Strana 1 z 9
- AMD RYZEN 7 7800X3D – TEST a RECENZE
nejlepšího procesoru pro herní PC s extra překvapením
Dnešní recenze by se dala sfouknout velice rychle: AMD RYZEN 7 7800X3D je nejlepší herní procesor pro každého kdo chce primárně herní PC. Není jen nejrychlejší ve většině hrách, je současně extrémně efektivní, kdy s lepším herním výkonem než mají TOP modely Intelu, má proti nim běžně třetinovou(!) spotřebu, a navíc je levnější. AMD stvořilo absolutní herní/efektivní CPU monstrum, kdy jde o tak dobrý produkt, že prakticky nemá konkurenci, dokonce téměř ani ze strany ostatní procesorové nabídky AMD samotného. Natož Intelu, který může prakticky zavřít krám, protože neexistuje jediný objektivně dobrý důvod, proč se dnes o aktuální Intel produkty vůbec zajímat a o nákupu Intel procesoru a platformy vůbec uvažovat. Takže pokud na vašem PC převážně hrajete hry a neděláte nic jiného náročného na CPU výkon, jsou RYZEN 7 7800X3D a RYZEN 9 7950X3D jediné procesory, o kterých stojí za to uvažovat. Konec, hotovo …
Samozřejmě však splníme svou povinnost vůči nám i vám, a nabízíme vám dnes kompletní českou recenzi a naše zkušenosti s tímto novým procesorem od AMD, který stejně jako jeho předchůdce RYZEN 7 5800X3D, boří zažité mýty okolo toho, co je vůbec výkonný herní procesor, a že to nemusí být zdaleka nejdražším a nejžravějším a frekvenčně nejrychlejším modelem na trhu.
– 8jader/16vláken ZEN 4 s 3D V-cache aneb vše co hráč potřebuje?
Druhá generace procesorů AMD s unikátní technologií vrstvení čipů, je tu. Zatímco u RYZEN 5000 série se do běžného prodeje na desktop v rámci AM4 platformy dostal jen jediný procesor, 8jádrový RYZEN 7 5800X3D, u nové generace RYZEN 7000 pro AM5, máme hned tři modely. 16jádrový RYZEN 9 7950X3D, 12jádrový RYZEN 9 7900X3D a 8jádrový RYZEN 7 7800X3D. Všechny tři se liší od ostatních RYZEN 7000 procesorů, kdy mají jeden z těch fyzicky 8jádrový čipů osazený onou extra druhou vrstvou L3 cache. RYZEN 9 7950X už jsme pro vás otestovali minule.
V případě RYZEN 9 7950X3D a 7900X3D, které mají pochopitelně fyzicky dva procesorové čipy, je ale jen jeden opatřený onou vrstvou. Důvodem je fakt, že ono vrstvení má i svá negativa, ve smyslu že „lepíte“ fyzicky dva křemíkové čipy na sebe, dva různé čipy s různými vlastnostmi, což je problém z hlediska chlazení i napájení. Vrstvený čip má tak pochopitelně o něco nižší takty než čip bez tohoto vrstvení, kdy navíc ona velká dodatečná L3 není prospěšná ve všech běžných aplikacích. Má velký přínos u serverových aplikací, ale u běžných aplikací to zásadní není, s výjimkou her, kde zajímavě nahnat výkon dokáže. Většina aplikací však těží prostě z vyšších taktů CPU apod., takže aby AMD zbytečně neomezovalo výkon ve scénářích, kdy aplikace netěží z velké L3 a těží jen z vyšších taktů na několika málo jádrech, mají 7950X3D a 7900X3D jen jeden vrstvený čip, zatímco druhý vrstvený není a jede tak na vyšších boost taktech. Nicméně tohle řešení má jednu nevýhodu v případě herního výkonu. AMD muselo udělat určitou speciální SW vrstvu, která se snaží v herní zátěži přesvědčovat aplikace, aby využívaly a zatěžovaly jádra na tom čipu s tou L3 vrstvou, ale ne vždy to dobře funguje, a aplikace a hra to správně rozpozná. Ve smyslu že jsou hry, kde ten přínos L3 není, dokud manuálně nevypnete tu část procesoru bez té L3.
