Strana 7 z 10
- Herní výkon – Hrajeme na plno ve FullHD/4K
Na internetu je stále řada testů procesorů, kde testeři změří i s drahou grafikou výkon v extrémně nízkých odlišeních a bez plných detailů a AA/AF. Řekněme si na rovinu, že je to úplný nesmysl tohle měřit, protože koho to jako zajímá? On to někdo z nás bude hrát a používat v takovém nastavení? Ne! Nemá žádný význam ani vypovídající hodnotu testovat procesory s grafikou v rozlišení a nastavení, ve kterém to nikdo nebude normálně používat. Takže jediné smysluplné nastavení je silná grafika v kombinaci s běžným alespoň 1920x1080 ale i třeba 4K rozlišením a plnými detaily. Zde nás zajímá, co kterým procesorem získáme za výkon. Ostatně i FullHD je dnes už nízké rozlišení a některé grafiky a hry jsou už „výkonem“ CPU, či spíše výkonem (optimalizací) hry samotné, zde limitovány.
U mnoha současných nových her už není často problém s využitím 8 i více jader. I když hlavní výhoda vícejádrových CPU spočívá v tom, že jejich výkon je konstantní, i pokud kromě hry máte zároveň spuštěny další aplikace. Výkon procesoru je prostě mnohem vyšší.
- Battlefield 1 (DirectX 12)
Hra má celkem slušnou optimalizaci z hlediska toho, že si zahraje skoro každý i s hodně slabými CPU. Ale využití výkonu CPU je tristní, když monstrózní 8 a 10jádra mají stejný výkon, co 4jádra. Rozdíly jsou malé.
Ty se ještě sníží ve vysokém (4K) rozlišení, kdy v kombinaci s GTX 1080 není mezi procesory v podstatě žádný rozdíl.
No a zástupce starší generace končícího DirectX 11. Technicky vzato hra využívá pořádně jen 4jádra. 8jádra mají výhodu jen v tom, že protože hra není to jediné co na PC běží, takže zvládají více věcí a jejich minimální FPS jsou tak o něco vyšší. DirectX11 je omezením z hlediska využití výkonu vícejádrových čipů. Naštěstí, už se objevuje stále více moderních her, využívající modernější API a optimalizace, i když vše je hodně individuální, ale věci se konečně hýbou.
I tady se ale rozdíly výrazně smazávají s růstem rozlišení („překvapivě“), kde ve 4K už je hodně srovnáno.
- Poznámka k RYZEN CPU a výkonu ve hrách
K testu her však musíme připojit podstatnou informaci. Už je potvrzeno, že Windows 10 nejsou plně optimalizované a RYZEN 7 zejména ve hrách mají nižší výkon, pokud je režim napájení přepnutý na úsporný nebo vyrovnaný. V některých hrách je výkon RYZEN 7 v režimu vysokého výkonu napájení Windows, docela znatelný. K tomu připočtěme absenci optimalizací ze strany obou testovaných her (i řady dalších) pro RYZEN a také vliv jen 2133MHz pamětí se kterými testujeme.
Už se pracuje na opravách! A vývojáři her už dali jasně vědět, že pro mnoho her chystají updaty, kde podpory a optimalizace pro RYZEN procesory zahrnou. Je zjevné, že nižší výkon RYZEN 7 procesorů v některých hrách tak není způsoben nižším výkonem procesoru samotného, ale SW neoptimalizací, která bude velmi brzy opravena. Není samozřejmě žádný jiný důvod, proč by RYZEN 7 měl ve hrách nějak zaostávat za Core i7, když většina těchto CPU má stejný výkon na jádro a většina i mnohem nižší výkon jako celek. AMD RYZEN je ovšem obrovským zlepšením výkonu proti FX procesorům ve hrách, už nyní ….
- Co vám testy běžně neukáží …
Ještě jednu věc bych chtěl zmínit. Skoro všechny recenze obvykle ukazují herní testy v ideálních, řekl bych spíše laboratorních podmínkách. To znamená na čistém OS, kde v pozadí neběží téměř nic (Proč? Protože se to snadno a přesně a opakovatelně testuje). Jenže u mnoha uživatelů takové podmínky vůbec praktickému fungování neodpovídají (u mě tedy vůbec). Mnozí mají kromě hry puštěnu řadu dalších aplikací, například prohlížeč s mnoha stránkami, k tomu třeba streamují, anebo mají otevřené různé další SW pro práci apod. No a věřte, že v takové praxi bude výkon procesorů ve hrách vypadat ale úplně jinak:
(Rendering je tam jen jako příklad možného souběžného využití celkového výkonu CPU v praxi a co to znamená pro jednotlivé procesory)
Ještě si myslíte, že Core i7-7700K je nejlepší herní procesor? Opravdu není, stačí toho mít na pozadí trochu více než jen hru, a dělat více věcí najednou a tohle 4jádro prostě nestačí, zatímco pro 8jádrové čipy to není žádný problém. Bohužel tyhle testy ve většině recenzích běžně neuvidíte, protože je obtížné je dělat. Nedají se dost dobře laboratorně přesně opakovat vždy se stejným výsledkem (měření se liší vždy o několik %) a prostě je to sice mnohem více vypovídající a praktičtější test herního výkonu, ale peklo pro recenzenty.
Podívejme se na provozní vlastnosti a taktování …
|