Strana 10 z 10
AMD RYZEN 5 1600 není sám o sobě novinka, ale „AF“ verze ano. Co je na tomto procesoru zajímavé je prostě cena a poměr cena/výkon. Technicky jde jednoduše o RYZEN 5 2600, jen je asi o 2% pomalejší, protože má o něco málo nižší takt. Nicméně ten není tak nízký, jak to uvádí parametry. V praxi je běžný rozdíl asi jen 100MHz.
Výkon je tedy vynikající, naprosto excelentní na vlastně low endový procesor, protože ten 6jádrový 12vláknový a pro OC odemčený (až 4,25GHz all core v našem případě, tedy stejně jako u R5 2600), stojí jen 2390 korun vč. DPH! To je jen o 200 korun více, než si Intel účtuje za 4jádrový/4vláknový pro OC zamčený Core i3-9100F (tedy proces nemá ani aktivní iGPU, tedy žádný Quick Sync). Ten je ovšem výkonová chudinka. A to i ve hrách, kde 4jádra/4vlákna znamenají v nových hrách už trápení, znatelně horší minima, ale už i průměrné FPS. V průměru ostatních aplikací je navíc běžně Core i3-9100F o 25% horší než RYZEN 5 1600 AF, v některých aplikacích i podstatně hůře. A nebavíme se přitom o procesorech, které by měly výkonu na zbyt, takže každé % se počítá.
Intel přitom má v nabídce procesor, který je výkonově podstatně blíže. Jmenuje se Core i5-9400F. Jde také o 6jádrový čip, ale má jen 6vláken a je se svými takty docela pomalý a také nemá iGPU, takže žádný Quick Sync. Stále je ovšem v průměru o 7% slabší, ale není to už takový nepoužitelný střep jako Core i3-9100F. Potíž ovšem je, že Intel chce za tenhle horší procesor ve všech ohledech než jakým je RYZEN 5 1600 AF, neuvěřitelné 4000 korun vč. DPH(!). To je slušná past na zákazníky, tohle dobrovolně koupí opravdu jen …. nechci říkat kdo, ale rozumný člověk při smyslech to určitě není.
Poměr cena-výkon je jasnou záležitostí, RYZEN 5 1600 AF je neuvěřitelně výhodný. Pokud neplánujete systém spoléhající na integrovanou grafiku, a můžete do CPU investovat aspoň kolem těch 2 tisíc korun, je prakticky nesmysl se v této cenové hladině dívat na něco jiného než RYZEN 5 1600 AF. Ještě začátkem roku 2017 přitom výkon tohoto CPU stačil na přiblížení se tomu nejlepšímu, co na trhu vůbec běžně bylo a samozřejmě za mnohonásobek téhle ceny.
To, co v tuto chvíli předvádí Intel, se jen těžko komentuje. Fakt, že Intel nedokáže v ničem konkurovat současnému 7nm RYZEN 5 3600 je jedna věc, on ale nedokáže konkurovat ani té starší generaci. Výkonově zaostává prakticky ve všem a stále si za ty své horší procesory účtuje podstatně víc. Pro některé uživatele může vypadat Core i5-9400F za 4000 korun nebo Core i3-9100F za 2200 korun atraktivně, zejména ve srovnání s tím, co stály podobně výkonné Intel CPU dříve a co většina Intel CPU stále stojí. Ale nenechte se nachytat. Ve srovnání s tím, co nabízí AMD, jsou oba tyhle „výhodné“ Intel procesory jen pomalé střepy a předražený šrot. Speciálně Core i3 s jeho pouhými 4jádry/4vlákny za téměř stejnou cenu, za kterou vám AMD naservíruje 6jádro s 12 vlákny? Správně by totiž Intel měl za tu cenu toho ubohého Core i3, prodávat to Core i5 a stejně by AMD mělo výhodu. Ta spočívá v mnohem lepší a variabilnější, a hlavně stále živé platformě AM4, s možností osadit do ní až 16jádro a možnost taktování CPU i RAM i na levných deskách atd. Intel LGA 1151 platforma je naprosto mrtvá, a ještě nemáme možnost taktovat v případě testovaných CPU na cenově dostupných deskách ani CPU ani RAM. A to se vůbec nezmiňuji o tom, že procesory Intel jsou děravé jak cedník a neustále se objevují nové a nové zranitelnosti a dočasné záplaty na ně snižují výkon a dělají další problémy.
