Strana 10 z 11
DDWorld.cz dostal RYZEN 7 procesor a desky mezi prvními v ČR (možná vůbec jako první), což je super, ale bohužel byla nějaká zdržení výbavy na cestě - to víte, ČR je ***** světa :). K tomu neustále každý den chodily nové BIOS a pak jsme ještě řešili nějaké prapodivnější výsledky s dalšími testery, a tak jsme některé testy dělali hned 3x celé znovu. Část věcí jsme museli přetestovávat ještě dnes odpoledne, takže grafy jsou ještě teplé :). Nejvíce zabrat nám daly herní testy. Pokud jste procházeli hlavně zahraniční recenze, tak jsou tam hlavně v herních testech velké rozpory. Stejná hra, stejné nastavení a na některých magazínech skončí RYZEN 7 v pohodě na úrovni všech Core i7 včetně 7700K a na jiném magazínu hluboko pod ním. Je to důsledek toho, že mnoho recenzentů prostě nepřemýšlí nad těmi výsledky a pak tam má hlouposti, čeho jsme se tedy chtěli vyvarovat a tak to radši přeměříme než to vydat blbě. Jde o to, že RYZEN 7 je prostě novinka a zejména hry prostě nejsou pro RYZEN 7 optimalizovány a vývojáři vydávají záplaty, které to řeší, či už víme, že když vypneme SMT, tak se u některých her výkon výrazně zlepší a tak dále. Prostě testování nám dalo zabrat, za poslední 3 dny jsem toho moc nenaspali a doufáme, že to v ČR oceníte … :).
- RYZEN je skvělý, ale je zde prostor pro zlepšení!
Snažili jsme se tedy o otestování všech hlavních aspektů výkonu nových procesorů a zjištění všech souvislostí a faktů s vícenásobným měřením a ověřením, za to tedy sedí. Nicméně věci se ještě budou zlepšovat. Čekáme další zlepšení podpory a výkonu procesorů ze strany základních desek, kde vývojáři a výrobci přiznávají, že jsou věci, které se dají ještě více optimalizovat (ale vše hlavní funguje bez potíží, bez pádů, SW podpora je v pohodě). Stejně tak podpora ze strany některých aplikací a her není ideální, v podstatě optimalizace chybí. Vývojáři aplikací a her už dali v mnoha případech vědět, že pracují na UPDATE a nových verzích, které podporu a optimalizaci zajistí. Což je vzhledem k výkonu, který RYZEN 7 má tam, kde už je optimalizace (ale i kde není), je velmi velmi slibné. Zejména u her pak AMD má velkou výhodu, že jeho CPU a jeho GPU jsou v konzolích, dokonce RYZEN bude v novém XBOX SCORPIO, což znamená že optimalizace a výkon ve hrách budou citelně zlepšeny.
Výkon – "nepřináší nic co bychom ještě neviděli, ale za cenu, za kterou jsme to neviděli!"
Už teď je ale myslím zcela zřejmé, že situace AMD FX procesorů se rozhodně neopakuje (uffff...). V náročných úlohách AMD RYZEN 7 1800X v drtivé většině případů bez potíží překonává všechny konkurenční Intel procesory, mimo aplikací, náročných na výkon pamětí, kde na 4kanálovou X99 platformu prostě dvoukanálové mainstreamové Z270 a AM4 mít nemohou. Ve hrách s nimi dokáže udržet krok a tam kde zatím ne to není kvůli výkonu samotného CPU, ale chybějící optimalizaci hry samotné (což je logické, kdy u většiny her, které se dnes běžně testují, v době jejich vzniku vývojáři o RYZEN ani neslyšeli). I tak je výkon ve hrách bez optimalizací pro RYZEN mnohem ale mnohem lepší, než výkon starého FX. A u novějších her, kde už optimalizace jsou (Sniper Elite 4 atd. patří RYZEN 7 mezi vůbec nejvýkonnější čipy na trhu) V ostatních aplikacích se bavíme o úplně jiné lize výkonu.
Ve výkonu na jedno jádro je RYZEN úplně jinde. AMD tvrdí, že IPC je o 52% lepší než u poslední verze Bulldozer architektury, ale proti FX procesorům je o téměř 70% lepší. Ve srovnání s Intelem se bavíme o IPC někde na úrovni Broadwellu, což je mnohem lepší, než se čekalo. V podstatě AMD teď nabízí stejný výkon na jádro, jako Intel, čímž odstranilo jeden ze svých hlavních problémů. Intel ale má čipy i s vyšším výkonem, zejména ty s méně, jádry, které dokáže vytaktovat i hodně přes 4GHz a to je jeho hlavní výhoda. Na stejném taktu je však k překvapení všech, výkon AMD vyšší. Intel tak žene takty výše, což umožňuje jeho vyladěnější 14nm proces, který už řádně zdokonalil. To samé ale dělá nyní AMD které pracuje na dalších vylepšeních a využití výroby a také ZEN+. A náskok Intelu není zase tak velký a AMD dokáže výrobní procesory výrazně lépe optimalizovat, než Intel, který radši přecházel (utíkal) na nižší, což už ale nejde tak snadno.
