Strana 2 z 11
- Procesory AMD RYZEN 3 v kostce a TESTY
Některé asi zajímá, jak AMD udělalo 4 jádrové čipy. No pravdou je, že RYZEN 3 jsou fyzicky vlastně pořád RYZEN 5 a 7 procesory. Ano, je to pořád stejný kus křemíku a čipu. Avšak zatímco u RYZEN 7 pracují oba dva CCX moduly naplno (tedy 4+4jádra/8+8vláken), v případě RYZEN 5 jsou to jen 3+3/6+6vláken a 2+2/4+4vlákna, no a u RYZEN 3 už pracuje jen jeden CCX blok (2+2jádra a s vypnutým SMT).
Z hlediska ceny je to pochopitelně velmi výhodné, protože AMD pro všechny RYZEN procesory vyrábí jeden stejný čip. Pokud je nám známo, tak výroba jde skvěle a 80% čipů je plně funkčních. To nicméně znamenalo, že AMD nemělo dost „vadných“ čipů pro RYZEN 3, takže proto se objevují na trhu až o několik měsíců později.
Dodává je v BOX balení, tedy včetně Wraith STEALTH chladiče, který je příjemný a zcela dostatečný i tichý pro RYZEN 3 procesory. Vše máme k dispozici pro otestování.
- !!!DŮLEŽITÉ!!! Testování procesorů
Nové BIOS pro desky chodí neustále. A jsou velmi podstatné. Tím nejdůležitějším byla nedávno uvedená verze mikrokódu (AGESA 1006) jež navýšila obecně výkon platformy a výrazně zlepšila kompatibilitu všech RAM a bez potíží se tak dnes dá fungovat s 3200MHz.
Každopádně výsledky starších měření než s AGESA 1006 jsou tím pádem k ničemu a dělá to tak další rozdíly ve výsledcích recenzí. Další rozdíly dělá to, že Microsoft přišel s novým velkým Creators Update pro Windows 10, který taktéž drobně zlepšil výkon RYZEN procesorů v některých případech. K tomu AMD vydalo optimalizovaný napájecí plán pro Windows 10, kdy ten základní u W10 pro RYZEN procesory ovlivňuje negativně výkon, pokud je nastavený jinak než na „vysoký výkon“. Jenže na tom zase procesor nesnižuje spotřebu, jak by mohl. AMD tak přišlo s vlastním profilem, který má vysoký výkon i snižuje spotřebu a s tím tedy také nově testujeme.
K tomu nám dorazily do redakce konečně schopné paměti a spolu s vylepšeným BIOSem a možnostmi nastavování pamětí. A tak jsme místo 2133MHz u předchozích testů použili i pro AMD to, kolik výrobce nativně uvádí. V případě RYZEN 3, RYZEN 5 a RYZEN 7 tak nově používáme 2666MHz DDR4, které jsou maximální „oficiální“ frekvencí pro 2moduly single rank, a u Intelu používáme oficiálně uváděných 2400MHz u KABY LAKE. Nicméně naše paměti zvládají i chod na 3200MHz a posun výkonu je zejména u RYZEN procesorů docela zajímavý. Ale to je téma zase na někdy jindy.
Každopádně všechny výše uvedené změny znamenají, že jsme museli staré výsledky hodit do koše a všechny Intel i AMD procesory otestovat prostě znovu. Pozor, ne všichni recenzenti tohle dělají, a tak v řadě recenzí najdete mix výsledků, což vytváří další a další zmatení atd. V našem případě jsme tedy naše sestavy aktualizovali na nejnovější verze všech BIOSů, ovladačů, aplikací a všechno otestovali znovu.
Takže pojďme na to …
|