Pokud vás tedy zaujaly Core i3-9100F nebo Core i5-9400F vzhledem k jejich „nízkým“ cenám na poměry nabídky Intel procesorů, věřte, že nejsou nízké dost. Jsou stále téměř dvojnásobné, proti tomu, kde by měly správně být. A i tak jsou to ve všech ohledech horší procesory dokonce i ve srovnání se starou generací AMD RYZEN procesorů. AMD si mohlo dovolit udělat tenhle „utajený“ vtípek s přeznačeným RYZEN 5 2600, který prodává jako RYZEN 5 1600 za extrémně nízkou cenu.
Ti uživatelé, kteří ví, co je RYZEN 5 1600 s číselným kódem obsahující „AF“, tak za odměnu si mohou prostě koupit „RYZEN 5 2600“ o několik set korun levněji. Vtipné je, že AMD se oficiálně jen usmívá a tenhle CPU nám ani nenabídlo normálně na testy, ani o něm nechce moc mluvit, ale v jeho otestování nám nijak nebránilo. Skoro bych celý tenhle procesor označil za něco podobného, jako je „easter egg“ u počítačových her. Prostě vtípek, veřejné tajemství, odměna pro ty, co ho najdou a ví o něm atd.
Jinak samozřejmě nedává moc smysl, proč by AMD mělo RYZEN 2000 přeznačovat jako RYZEN 1000. Technicky je ZEN+ samozřejmě lepší než ZEN. A protože se oba procesory vyrábí u GlobalFoundries a 12nm+ proces je jen vylepšený 14nm proces a GF má volné kapacity a AMD neplánuje končit výrobu speciálně 12nm ZEN+ RYZEN 2000 procesorů, klidně by mohlo všechny RYZEN 1000 ukončit a vyrábět a prodávat jen RYZEN 2000. Z hlediska ceny je to možná i výhodnější, protože 12nm výroba je prostě lepší za stejnou cenu. Někteří namítnou, že AMD si takhle extrémně levnými a výhodnými staršími RYZEN procesory zbytečně kazí kšefty, když by mohlo prodávat podstatně dražší (ale lepší) RYZEN 30000. Jenže AMD jde o tržní podíl a RYZEN 3000 jsou vyráběny u TSMC zatímco RYZEN 2000/1000 u GF, takže se vhodně doplňují. Navíc starší čipy vytvářejí zejména v nižších cenových hladinách značný tlak na Intel a OEM výrobce počítačů. AMD nabízí podstatně lepší výkon za ceny, kdy Intel procesory jsou vedle toho prostě bez přehánění nekonkurenceschopné odpadky. Takže když přijde zákazník, který má alespoň základní přehled, pravděpodobně není tak hloupý, aby si místo 6jádra s 12 vlákny od AMD, koupil za prakticky stejnou cenu zoufale slabé 4jádro/4vlákno od Intelu. A i když Intel nejspíše v dohledné době vylepší své procesory, kdy u Core 10000 řady zapne ta vlákna, takže Core i3 bude 4jádro s 8vlákny, stále to nebude zdaleka stačit na 6jader/12vláken od AMD.
Speciálně RYZEN 5 1600 „AF“ tedy považuji za takový vtípek od AMD a „IQ test“ na některé zákazníky. Koupit si za stejné peníze dnes 4jádro/8vlákno místo 6jader/12vláken, to už hodně zamrzí.
Naše redakční doporučení je jasné. Pokud stavíte PC pro univerzální použití, včetně hraní her, a můžete si dovolit koupit si 7nm RYZEN 5 3600, jednoznačně ho doporučuji a upřednostňuji. Jeho podstatně lepší výkon, IPC a vše ostatní z něj dělají mnohem lepší univerzálnější CPU.
Pokud ale šetříte, tak samozřejmě RYZEN 5 2600 je za 2990 korun naprosto jednoznačná volba. Nyní je tu ale pro ty, kteří o něm vědí, ještě „nový“ RYZEN 5 1600 „AF“. Musíte speciálně ale koupit 12nm YD1600BBAFBOX model, nikoliv ten původní 14nm RYZEN 5 1600 s kódem YD1600BBAEBOX. Naštěstí některé obchody je jasně označují a oddělují v nabídce. Takže za low endových 2390 korun vč. DPH můžete mít tedy tenhle 6jádrový/12vláknový procesorový easter egg od AMD. Je to prostě RYZEN 5 2600, jen zhruba o 2% pomalejší, ale o 600 korun levnější. Poměr cena/výkon posouvá ještě na vyšší level a tenhle dobrý vtip od AMD dělá ze všech Intel Core i3 a Core i5 procesorů opravdu špatné vtipy (a hlavně špatné procesory). Kdo tedy dává pozor, je odměněn, kdo nedává, má smůlu a živoří na čtyřjádru ;).
Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|