- Spotřeba a provozní vlastnosti
K tomu přidejme spotřebu, kdy RYZEN 7 1800X je úspornější v klidu, úspornější v zátěži než FX a skvěle soupeří s Intelem. V mnoha případech to vzhledem k výkonu znamená, že AMD má lepší efektivitu než Intel. A to je jedno z největších překvapení, kdy jsme právě přeměřovali některé věci několikrát, protože jsme tomu prostě nevěřili. Hodně tomu samozřejmě pomáhá i fakt, že AM4 je nová platforma s výrazně úspornějším čipsetem X370, který sám o sobě proti AM3+ a 990FX znamená skoro 20W úspory. A nové technologie k tomu.
- Trh se změní – Intel musí zabrat!
Já prostě nechápu, jak je vůbec možné, že AMD se zlomkem rozpočtu Intelu, který za ty roky nacpal desítky a desítky miliard dolarů do vývoje svých čipů, 14nm výrobního procesu, který už několikrát vylepši, tak ADM dokázalo, co dokázalo. Jak je možné, že na první pokus se 14nm FinFET procesem pro SoC, AMD vyrobilo 8jádrový/16vláknový procesor s vyšším výkonem a efektivitou, než má Intel po několika vylepšeních 14nm výroby nemluvě o několika generacích Core?! A to jsme ještě netestovali 65W RYZEN 7 1700, jehož výkon/spotřeba je úplná pohádka. Celkově se ovšem nedá říci, že by AMD porazilo Intel, to opravdu ne. Ale když vezmeme do úvahy, že je tohle první pokus, optimalizace ze strany aplikací pro zcela novou architekturu logicky pokulhává, a kolik na to AMD vynaložilo ve srovnání se situací Intelu, který vynakládá na vývoj mnohonásobně více, a rok co rok vylepšuje generace procesorů … těžko můžeme tvrdit, že je u Intelu vše v pořádku.
Ano, Intel má výhodu. Díky tomu, že AMD na několik let zcela vypadlo ze segmentu výkonnějších procesorů, a to jak na desktopu, tak v mobilních PC tak v serverech, je jasné, že všechen software a hry jsou prostě dělány na Intelu a na Intel. Stejně tak má výhodu, že kromě mainstreamové Z270 LGA 1151 platformy má i high end X99 LGA 2011-3, která je rozhodně jako celek o kategorii výše (zpracováním i výbavou). Hlavní výhodou je konzistentní komplexní výkon ve všech oblastech a především 4kanálový řadič pamětí, díky kterému mají Core i7-6800/6900 procesory výhodu v některých opravdu náročných aplikacích, protože LGA 1151 i AM4 mají jen dvoukanálový řadič. V běžných aplikacích a hrách však 4kanálový řadič rozdíl neudělá. Musíme ale také dodat, že X99 je desktopová verze primárně serverové platformy. A proti té AMD postaví v podstatě to samé, „NAPLES“ což bude také 4kanálová platforma s větší paticí pro až 32jádrové čipy, které Intel do X99/X299 nabídne také. Takže technicky vzato nová AM4 je jednoznačně soupeř pro LGA 1151, nikoliv X99. Intel však do mainstreamové LGA 1151 platformy nabízí jen maximálně 4jádrové čipy, AMD přichází do mainstreamu s 8jádry a 16vlákny k tomu, které má Intel jen pro high end. A to je revoluce a velký impuls pro trh jako celek.
A stejný (dokonce v mnoha případech nižší výkon), jaký nabízí AMD RYZEN 7 1800X, Intel prodává za více než 32 tisíc korun. RYZEN 7 1800X ale stojí jen 15 tisíc. Tohle je největší impuls, který procesorový trh dostal za mnoho posledních let. Procesor s high endovým výkonem, který má výhodnost mainstreamu! Pokud někdo řekne, že čekal více, ať si dá rovnou pohlavek ;).
V podstatě od soubojů AMD Athlon64 a Intel PENTIUM 4 tady nic podobného nebylo. Pokud by situace s dominantním Intelem pokračovala dál, zcela určitě by nám ještě několik let pro většinu trhu servíroval jen ty 4jádrové procesory. A 8jader by bylo jen pro horní 1%. Intel by sice pomalu výkon zvyšoval, efektivitu také, ale několik jeho posledních generací má mezi sebou rozdíl několika jednotek % výkonu a cena zůstává stejná. Bez AMD a RYZEN 7 bychom tak klidně za pár let mohli zjistit, že ty 16jádrové ARM SoC v našich telefonech, kde je obrovská konkurence a vývoj letí rychle vpřed, jsou v některých aplikacích výkonnější, než ty 4jádrové poměrně drahé procesory, kterými nás Intel rok co rok zásobuje.
AMD tak nejen že navrací konkurenci na trh a možnost výběru, ale jednoznačně ukazuje, že Intel prostě vývoj a hlavně celý trh důsledně zazdil. Jeho možnosti a finance zdaleka neodpovídají tomu, co v posledních letech předkládal. Vývoj zazdil hlavně v ohledu že od uvedení mainstreamového Core i7-2000 série (01/2011) nabízí po 6(!) letech, stále jen 4jádrové procesory většině zákazníkům, což znamená i odpovídající stagnaci vývoje aplikací. AMD s RYZEN 7 přináší svěží vítr, kterého se vývojáři okamžitě chopili. S cenově dostupnými výkonnými 8jádrovými procesory bude podpora ze strany aplikací brzy úplně jinde a celý trh a domácí PC se výrazně posune vpřed. Po mnoha letech máme prostě důvod k upgrade. A když se 8jader posune na místo 4 do mainstreamu, high end se bude muset posunout také a s tím i ceny.
Takže k závěrům …
|