Strana 2 z 10
- AMD RYZEN 9 5900X a testy
AMD nám poslalo procesor v retail balení. Tak, jak je pořídíte i v obchodech. Je zde jedna změna proti předchůdci, velmi oblíbenému RYZEN 9 3900X. Chybí chladič. Ten pěkný WRAITH PRISM RGB, který dokázal v pohodě zastoupit běžné chladiče v cenové hladině až kolem 600 – 700 korun, už u nového 5900X nenajdete. Pravdou totiž je, že jej mnoho zákazníků stejně nepoužilo. Populární byl ale u OEM a stavitelů sestav, jednoduše proto, že byl „zadarmo“ a prostě byl velmi dobrý. Nicméně běžní domácí uživatelé obvykle osadili nějaký extra chladič a Wraith Prism byl tak trochu „zbytečný odpad“.
Jinak je ale procesor na první pohled stejný jako 3900X. Což není nic divného, říkal jsem vám, že AMD vlastně změnilo jen ty ZEN čipy uvnitř, zbytek procesoru je fyzicky identický s RYZEN 3000. Znamená to tedy plnou kompatibilitu s AM4 platformou. Oficiálně zatím X570 a B550 desky, které musíte aktualizovat na nejnovější BIOS. Později dorazí i podpora pro X470/B450 desky ze strany jednotlivých výrobců, ale asi až kolem ledna. Podpora pro X370/B350 se oficiálně neplánuje.
Jen v rámci X570/B550 platformy pak bude fungovat nová Smart Access Memory technologie, která může velmi zásadně ovlivnit souboj grafik AMD a NVIDIA, protože tahle technologie umožňuje být novým Radeon RX 6000 grafikám výkonnější v kombinaci s RYZEN 5000. Je to díky využívání grafické i systémové paměti jako celku na HW úrovni. Tento bonus až několik % výkonu, s jinými CPU nebo grafikami nebude.
Dnes ovšem ještě Radeon RX 6000 testovat nemůžeme, takže až později tento měsíc. Zatím se tedy podívejme na vše ostatní. Jak a co budeme testovat?
Pro srovnání jsme použili aktuálně otestované RYZEN procesory v kombinaci s ASUS ROG CROSSHAIR HERO X570. K tomu jsme osadili naše osvědčené G.SKILL FLARE X paměti 2x 8GB DDR4 3200MHz CL14, ale v případě nových RYZEN 5000 používáme pro ně doporučené DDR4 3600MHz modely. Samozřejmě jsme pro srovnání zařadili i další Intel Core procesory na odpovídajících platformách.
Všechny Intel sestavy byly testovány s Kingston Black 1TB NVMe SSD PCIe 3.0 a AMD TRX40/X570 platformy mají výhodu Gigabyte NVMe SSD gen 4 s PCIe 4.0 rozhraním. Systémy jsou vybaveny grafickou kartou AMD Radeon RX 5700 XT 8GB v referenci. Všechny výsledky všechno je testováno kompletně znovu. Na aktualizovaném WINDOWS 10 se všemi záplatami pro Intel i AMD. Současně jsou všechny aplikace a hry na nejnovějších verzích a také ovladače a BIOS pro desky jsou použity ty nejaktuálnější k datu vypracování recenze.
Všechny procesory jsou také testované na základních nastaveních. Tedy bez MCE, nadlimitní překračování TDP u Intelu, nebo v případě AMD není aktivní technologie PBO. Prostě všechno jede ve specifikacích od výrobce procesoru.
Takže pojďme na to …
|