ale s ohledem na znatelně lepší praktický výkon 4jádrového CPU proti dvoujádrovému, možnosti taktování a vůbec lepší vlastnosti AMD AM4 platformy, je rozhodně mnohem lepší si na RYZEN 3 to málo připlatit. Pentium G je problém, kdy v běžné praxi budete často narážet na to, že prostě 2 jádra jsou málo. Stačí toho mít puštěno najednou více než jednu aplikaci, při hraní hry něco v pozadí a výkon a svižnost systému je opravdu tristní. RYZEN 3 je 4jádro a v běžné praxi znatelně lepší, zejména když ani jeden z čipů nemá výkonu vyloženě na rozdávání. RYZEN 3 1200 je nejzajímavějším levným procesorem na trhu. Pokud něco lepšího, tak bych v klidu vynechal všechno a podíval se až na dvojnásobně drahý RYZEN 5 1600. Za 6 tisíc totiž dostanete 6jádro s 12vlákny, a to je prostě síla s úžasným poměrem cena-výkon a ještě lepším výkonem. RYZEN 5 1600 je jasným králem mainstreamu, zatímco RYZEN 3 1200 od teď kraluje low endu.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|