Strana 9 z 10
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes pochopitelně provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, momentálním vytížení a také aktuálních dosahovaných teplot v různých částech čipu. V některých případech mohou dokonce dočasně překračovat svá udávaná TDP a tak dále.
Testujeme všechny CPU v základu s nastavením TDP tak, jak uvádí výrobce. Nemáme aktivní žádné taktování a překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze běžné/výchozí boost/turbo technologie, ne MCE apod. Testujeme ale s výkonným AiO chlazením, takže procesory mají možnost boostovat na maxima, což je výhoda hlavně pro Intel, který udává TDP jen pro základní takty, ale potřebuje mnohem vyšší, aby dosahoval často deklarovaného výkonu. Speciálně v případě Core i5-11600K od Intelu testujeme ale s přísným limitem, který dodržuje těch 125W a krátký boost na 250W. Nenecháme jej ale překračovat těch 125W trvale, jak to některé desky dovolují.
Jak vidíte, ani tak není Core i5-11600K příliš úsporný. I když tohle je fakticky nejúspornější režim. Kdybychom ho nenechali nikdy překročit 125W, na spotřebu už by to nemělo velký vliv, ale na výkon ano. Problém je v tom, že i když má 11600K podobný výkon jako RYZEN 5 5600G, ten je téměř o polovinu jako procesor úspornější. A to je brutální rozdíl. Výkonem integrované grafiky je totiž současné až 3x slabší. AMD je o několik tříd efektivnější řešení.
Vidíte také, že RYZEN 5 5600G žere asi o 6W více než RYZEN 5 3400G. Přitom 5600G je o desítky % výkonnější. AMD tedy jasně předvádí, jak velký posun udělalo.
RYZEN 5 5600G má u sebe chladič. Jde ale jen o ten základní nízký Wraith Stealth, což je opravdu základní řešení. S ním se teploty pohybují podle typu zátěže od 75 do 90°C, a je relativně tichý. Je tedy použitelný, i když ty teploty nejsou nic moc. Pokud použijete něco výkonnějšího, v našem případě jsme jej chladili 280mm AiO, tak teploty se pohybují od 65 – 75°C i v nejvyšší zátěži. Pohoda.
To je v přímém kontrastu s konkurenčním Intelem Core i5-11600K. Ten v ceně žádný box chladič nemá, protože by ho žádný neuchladil. Velmi vysoká spotřeba znamená mnohem vyšší nároky na chlazení. Výkonné AiO nebo opravdu výkonná věž je základem.
Ohledně taktování platí i u RYZEN 5000 to, co u předchůdců. Vřele nedoporučuji ruční domácí taktování RYZEN 5000/3000/2000 modelů vůbec! Pokud chcete lepší výkon, osaďte lepší chladič a procesor dejte na lepší desku. Obojí zvedne boost takty. AMD pak nabízí propracované automatické zvýšení výkonu přes technologii „PBO“, kdy stačí aktivovat tuhle funkci v RYZEN Master aplikaci/nebo v BIOSu a procesor pojede na vyšší limit TDP. Ovšem stále bude fungovat boost na méně jádrech, takže nebudete nikdy přicházet o výkon. AMD umožňuje aktivovat PBO a do toho ještě automatické přetaktování, což dokáže vytáhnout vůbec nejvyšší výkon, ale je to samozřejmě za cenu ještě vyšší spotřeby atd.
Osobně doporučuji osadit procesory na co nejlepší desku a hlavní je osadit co nejlepší a nejvýkonnější chlazení. To většině bude stačit k nejlepšímu využití potenciálu CPU. Pokud chcete, zapněte PBO, kdy budete mít všechny výhody vyššího výkonu, které přináší obvykle taktování, ovšem bez nevýhod v podobě nižšího výkonu na jádro, vyšší spotřeby v situacích, kdy to není třeba atd. Funguje to i u RYZEN 5000, kdy AMD prakticky perfektně vyladilo dosahování maximálních boostů za vás a ručním laděním prakticky nic nezlepšíte, naopak. RYZEN 5 5600X/5600G mají teoreticky čipy horší kvality, než jsou ty plně aktivní u RYZEN 7 varinat. Je tak na místě předpokládat, že bude i o něco horší na taktování včetně PBO. Nicméně se to moc nepotvrdilo :). Konkrétně jsme se dostali na stejných 4,7 dokonce až 4,8 GHz jako u RYZEN 7 verze na všech jádrech.
Takže když zapnete PBO, čímž odstraníte ten 65W limit, pak už je to jen na kvalitě vašeho chlazení a vaší desky, kam to půjde. V praxi jde 5600G taktovat o něco níže než 5000X, protože je tam ta integrovaná grafika. Ta jde ale mimochodem zvednout také. V základu u slabšího RYZEN 5 jede na 1900MHz, dá se ale vytaktovat na 2400MHz. Ovšem výkon vám ukážeme jindy. To úzce souvisí i s paměťmi.
Dobře všichni vědí, že RYZEN 5000 procesory milují rychlé paměti, ideálně 3600 až 4000MHz, s poměrem 1:1 (k rychlosti vnitřní sběrnice) a s co nejnižším časováním. To v mnoha případech zvedá znatelně výkon proti třeba základním DDR4 3200MHz. Nicméně RYZEN 5000G jsou trochu odlišné. Co by procesory a procesorový výkon také těží z podobných pamětí jako RYZEN 5000X, ovšem zásadní a mnohem větší je vliv pamětí na integrovanou grafiku a její výkon. Tady už připravujeme extra článek na tohle téma, s paměťmi až DDR4 4400MHz, které se dají s 5600G provozovat a má to na výkon iGPU znatelný vliv.
Podívejme se tedy na závěry a hodnocení
|