Strana 2 z 9
- AMD RYZEN 7 9700X – procesor a testy
Novinka dostala menší krabičku, protože neobsahuje žádný Wraith chladič. Musíte si tedy chlazení opatřit sami. Ovšem nemusíte pořizovat nic extra drahého a výkonného, protože jde o velmi úsporný a netopící procesor. AMD ani moc neměnilo design balení, je ale z popisů a všeho jasné, že jde o novou generaci.
Procesor samotný není tedy na první pohled nijak fyzicky odlišný ve srovnání s RYZEN 7000 sérií. To je samozřejmě logické, jsou totiž pro stále stejnou AM5 platformu. Uvnitř je také stejná konstrukce nejméně dvou čipů (CCD + IOD). Nový je tedy ten CCD, který je nově 4nm (N4 výroba TSMC) a má ZEN 5 architekturu. IOD čip je už ale úplně stejný, a je v něm stále integrovaná grafika (iGPU) s 2CU RDNA 2 architektury a 24x PCIe 5.0 linek. Pro stávající AM5 600 série základních desek stačí (je třeba) nahrát nový BIOS a RYZEN 9000 bude fungovat, na nových X870E/X870 deskách by měl fungovat hned z výroby, ale aktualizace také doporučujeme.
RYZEN 9000 přichází v základu s DDR5-5600MHz podporou, což je o něco více než RYZEN 7000 s jejich oficiálně 5200MHz. Nicméně AMD doporučuje použít rychlejší paměti. U obou generací je ideální volbou DDR5-6000MHz s co nejnižším časováním. Fungovat by mělo(bude) u lepších desek i DDR5-6400MHz, stále v poměru 1:1 (sběrnice CPU/rychlost paměti). Nová generace Ryzen 9000 pak nabídne nově i automatický režim s děličkou, kdy bude možné použít s EXPO profilováním i DDR5-8000+MHz, ale poběží tedy vždy s děličkou. Vůbec v oblasti práce a optimalizace s pamětí AMD dost vylepšovalo. Hlavním vylepšením je ovšem samotná architektura ZEN 5, kdy však pochopitelně přínos v jednotlivých aplikacích bude různý.
Nejvíce AMD zapracovalo na výkonu pod AVX-512 instrukcemi a optimalizacím cache systému, z čehož bohužel většina běžných aplikací, které běžně na PC používáme, moc těžit nebude. A tedy tahle architektonická zlepšení se ve většině našich případech moc neprojeví. Jsou mířeny hlavně na servery, kde ZEN 5 EPYC je masivním zlepšením proti ZEN 4 generaci, kromě jiného i proto, že AMD navýšilo počet jader/vláken. Bohužel u desktopových RYZEN ke stejné věci nepřikročilo a počet jader/vláken zůstává stejný jako u minulé generace. Zatím.
Kvůli novinkám a změnám jsme museli předělat naše testovací sestavy a testování celé. Pro srovnání AM5 procesorů RYZEN jsme použili ASUS ROG CROSSHAIR HERO X870E. U Intel Core 13000/14000 pak ASUS ROG MAXIMUS Z790. V případě pamětí zatím používáme 2x 16GB DDR5-6000MHz EXPO/XMP.
Všechny sestavy byly testovány s Gigabyte AORUS NVMe Gen5 14000 SSD s PCIe 5.0 rozhraním. Systémy jsou vybaveny grafickou kartou AMD Radeon RX 7900 XTX v referenci. Všechny výsledky všechno je testováno kompletně znovu. Na aktualizovaném Windows 11 24H2 a se všemi záplatami pro Intel i AMD. Současně jsou všechny aplikace a hry na nejnovějších verzích a také ovladače a BIOS pro desky jsou použity ty nejaktuálnější k datu vypracování recenze.
Všechny procesory jsou také testované na základních nastaveních. Tedy bez MCE, a extrémního TDP u Intelu, nebo v případě AMD není aktivní technologie PBO. V případě Intelu zachováváme Performance nastavení (zatím), tedy PL1=PL2 a uvedené TDP hodnoty u všech procesorů jsou tedy ty minimální a současně maximální. Nepřekračujeme je. Prostě všechno jede ve specifikacích od výrobce procesoru.
Takže pojďme na to …
|