Navíc jsou zde latence kvůli čekání na data z druhého čipu apod. Bohužel zkrátka řízení zátěže jader je u Windows obecně mizerné. U RYZEN 7 7800X3D však tohle problém nebude. Tenhle procesor má totiž jen a pouze ten jeden 8jádrový vrstvený čip, není tady žádný jiný, takže všechna zátěž jde jen na nej. Žádné speciální řízení zátěže jader v určitých aplikacích není třeba. I proto má dokonce v průměru lepší výkon ve hrách než 16jádrový 7950X3D, i když jako celek s pouze 8jádry je samozřejmě znatelně slabším procesorem.
A je tu i nevýhoda proti taktéž 8jádrovému RYZEN 7 7700X, který ono extra vrstvení nemá. A ta nevýhoda je cena, kdy ono vrstvení je drahý výrobní krok navíc. Současně jak jsem řekl, ta extra vrstva křemíku znamená zhoršené chlazení spodního čipu, a nutnost preciznějšího řízení napětí kvůli rozdílným vlastnostem atd. RYZEN 7 7800X3D je tedy nezanedbatelně dražší než RYZEN 7700X a současně je pomalejší, kdy má takty 4,2 až 5,0GHz, zatímco 7700X má 4,5 – 5,4GHz. Papírově má X3D 120W TDP proti 105W u frekvenčně rychlejšího RYZEN 7 bez vrstvení, ovšem v praxi je překvapivě X3D stejně běžně úspornější. Tohle je zkrátka jeden z důvodů, proč 3D V-cache vrstvení zatím neuvidíme jako běžnou součást všech procesorů. Budou tu tedy nadále speciální modely, jež ho mít budou, které budou velmi zajímavé pro konkrétní aplikační využití, které z extra L3 cache těží. A to jsou zejména hry, jež jsou dnes dělané většinou pro maximální využití 8 až 12 procesorových vláken. Proč?
Protože konzole i běžná PC. Současné velké konzole XBOX a PlayStation mají 8jádrový/16vláknový RYZEN 7 ZEN 2 procesor, takže herní studia optimalizují hry zejména s ohledem na tento fakt. Proto sice vícejádrové procesory mají o trochu vyšší výkon ve hrách, ale jen zanedbatelně, a hlavně mají výkon proto, že zkrátka mají hodně rezervního výkonu pro ostatní věci běžící na pozadí a čím více toho na pozadí máte, tím lepší to na vícejádrových CPU pojede. Z hlediska čistě herního výkonu ve většině hrách však nemají třeba 16jádrové/32vláknové procesory zásadně vyšší výkon, než procesor s 8jádry/16vlákny, protože prostě hry většinou nejsou na více než 16vláken vůbec optimalizovány a dělány aby je efektivně výkonově využívaly. A dokud nedorazí nová generace konzolí s procesory s více jádry, bude 8jader/16vláken prostě více než dost na hraní her. A to bude ještě několik let trvat.
AMD však s modely 5800X3D a novým 7800X3D boří také zažitý mýtus kolem toho, co je vlastně výkonný herní CPU. Zejména Intel roky marketingem všechny i sám sebe přesvědčoval, že nejrychlejší herní CPU musí mít co nejvyšší takt i za cenu obří spotřeby, a potížemi s chlazením. A samozřejmě také musí být nejdražší v nabídce. AMD však už s 5800X3D a nyní se 7800X3D ukazuje, že to tak být vůbec nemusí. Oba tyto procesory jsou nejvýkonnější herní CPU (čistě ve hrách v průměru) ve svých generacích, ačkoliv jsou znatelně frekvenčně pomalejší než mnohé jiné modely na trhu. Současně žerou mnohem méně, a tedy netopí, a ještě jsou levnější. A jako procesorový celek zdaleka nejsou tak aplikačně výkonné jako jiné modely z podobnou nebo nižší cenu, z důvodů o kterých jsme si v souvislosti s vrstvením L3 říkali výše. Přesto všechno je nový RYZEN 7 7800X3D nejvýkonnější/nejrychlejší herní procesor na trhu! A současně vyniká extrémní efektivitou ve hrách, kdy za několik let provozu ušetříte tisíce korun na elektřině, proti pořízení současného Intelu, který se mu herním výkonem alespoň trochu blíží.
Dnes se tedy na RYZEN 7 7800X3D podíváme v praxi. Pojďme na to …
|