Strana 9 z 9
RYZEN 7 7800X3D je excelentní produkt a herní procesor. Tedy pokud vás prostě zajímají jen a pouze hry, stavíte PC jen na hry, je tohle prakticky jediný procesor, na který má smysl se dnes dívat. A bude vás šokovat, jak málo žere a snadno se chladí, speciálně ve srovnání s tzv. „herními“ procesory Intelu. Znamená to, že 7800X3D je jasná volba pro všechny a dokonalý produkt? No to ani náhodou …
- 7800X3D není dokonalý produkt pokud hry nejsou to jediné …
Pokud děláte mimo hraní her i něco výkonově náročnějšího, jsou tu RYZEN 9 7900X3D a 7950X3D s více jádry, tedy vyšším výkonem mimo hry, ale ve hrách jsou překvapivě o trochu horší, přestože jsou samozřejmě dražší. Jejich horší herní výkon souvisí s tím nedokonalým SW řízením zátěže jader, kdy prostě u některých her to úplně přesně Windows netlačí na ten čip s tou extra cache apod. Stále ale v průměru mají lepší herní výkon než varianty bez té extra cache. Takže pokud jste nadšený hráč, ale zároveň chcete a potřebujete více než jen 8jádrový procesor, jsou 12jádrový 7900X3D a 16jádrový 7950X3D rozhodně vítanou možností, ale nejsou vyloženě lepšími herními CPU než 7800X3D, protože z hlediska toho, jak jsou a budou hry optimalizované, ani dnes být nemohou. Pořád mají ale lepší celkový CPU výkon, takže všude tam kde na tom záleží jsou to velmi výkonné a také extrémně efektivní modely, ale stojí také více. Celkově poměrem cena/výkon žádný X3D model příliš neexceluje, opět prostě nemůže, jelikož to vrstvení stojí nezanedbatelné náklady a je objektivně dražší, než jaký je výsledný přínos ve většině běžných aplikací. Proto zatím extra L3 vrstvu neuvidíme, co by standardní výbavu všech procesorů.
Pokud tak neřešíte každé to extra % výkonu ve hrách navíc, tak i ostatní RYZEN 7000 mají více než dost dobrý výkon pro hraní her, a mají prostě lepší poměr cena/výkon. Za cenu 11 700 korun vč. DPH, co stojí 8jádrový 7800X3D, můžete mít v pohodě 65W 12jádrový RYZEN 9 7900, navíc s chladičem v ceně, který ho celkovou efektivitou a výhodností strčí do kapsy. Takže pokud se smíříte s tím, že budete mít o několik FPS méně, ale všude kde na celkovém CPU výkonu záleží o pár desítek % výkonu více, tak místo nákupu RYZEN 7 7800X3D rozhodně doporučuji pořídit ten RYZEN 9 7900 s chladičem Wraith Prism v ceně. Jde poměrem cena/výkon i efektivitou jasně nejlepší výkonný moderní CPU ve své třídě.
V případě že vám výkonově stačí jen těch 8jader a také vás netrápí, že budete mít určitých případech o několik FPS horší výkon ve hrách, je zde stále 65W RYZEN 7 7700, taktéž v ceně s chladičem Wraith Prism a stojí 8600 korun vč. DPH.
Takže poměrem cena/výkon opět mnohem lepší než RYZEN 7 7800X3D. Ten je zkrátka opravdu zajímavý jen pro toho, kdo řeší maximální herní výkon a je ochoten si trochu připlatit, kdy ve hrách ten poměr cena/výkon není špatný.
Za ten příplatek získá procesor, který zabil herní platformu Intelu. Ani jeho nejvýkonnější Core i9-13900K herním výkonem nestačí, a to ani když žere až 3x více v praxi. Rozdíl 150W jen ve spotřebě CPU při hraní her přitom znamená až tisíce korun navíc za elektřinu v dlouhodobém několikaletém provozu náročnějšího hráče. A nic navíc za ty náklady extra nemáte. Intel může prostě zavřít krám, kdy jeho současné procesory sice výkonem konkurenceschopné jsou, ale za podmínek, které z nich nedělají konkurenty a už ani alternativu. Intel ztratil konkurenceschopnost technologicky a provozně. A nijak to nekompenzuje podstatně nižší cenou apod. Musel by své Core 13000 dávat prakticky zadarmo, protože by to muselo skutečně kompenzovat ty až tisíce korun, co na provozu bude Intel PC za pár let provozu stát na elektřině navíc. Situace došla do bodu, kdy pokračující výroba současných procesorů Intel je evidentní plýtvání zdroji a neexistuje jediný objektivní důvod, proč by si je dnes měl někdo kupovat. Nejsou jen horší po CPU stránce, jsou i pro jasně horší platformu.
