Strana 11 z 11
V případě RYZEN 5 8600G můžeme prakticky zopakovat téměř vše, co jsme řekli u RYZEN 7 8700G.Už v nedávné minulosti byly APU procesory v desktopu produktem pro velmi specifické použití a malou skupinku uživatelů. U této nové generace jde o ještě specifičtější řešení, pro opravdu velmi omezený okruh uživatelů. Budou zajímavé jen pro toho, kdo z nějakého důvodu chce výkonnou integrovanou grafiku a neplánuje žádnou neintegrovanou osazovat. Tohle je tím, co RYZEN 8000G nabízejí a nemají v tomto ohledu absolutně žádnou konkurenci. Výkon nové integrované Radeon 780M i Radeon 760M, je prostě ohromující:
Pravda, 760M je znatelně slabší než 780M, což vzhledem k tomu že bojujeme o každý snímek z hlediska hratelnosti, má velkou váhu. RYZEN 5 to sice kompenzuje o dost nižší cenou, ale praktický a znatelný výkonový rozdíl tam prostě je. Samozřejmě stále jde o mnohem výkonnější řešení než u předchozí RYZEN 5000G generace nebo malých integrovaných grafikách u RYZEN 7000/Core 14000.
Pokud vám ovšem stačí obecný multimediální zobrazovač a zobrazovač textu na monitor, kdy herní výkon vás tedy netrápí, postačí vám dnes běžné desktopové procesory s jejich základními iGPU. Až na jasně označené výjimky, mají RYZEN 7000 i Intel Core 13000/14000 procesory slabou integrovanou grafiku, přesně pro tyhle účely. To je změna především na AMD platformě, kdy u starší AM4 jednoduše neexistují jiné procesory s iGPU, než ta APU řešení (2000G/3000G/5000G). Tohle u stávající AM5 platformy už neplatí. Slabší ale plně využitelné iGPU mají i běžné RYZEN 7000. APU řešení je dnes skutečně primárně pro mobilní účely a kompaktní PC. Všude tam, kde nacpat všechno do jednoho jediného čipu, na co nejmenší prostor a s co nejmenší spotřebou, je zásadní a dává smysl. Celková efektivita RYZEN 8000G a PHOENIX řešení je v tomhle ohledu prostě úžasná. Ale to vše dobře víme a známe z mobilních počítačů, kde tyhle čipy pod označením RYZEN 7040U/8040U jsou stále zdaleka tím nejlepším, co z hlediska efektivity a výkonu CPU a iGPU v kombinaci s nízkou spotřebou, na trhu vůbec je. Takže desktopová verze v podobě RYZEN 8000G, prostě jen umožňuje maximalizovat výkon, protože nejste tak limitovaní napájením a chlazením apod. Stejný čip také známe s platforem herních PC konzolí do ruky, jako RYZEN Z1 Extreme, i tam má ale nižší TDP a také praktický výkon. Desktopová AM5 65W varianta nabídne tak zdaleka nejlepší možný výkon.
Čistě procesorový výkon RYZEN 5 8600G je sice dobrý, ale samozřejmě zaostává za standardním 6jádrovým čipletovým RYZEN 5 7600X/7600. Mají sice stejný počet jader a architekturu, APU má ovšem podstatně méně cache a nižší TDP, a tedy i praktické takty. Z hlediska CPU výkonu tedy na desktopu za danou cenu neohromí. Ale to také není jeho úkol. Tím, čím ohromí, je výkon iGPU v kombinaci s celkově velmi nízkou spotřebou. Jde o pouze 65W procesor (TDP) s maximálně 88W spotřeby. Tedy podobně jako starší generace AM4 řešení RYZEN 5 5600G a podobně jako čipletový RYZEN 5 7600 s tou jejich malou iGPU. Ovšem výkon Radeon 760M integrované grafiky je prostě úplně jinde! To je to, za co platíte. A také ten důvod, proč tenhle procesor případně chcete.
Neexistuje nic, co by se výkonu iGPU části tohoto procesoru v nabídce desktopových procesorů, byť jen blížilo. A to jsme vám ukázali výkon „jen“ se standardními DDR5-6000MHz paměťmi. Lze jej ještě posunout. I tak je v praxi 3,5x lepší, než co dokáží základní RDNA 2 iGPU v RYZEN 7000 modelech. A současně více než 4x lepší než Intel a jeho UHD770. To nejlepší, co Intel v desktopu dnes má z hlediska iGPU. Skutečně brutální rozdíl s ohledem na spotřebu i praktickou použitelnost, kdy 8700G umožňuje skutečně hrát většinu her a bez přídavné grafiky a tento čip se také používá pro mobilní herní počítače do ruky. V ohledu výkonu iGPU tak z hlediska poměru cena/výkon mezi desktopovými procesory, nemá konkurenci:
Tedy až na starý RYZEN 5 5600G, který těží z podstatně nižší ceny dnes. Jeho zaváděcí cena byla sice podobná jako cena nového 8600G, ovšem aktuálně se prodává i za méně jak 3200 korun vč. DPH. To je prakticky polovina nového 8600G, přičemž je sice výrazně slabší výkonem iGPU, ale ne procesorově. Takže poměr cena/výkon není u 8600G nějak úžasný. Navíc u tohoto modelu budou uživatelé určitě více citliví na cenu než u špičkovému 8700G.
