Strana 2 z 10
- AMD RYZEN 9 5950X procesor a testování
Společnost AMD nám do ČR poslala všechny novinky ve stejných baleních, v jakých se budou prodávat. Tady snad jen jedno „zklamání“. RYZEN 9 3950X měl výjimečnou krabičku proti ostatním modelům, ale AMD od toho ustoupilo. Nyní u RYZEN 5000 už bude krabička stejná pro všechny modely, tedy jednoduchý kartón. Z hlediska efektivity a ekologie to chápu.
Balení neobsahuje chladič, což ale není žádná změna. Neměl ho ani předchůdce. U tohoto procesoru za 22 tisíc korun je to pochopitelné. I když AMD Wraith PRISM by na něj v pohodě stačil, nebylo by to ono a drtivá většina cílových uživatelů, ne-li všichni, by si stejně osadila něco podstatně lepšího. Takže by to byly vyhozené peníze a materiál.
Procesor samotný je tedy fyzicky vlastně úplně stejný, jako 3950X. Jedinou změnou je to odlišné ZEN 3 CPU jádro uvnitř. Zbytek procesoru je stejný, včetně toho I/O čipu s výbavou, kdy procesor má nadále tedy PCIe 4.0 linky atd. Nese hned dva ZEN 3 čipy po 8 jádrech, které jsou speciálně vybírány pro tento model. Celkem je zde tedy 16jader/32vláken a 72MB cache. Takty jsou 3,4GHz v základu a 4,9GHz v boostu. TDP je stále 105W, jako u předchůdce.
Procesor je plně kompatibilní s X570 a B550 deskami. V lednu pak dorazí podpora i pro většinu X470 a B450 desek, ale to už je v režii jednotlivých výrobců. Samo AMD ze své pozice garantuje jen 100% podporu a fungování na X570/B550.
Jen v rámci této platformy tak i proto funguje nová Smart Access Memory technologie, která může velmi zásadně ovlivnit souboj grafik AMD a NVIDIA, protože tahle technologie umožňuje být novým Radeon RX 6000 grafikám výkonnější v kombinaci s RYZEN 5000 čipy. Tento bonus až několik % výkonu, s jinými CPU nebo grafikami nebude. Dnes ale zatím Radeon RX 6000 testovat nemůžeme, takže až později tento měsíc. Zatím se tedy podívejme na vše ostatní.
- Jak a co budeme testovat?
Pro srovnání jsme použili aktuálně otestované RYZEN procesory v kombinaci s ASUS ROG CROSSHAIR HERO X570. K tomu jsme osadili naše osvědčené G.SKILL FLARE X paměti 2x 8GB DDR4 3200MHz CL14, ale v případě nových RYZEN 5000 používáme pro ně doporučené DDR4 3600MHz modely. Samozřejmě jsme pro srovnání zařadili i další Intel Core procesory na odpovídajících platformách.
Všechny Intel sestavy byly testovány s Kingston Black 1TB NVMe SSD PCIe 3.0 a AMD TRX40/X570 platformy mají výhodu Gigabyte NVMe SSD gen 4 s PCIe 4.0 rozhraním. Systémy jsou vybaveny grafickou kartou AMD Radeon RX 5700 XT 8GB v referenci. Všechny výsledky všechno je testováno kompletně znovu. Na aktualizovaném WINDOWS 10 se všemi záplatami pro Intel i AMD. Současně jsou všechny aplikace a hry na nejnovějších verzích a také ovladače a BIOS pro desky jsou použity ty nejaktuálnější k datu vypracování recenze.
Všechny procesory jsou také testované na základních nastaveních. Tedy bez MCE, nadlimitní překračování TDP u Intelu, nebo v případě AMD není aktivní technologie PBO. Prostě všechno jede ve specifikacích od výrobce procesoru.
Takže pojďme na to …
|