Strana 9 z 11
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes pochopitelně provoz (a nejen s ohledem na ceny energií), a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, momentálním vytížení a také aktuálních dosahovaných teplot v různých částech čipu. V některých případech mohou dokonce dočasně překračovat svá udávaná TDP/napájecí limit a tak dále.
Testujeme všechny CPU v základu s nastavením TDP tak, jak uvádí výrobce. Nemáme v základu aktivní žádné taktování a trvalé překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze běžné/výchozí boost/turbo technologie, nikoliv tedy MCE apod. Testujeme ale s výkonným AiO chlazením, takže procesory mají možnost boostovat na udávaná základní maxima. Nutno říci, že AMD a Intel udávají své limity naprosto odlišně a nelze tak hodnoty srovnávat. AMD třeba uvádí 65W TDP, což ale znamená reálně limit 88W pro napájení (PPT). Intel pak udává 65W TDP ale ve skutečnosti je jeho „Max Turbo Power“ až 142W i když v jeho případě by mělo být časově omezeno jen na pár desítek sekund, což se někteří výrobci desek snaží odcházet vypnutím toho časového omezení, tak pozor na to.
Spotřeba je u RYZEN 7 8700G na poměry desktopových procesorů velmi nízká. Speciálně když budeme brát v potaz výkon té iGPU. Mezigeneračně se prakticky nezvýšila, přičemž nárůst výkonu CPU a hlavně iGPU a obecně možností a výbavy je proti RYZEN 7 5700G ohromný. Pravda, jde také o 4nm čip místo 7nm, takže i tohle pomáhá. Efektivita je v některých oblastech nepřekonatelná, což ale víme z testů mobilních variant tohoto procesoru, které jsou na trhu už ¾ roku.
RYZEN 7 8700G je dodáván s hladičem v ceně, jde o mohutnější WRAITH SPIRE, takže není nutní jej vyloženě nahrazovat něčím účinnějším. Zvládne uchladit tento procesor bez problémů rozumně tiše. Ostatně CPU nepřekračuje 88W spotřebu tedy 65W TDP. Snad jen zajímavostí je, že na rozdíl od RYZEN 7000 čipletových procesorů, které jsou pájené, RYZEN 8000 má mezi čipem a heatspreaderem jen pastu.
Pokud zvolíte výkonnější řešení chlazení, třeba AiO, tak budou teploty níže a také bude chlazení třeba úplně bezhlučné, i když ten Wraith Spire není rozhodně nějak otravně hlučným chlazením v tomto případě. Pro běžné uživatele prostě OK.
Procesor lze taktovat, ale lepší je zapnout PBO a EXPO profilování. Případně si můžete pohrát s Curve Optimizerem. Obecně lze zvýšit takt CPU o cca 200MHz, i GPU lze posunout, ale zajímavější bude hlavně použití rychlejších RAM, kdy v našem testu používáme DDR5-6000MHz jako pro všechny ostatní současné CPU (AM5 a LGA 1700). Na to, jaký výkon má procesor, a hlavně iGPU s různě rychlými DDR5 se podíváme v samostatném článku. Dnes tedy jen obecně platí, že stejně jako většina RYZEN 7000, ani RYZEN 8000G nejsou zamčeny pro taktování. Byť v běžné praxi je poměrně malý praktický potenciál, protože díky dynamickým funkcím a optimalizacím se procesor jako celek velmi dobře využívá a řídí už v základu na maximum svého potenciálu s rozumnou spotřebou.
Podívejme se tedy na závěry …
|