Strana 9 z 10
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes pochopitelně provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, momentálním vytížení a také aktuálních dosahovaných teplot v různých částech čipu.
V některých případech mohou dokonce dočasně překračovat svá udávaná TDP a tak dále.
Testujeme všechny CPU v základu s nastavením TDP tak, jak uvádí výrobce. Nemáme aktivní žádné taktování a překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze běžné/výchozí boost/turbo technologie, ne MCE apod. Testujeme ale s výkonným AiO chlazením, takže procesory mají možnost boostovat na maxima, což je výhoda hlavně pro Intel, který udává TDP jen pro základní takty, ale potřebuje mnohem vyšší, aby dosahoval často deklarovaného výkonu.
Tady je jedno z největších překvapení nových RYZEN 5000. Přes stejný 7nm výrobní proces, 20% nárůst výkonu na jádro a 15% na celek, o 200MHz vyšší takty, je spotřeba 16jádrové 5950X o pár W níže, než 3950X!!! Už tak senzační efektivita staršího modelu, je tak u novinky ještě o třídu výše a srovnání s Intel je v této oblasti, jak srovnávat laser s pazourkem.
I v oblasti zahřívání nové RYZEN 5000 překvapí! Jsou chladnější než předchůdci. Na stejné desce, ve stejném zatížení se stejným chladičem má RYZEN 9 5950X jen 65°C, zatímco s 3950X jsme měl 73°C. To jsou běžné teploty v zátěži. Ty maximální jsou jen o pár stupňů výše. Zajímavé na tom je, že 5950X má přitom až o 200MHz vyšší takt na stejné 7nm výrobě.
Ohledně taktování platí i u RYZEN 5000 to, co u předchůdců. Vřele nedoporučuji ruční domácí taktování RYZEN 5000/3000/2000 modelů vůbec! Pokud chcete lepší výkon, osaďte lepší chladič a procesor dejte na lepší desku. Obojí zvedne boost takty. AMD pak nabízí propracované automatické zvýšení výkonu přes technologii „PBO“, kdy stačí aktivovat tuhle funkci v RYZEN Master aplikaci/nebo v BIOSu a procesor pojede na vyšší limit TDP. Ovšem stále bude fungovat boost na méně jádrech, takže nebudete nikdy přicházet o výkon. AMD umožňuje aktivovat PBO a do toho ještě automatické přetaktování, což dokáže vytáhnout vůbec nejvyšší výkon, ale je to samozřejmě za cenu ještě vyšší spotřeby atd.
Osobně doporučuji osadit procesory na co nejlepší desku a hlavní je osadit co nejlepší a nejvýkonnější chlazení. To většině bude stačit k nejlepšímu využití potenciálu CPU. Pokud chcete, zapněte PBO, kdy budete mít všechny výhody vyššího výkonu, které přináší obvykle taktování, ovšem bez nevýhod v podobě nižšího výkonu na jádro, vyšší spotřeby v situacích, kdy to není třeba atd. Funguje to i u RYZEN 5000, kdy AMD prakticky perfektně vyladilo dosahování maximálních boostů za vás a ručním laděním prakticky nic nezlepšíte, naopak. RYZEN 9 5950X jde konkrétně nataktovat na 4,7GHz na všech jádrech bez potíží. To v aplikacích, které využívají výkonu takového množství vláken, znamená podstatný nárůst výkonu, jenže protože není aktivní PBO, máte ten 4,7GHz takt i v případě, kdy je využíváno, méně jader, nebo třeba jen jedno. A to znamená nižší výkon, protože už v základu bez taktování ten CPU boostuje na 4,9GHz v zátěži jedno-dvou jader.
Takže když zapnete PBO, odstraníte ten 105W limit a pak už je to jen na kvalitě vašeho chlazení a vaší desky, kam to půjde. V praxi jsem tak viděl takty k 5GHz v zátěži méně jader a na všech 16 jádrech to bylo stabilní v plné zátěži kolem 4,4GHz (v základu bez PBO je to kolem 4,2GHz). Samozřejmě zapnutí PBO tedy odstranění toho 105W limitu a nebo rovnou ruční taktování má velmi negativní vliv na spotřebu. V naší sestavě byla spotřeba v zátěži v základním nastavení 222W, s aktivním PBO ale stoupla na 291W. S ručním OC dokonce na 334W, takže opravdu jej nedoporučuji. PBO je podle mě jasná volba, pokud chcete o něco více výkonu.
AMD nijak nelimituje taktování procesorů ani pamětí i na levnějších B550 deskách. Základem u RYZEN 5000 je kvůli JEDEC standardu DDR4 3200MHz, protože vyšší vlastně nebyly oficiálně uznány. Ale AMD samo jasně doporučuje DDR4 3600MHz paměti I u RYZEN 5000X modelů platí, že ideální jsou tak právě 3600MHz. Ale i v této oblasti došlo ke zlepšení. Pokud chcete více, kdy rychlejší paměti mají vliv na výkon CPU, tak na některých kvalitních deskách pojedou DDR4 4000MHz v základním poměru, tedy držet poměr rychlostí sběrnice a RAM 1:1. Tuhle oblast budeme ještě zkoumat, ale vypadá to na zajímavé vylepšení i zde u téhle nové generace. Pro většinu z vás ale jsou i kvůli cenám ideální DDR4 3600MHz, a s těmi jsme také v celém testu dnes výsledky naměřili.
Podívejme se tedy na závěry a hodnocení
|