Strana 8 z 9
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes pochopitelně provoz (a nejen s ohledem na ceny energií), a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, momentálním vytížení a také aktuálních dosahovaných teplot v různých částech čipu. V některých případech mohou dokonce dočasně překračovat svá udávaná TDP/napájecí limit a tak dále.
Testujeme všechny CPU v základu s nastavením TDP tak, jak uvádí výrobce. Nemáme v základu aktivní žádné taktování a trvalé překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze běžné/výchozí boost/turbo technologie, nikoliv tedy MCE apod. Testujeme ale s výkonným AiO chlazením, takže procesory mají možnost boostovat na udávaná základní maxima. Nutno říci, že AMD a Intel udávají své limity naprosto odlišně a nelze tak hodnoty srovnávat. AMD třeba uvádí 65W TDP, což ale znamená limit 88W pro napájení (PPT). Intel pak udává 65W TDP ale ve skutečnosti je „Max Turbo Power“ až 142W i když v jeho případě by mělo být časově omezeno jen na pár desítek sekund, což se někteří výrobci desek snaží odcházet vypnutím toho časového omezení, tak pozor na to.
Spotřeba je u RYZEN 7 7800X3D senzačně nízká, speciálně ve srovnání s tím, kolik na alespoň trochu podobný herní výkon potřebují procesory Intelu. CPU má totiž „jen“ 162W (PPT) jako úplně maximum (reálně 120W), což ale ve hrách tenhle procesor zdaleka nedosahuje a je o poznání úspornější, než by ty udávané hodnoty naznačovaly. A to znamená extrémně dobrou efektivitu, speciálně ve hrách, kdy dokáže být i o více než 150W úspornější proti Core i9-13900K!
Zajímavé je, že AMD sice u 7800X3D uvádí vyšší TDP než u 7700X, ale v praxi je 7800X3D běžně úspornější a zdaleka nedosahuje udávaného limitu. Kontrolovali jsme to, a je to tak správně. Zejména ve hrách je samozřejmě efektivita X3D variant úžasná, lež na efektivitu ve výkonu i mimo hry samozřejmě na 65W RYZEN 9 7900 nemají, ten si kope svojí ligu. Ale zase tak moc nezaostávají, což se o Intel procesorech říci nedá:
RYZEN 7 7800X3D není dodáván s hladičem, takže si musíte nějaký sehnat. Naštěstí chladit tenhle překvapivě úsporný CPU není žádný problém. Je chladnější než RYZEN 9, takže teploty jsou následující:
Jako ostatní RYZEN 7000 procesory, má i tento model poměrně vysokou cílová provozní teplotu, na kterou se snaží dostat a jsou na ni nové čipy stavěné pro 24/7/365 provoz! Ano, AMD říká, že na této teplotě běhají čipy dlouhodobě bez degradace, a hlavně na ní nesnižují výkon. Skutečné maximum, při kterém CPU snižuje výkon je až kolem 115°C. U RYZEN 7000 non X3D variant je provozní cíl 95°C, ale u X3D variant je tato tzv. TjMax hodnota na 89°C. A to kvůli tomu vrstvení dvou křemíků na sebe na tom jednom čipu. Ovšem tyhle procesory ve skutečnosti netopí. Ono teplo he soustředěno na té velmi malé ploše a ona uváděná teplota není teplotou celého CPU, ale jen špičkovou teplotou na velmi té velmi malé ploše onoho 5nm čipu. Procesor samotný netopí, protože nemá moc z čeho. Chladiče jsou chladné.
Současně těch 95/89°C zde nefunguje jako známá hranice u Intelu, kdy ten na této hodnotě (95 – 100°C obvykle) začne tvrdě snižovat výkon ve snaze se uchladit, protože není stavěný na trvalý chod na takhle vysoké teplotě.
AMD u minulé generace X3D, tedy toho jediného existujícího modelu RYZEN 7 5800X3D, nepovolovalo žádné taktování, ani PBO. U druhé generace už trochu povolilo, ale procesor stále není plně odemčený pro voltáž apod. jako ostatní ne X3D modely. Opět jde o to, že jsou tady komplikace díky vrstvení čipů. Nicméně v případě 7000X3D variant je možné aktivovat PBO i automatickou úpravu napájecí křivky včetně podvoltování, takže zvýšit výkon jde. Ale nečekejte mnoho, ale posunout ten výkon vyladěním ještě o několik % jde.
AMD to má dost dobře vyladěné, takže už v základu to běhá dobře. Ten výkon je senzační s ohledem na nízkou spotřebu celku ve srovnání s tím, jakou spotřebu má herním výkonem konkurenční Core i9 na podobný nebo nižší výkon. Jinak zůstává možnost zvýšení taktů pamětí, tady jsou 7000X3D modely stejné jako 7000 non X3D, takže podpora rychlých EXPO modelů, děliček atd.
Podívejme se tedy na závěry a hodnocení
|