Strana 9 z 10
RYZEN 7 1700X není o mnoho pomalejší, než RYZEN 7 1800X v průměru u aplikací je jen o zhruba 5% slabší ovšem stojí o 20% méně! Co to znamená pro výhodnost si asi umíte spočítat. Samozřejmě jsme to spočítali také. Takže si udělejme pár souhrnů.
Celkový výkon nového R7 1700X je fantastický a je velmi blízko úrovně Core i7-6900K. Přiznáme ale férově, že protože v testování nemáme žádné speciálnější aplikace, kde by se projevil vliv 4kanálového řadiče pamětí, který i7-6900K má, tak jsou výkony dvoukanálových procesorů přeci jen srovnatelné. Pokud bychom zařadili nějakou náročnější aplikaci na paměť, i7-6900K by o několik % odskočil.
Nicméně je pravda, že ve většině běžných aplikací nemá prostě 4kanálový řadič žádnou výhodu, a proto se u mainstreamových platforem, kterými AMD AM4 a Intel LGA 1151 jsou, prostě používá jen dvoukanálový řadič (jež je výrazně efektivnější i pokud jde o návrh čipů, tedy výrobní náklady i provozní vlastnosti). V serverové a datové oblasti, odkud X99 platforma vychází, je to už o něčem jiném, tam je vícekanálový řadič podstatný a proti i tam bude nová NAPLES platforma AMD ZEN procesorů mít dokonce 8kanálový řadič.
Zdaleka nejmenší rozdíly jsou ve hrách. U RYZEN 7 bereme do úvahy výsledky s vypnutým SMT, kdy po opravě Windows budou tyto výsledky automatické. Ano, I7-7700K má stále díky frekvenci a bídné optimalizaci současných her z hlediska využití skutečného výkonu CPU navrch, ale náskok se snižuje velmi rychle a výrazně pomaleji taktovaná vícejádra Intelu i AMD v praxi ztrácí jen zanedbatelných pár FPS v nižším rozlišení a ve vyšších rozlišeních (jež budou běžněji využívaná) už není rozdíl vlastně žádný! RYZEN 7 je ale i bez optimalizací, které se zatím řeší, naprosto masivním a zásadním zlepšením proti FX procesorům a stejně dobrým procesorem pro hraní her, jako současná Core i7! Výhodou vícejádrových CPU obecně je lepší průběh FPS, kdy nejnižší hodnoty FPS neklesají tolik, protože CPU má prostě více jader a výkonu na zvládnutí i dalších věcí vedle běžící hry, což jen 4jádrové procesory rychle dostane do úzkých.
Celkovým výkonem tak i model 1700X je na úrovni Core i7-6900K, i když jak jsme již řekli, pokud používáte aplikace, které více pracují s pamětí a využití 4kanálový řadič, tak by tato i7 o několik % výkonově odskočila. Nicméně v naší skladbě běžných aplikací a testů nemá 4kanálový řadič bohužel příliš využití, takže výkonově je RYZEN 7 1700 prostě na úrovni i7-6900K, což je naprosto fantastické!
Fantastické proto, že zatímco i7-6900K stojí 32 tisíc korun, 1700X stojí jen 12 tisíc! To je o 20 tisíc méně za v mnoha případech vlastně stejný výkon!
Za to postavíte celý zbytek PC sestavy! RYZEN 7 1800X je o něco výkonnější, ale jeho cena jako za „prémiový“ produkt je vyšší. A tomu odpovídá i poměr cena-výkon:
Ten je u RYZEN 7 1700X prostě lepší, velmi dobrý i ve srovnání s Core i7-7700K a dokonce se blíží podstatně levnějším Core i5!
Takže pojďme k závěrům …
|