Intel LGA 1700 je objektivně horší než AM5, kdy má méně PCIe 5.0 linek a hlavně je fakticky mrtvá. Do LGA 1700 už žádný procesor nové generace než současné 10nm Raptor Lake, nepůjde osadit. V případě AMD AM5 ale teprve začínáme a do současných AM5 desek půjde osadit i budoucí RYZEN 8000 a pravděpodobně i RYZEN 9000. Takže když už dnes investovat do nákupu celého nového PC, nedává žádný smysl kupovat si mrtvou a výbavou horší Intel platformu. A je tu ještě jeden aspekt. Ten dnes testovaný RYZEN 7 7800X3D, ale i třeba ten špičkový 7950X3D, bude stejně špičkově výkonný v prakticky nejlevnějších AM5 deskách, jako v nejdražší desce s X670E. Proč? Protože jsou prostě efektivní! Žerou málo, a i ta nejlevnější slušná AM5 deska se základním VRM je v pohodě na plný boost udrží. To se rozhodně nedá říci o Intel Core 13000K sérii procesorů, které na ten špičkový v recenzích prezentovaný plný výkon, pojedou jen a pouze na nejkvalitnějších deskách. Na levnějších deskách zdaleka tak vysoká turba neudrží, pokud je vůbec nejlevnější desky povolí boostovat tak vysoko. Běžně tak v levnějších deskách mají ty TOP Core procesory znatelně nižší výkon. Nemluvě o nutných nákladech na dobré chlazení těch procesorů, kdy 7800X3D uchladíte naprosto bez problému a tiše i chladičem za několik stovek korun a nebude vám to nijak omezovat výkon. U Intel Core 13000K budete chlazením omezeni vždy a pokud chcete mít šanci na ten v recenzích prezentovaný nejlepší výkon, potřebujete ty nejdražší vodní chlazení. Jinými slovy, není možné postavit herní PC na Intel platformě za stejně dostupnou cenu, která by se výkonem, a hlavně celkovými vlastnosti (provozní náklady, chlazení a upgradovatelnost) byť jen přiblížila AMD s RYZEN 7 7800X3D. Intel a jeho Core 13000 série a celá LGA 1700 platforma přestala dávat jakýkoliv smysl …
RYZEN 7 7800X3D sice není vyloženě levný, ale pokud vás nic jiného, než hry nezajímá, doporučuji si na něj připlatit, protože můžete ušetřit na všem ostatním. Nepotřebujete extrémně drahou desku, chlazení a vlastně ani extra super rychlé paměti. Vše můžete investovat do grafické karty, která samozřejmě herní výkon ovlivňuje především.
7800X3D není samozřejmě pro každého, ale troufám si říci, že pro drtivou většinu běžných PC nadšenců, je to nejlepší procesor na trhu. Není vyloženě levný ani extrémně cenově výhodný, ovšem pokud vás zajímá hlavně herní výkon a jeho maximalizace, levný a výhodný v tomto ohledu vlastně je. A to i díky extrémní efektivitě. Fakt, že tenhle úsporný a zdaleka ne nejdražší procesor je aktuálně nejrychlejším herním CPU všech dob a na současném trhu, je až neuvěřitelné, zejména když jsme roky byli přesvědčováni o tom, že herní CPU musí mít tak 6GHz a 300W+ spotřeba je v pořádku a nutností. Zjevně to byla hloupost, a jen to bylo pro někoho jednoduché takhle dělat. Pak ale přišlo AMD a zapojilo hlavu.
Největším problémem RYZEN 7 7800X3D bude podle mě fakt, že AMD jich asi nebude mít dost pro všechny zájemce. Ostatně už dostupnost 7950X3D je diskutabilní a ani měsíční odklad a syslení zásob 7800X3D nemusí stačit na úvodní poptávku, kdy si troufám tvrdit, že tohle může být často nejprodávanější retail procesor, pokud by jich prostě AMD mělo dost. A obávám se, že i u AMD podcenili sami sebe a zájem, který se strhne po nadšených recenzích nás, kteří si s ním mohli skoro měsíc hrát. Není perfektní a nedoporučil bych ho nikomu, pro kterého nejsou hry první poslední. Na trhu jsou prostě lepší procesory za tu cenu pro obecné univerzální použití, v pořadí od nejzajímavějších: RYZEN 9 7900, RYZEN 9 7950X, RYZEN 7 7700. Ale jestli jste hlavně hráč jsou RYZEN 7000X3D to jediné, co by vás dnes mělo zajímat a 7800X3D je v mnoha směrech z čistě herního hlediska nejlepší volbou. Avšak v těsném závěsu se 7950X3D pro maximální herní i současně univerzální výkon i efektivitu naprosto bez kompromisů.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|