Pro 8600G platí však to samé, co už jsme psali u 8700G. Z hlediska samostatného CPU výkonu jako takového, jsou za podobné peníze lepší výkonnější i výhodnější řešení. Ovšem to není chyba ani to není problém, má to dobrý důvod. Cena jednoduše odpovídá tomu, čím celkově tenhle procesor a jeho čip je. AMD nemá žádný důvod jej prodávat za jinou cenu. Už fakt, že jsme se desktopové verze nakonec dočkali, je totiž malý zázrak. Zájem o tyhle čipy v mobilní sféře je totiž velký, protože stále jde jako celek o nejlepší řešení na trhu nemluvě o zájmu po jiných AMD čipech. Fantastická efektivita, současně výborný CPU výkon, ohromující GPU výkon, a navíc nově i AI výpočetní jednotky. Na trhu není nic, co by jako celek v jediném malém efektivním čipu, bylo prostě lepší. AMD nám tedy dává možnost si jej pořídit v desktopové verzi pro klasické AM5 desky.
RYZEN 5 8600G je prostě procesor pro velmi specifické použití a úzce orientované uživatele. Nemá smysl ho srovnávat s jinými klasickými procesory, pokud je procesorový výkon to jediné, co vás zajímá. Pointa tohoto modelu a řešení jako takového, není maximalizovat CPU výkon. Jde o komplexní efektivní „all in one“ x86-64 řešení. V běžném desktopu je jeho hlavní předností výkon integrované grafiky, který je násobně lepší než u běžných procesorů a jejich iGPU. Není nic, co by mu dokázalo v této oblasti ani vzdáleně konkurovat za podobné peníze, takže není s čím ho srovnávat z hlediska ceny apod. Ale je pravdou, že tohle je prostě „niche produkt“. Ještě specifičtější pro ještě menší publikum než dříve.
Musíte opravdu chtít používat a maximalizovat výkon iGPU, protože jinak pořízení tohoto procesoru nedává žádný smysl. Pokud si můžete dovolit osadit nějakou klasickou grafickou kartu, třeba i jen Radeon RX 6500 XT natož třeba mainstreamovější RX 6600/7600, stále budou mnohem výkonnější. A to i v kombinaci s případně slabším CPU, který bude procesorovým výkonem výhodnější natož s jinými procesory za podobnou cenu jako stojí 8000G, které jsou prostě jen o CPU výkonu, třeba RYZEN 7 5700X3D, RYZEN 5 7600 nebo RYZEN 7 7700X/7800X3D apod. Pokud vás prostě zajímá jen CPU výkon, nemá smysl se na 8000G modely dívat. Také platí, že zatím ani tak výkonné iGPU, jaké jsou v RYZEN 8000G APU modelech, klasické i jinak low endové grafické karty, prostě nenahradí. Zatím. Pravda, ani se o to nesnaží, protože prioritou tohoto APU řešení je efektivita a mobilní použití, nikoliv maximalizace výkonu za každou cenu. Na tohle chystá AMD speciální APU v budoucnu.
RYZEN 5 8600G je o téměř 3000 korun levnější než RYZEN 7 8700G, takže je zajímavý pro ty, kteří chtějí výkonnou integrovanou grafiku, ale nechtějí dát 9 tisíc za procesor. Pořád jako procesor je o poměrně drahé řešení, určitě méně výhodné, než co na trhu už máme z hlediska toho CPU výkonu. Ale víte, za co zde platíte. 8700G i 8600G prostě nabízí něco, co žádný jiný procesor v desktopu ani zdaleka nedokáže. V tomto ohledu tak cena vysoká není. Nejde prostě „jen o procesory“. Jde o unikátní velmi jasně orientované a specializované řešení. A tak jej musíme i brát. Pro toho, kdo něco podobného hledá, neexistuje vlastně žádný jiný produkt, který by něco podobného v této úrovni výkonu a schopností vůbec nabízel. Máte tedy na výběr mezi maximálně výkonným RYZEN 7 8700G nebo o třetinu levnějšími ale také slabším RYZEN 5 8600G. Nic jiného pro desktopový PC prostě nemá tak vysoký výkon iGPU a současně slušný výkon CPU a současně nízkou spotřebu a vše prostě v jednom čipu. Jsou bezkonkurenční v tomto ohledu. I RYZEN 5 8600G má tedy naše doporučení, byť je to stejně jako 8700G produkt pro velmi specifické použití, sestavy desktopových PC a vybrané uživatele. A je dobře, že existuje.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|