Strana 1 z 10
- AMD RYZEN 7 1700 – TEST a review
bezkonkurenčně nejzajímavějšího procesoru na trhu!
Tenhle procesor je skoro zázrak! Dnes si otestujeme třetí a nejzajímavější model z nových RYZEN 7. Představovat AMD RYZEN 7 procesory a AM4 platformu by už asi bylo nošení dříví do lesa, protože jsme na to měli několik recenzí (procesory i desky) a další mít brzy budeme. Přiznám se, že jsem pořadí testování jednotlivých modelů udělal schválně. A na rovinu říkám, že to pořadí je od nejméně zajímavého po nejzajímavější. AMD všechny tři modely také nabízí specificky pro určité okruhy potenciálních zákazníků.
RYZEN 7 1800X (3,6/4,0GHz 95W) jako současný TOP model, stojí téměř 15 tisíc korun. A za ty peníze prostě dostanete nejlepší výkon, který v základu AMD dnes pro desktop nabízí. Teoreticky se také jedná o nejkvalitnější kusy křemíku, takže při velkém OC by měly dosahovat nejlepších výsledků (zaručit to ale nelze a osobně bych to nepřeceňoval). Pokud z nějakého důvodu nechcete taktovat, tak prostě tohle je nejvýkonnější RYZEN 7 procesor v řadě a příplatek je tedy na místě. Ne každý by řekl, že je malý, ale ve srovnání s příplatky u konkurence jsou to vlastně jen drobné.
RYZEN 7 1700X (3,4/3,8GHz 95W) je o poznání výhodnější, protože jak z naší recenze víte, je jen o několik málo % méně výkonný, díky nižšími frekvencím, ale stojí o 3 tisíce méně než 1800X. Což je rozhodně pádný argument. Základní frekvence je pořád dost vysoko. Má také XFR s přírůstkem až těch 100MHz při dobrém chlazení a je odemčený pro taktování. Opět tedy pro některé zajímavá volba, pokud vám nevadí těch několik málo % výkonu obětovat pro opravdu lepší cenu a taktovat třeba nechcete (i když samozřejmě můžete).
Nicméně i AMD vědělo, že zdaleka nejzajímavější model bude ten vůbec nejlevnější, který je sice v základu slabší, ale to jen pokud ho necháte ;).
- AMD RYZEN 7 1700 (3,0/3,7GHz 65W)
– nejzajímavější CPU na trhu!
Asi největší devizou tohoto modelu je pochopitelně jeho cena. Stojí méně než 10 tisíc korun a stojí tak dokonce méně, než jeho přímá cenová a platformová konkurence, jen 4jádrový Intel Core i7-7700K pro LGA 1151 a Z270! A přitom se stále jedná o stejný špičkový 8jádrový/16vláknový čip, který má jen výrazně nižší takty. A to dokonce tak výrazně, že TDP činí pouze 65W! To je hodnota naprosto nevídaná u procesoru s takovými parametry a konkurenční 14nm Intel Core i7 procesory s podobnými parametry mají 140W.
Je tedy zajímavý i jako velmi efektivní procesor, protože jeho výkon je stále špičkový, mnohem vyšší, než jsme u mainstreamu zvyklí. Takty i XFR má ale hodně záměrně omezené. Základní takt je jen 3,0GHz, XFR je maximálně +50MHz, boost takt na 1-2 jádrech je 3,7GHz (3,2GHz pro všechna jádra).
RYZEN 7 1700 je ale naprosto bezkonkurenčního procesor na trhu, pokud jde o výkon, který za tu jeho cenu můžete získat. Je to totiž pořád úplně stejný čip, jako vyšší modely RYZEN 7 a je plně odemčený pro taktování. To znamená, že ho klidně můžete velice snadno nataktovat na úroveň RYZEN 7 1800X modelu a ušetřit 5 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že RYZEN 7 1800X je druhý nejvýkonnější desktopový procesor hned za 10 jádrovým Core i7-6950X (42 tisíc korun) a před 8jádrovým Core i7-6900K (32 tisíc), a vy ten výkon můžete mít za 10 tisíc …
Jenže on jde taktovat samozřejmě ještě výše! A výkon, který za pár kliknutí v BIOSU získáte je prostě vzhledem k ceně procesoru fenomenální. Připomíná to staré zlaté časy, kdy se za pár tisíc dal koupit procesor, který se přesně na výkon TOP high endu za násobek ceny, dal přetaktovat.
Ano, čtete správně …. AMD vám nabízí za 10 tisíc procesor, který je po nataktování v mnoha případech výkonnější než všechny desktopové procesory, které Intel vůbec nabízí. A opravdu si nevymýšlíme!
- Když se taktovat opravdu vyplatí!
V našem testu tedy výjimečně otestujeme nejen RYZEN 7 1700 v základním nastavení proti již dříve testovaným RYZEN i Intel procesorům, ale otestujeme ho i na zvýšených taktech. Konkrétně 4,0 - 4,05GHz, což je takt, který lze dosáhnout a především dlouhodobě bez problémů a rizika se slušným chlazením provozovat s rozumným napětím 1,4125MHz. Pod AiO dokážeme dostat RYZEN 7 i výše, až na 4,2GHz stabilně, ale vyžaduje to přes 1,5V, což v žádném případě nedoporučujeme dlouhodobě doma provozovat. 1,4125V je rozumné maximum, lze to bez potíží uchladit jak výkonným vzduchovým, tak samozřejmě AiO chlazením a spotřeba ani zátěž na procesor nejsou enormní. Pochopitelně nemohu zaručit, že stejně půjde taktovat každý čip a každý kus, nicméně s tímto napětím by zcela běžně mělo být alespoň 3,9GHz na všech jádrech dosažitelné a stabilní, což je pořád velmi zajímavý přetakt. Tím spíše že je to výkon „zadarmo“ a to jaký ten výkon je při méně než 10 tisících korun za procesor, je naprostá bomba, něco, co jsme opravdu na trhu ještě neměli …
K velkému šoku všech (včetně Intelu) dělá z konkurenčního procesoru Intel Core i7-7700K a platformy Z270 naprosto nezajímavé produkty. Podívejme se, jak to tedy vypadá a vrhněme se hned na testy …
|