Strana 8 z 9
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes pochopitelně provoz (a nejen s ohledem na ceny energií), a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, momentálním vytížení a také aktuálních dosahovaných teplot v různých částech čipu. V některých případech mohou dokonce dočasně překračovat svá udávaná TDP/napájecí limit a tak dále.
Testujeme všechny CPU v základu s nastavením TDP tak, jak uvádí výrobce. Nemáme v základu aktivní žádné taktování a překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze běžné/výchozí boost/turbo technologie, nikoliv MCE apod. Testujeme ale s výkonným AiO chlazením, takže procesory mají možnost boostovat na udávaná základní maxima. Nutno říci, že AMD a Intel udávají své limity naprosto odlišně a nelze tak hodnoty srovnávat. AMD třeba uvádí 170W TDP, což ale znamená limit 220W pro napájení (PPT). Intel pak udává 253W jako „Max Turbo Power“ což technicky není TDP, ale ve skutečnosti ani reálná hodnota toho napájení. Každopádně v praxi je vidět, že ten rozdíl tu je:
Spotřeba RYZEN 9 7900X ale není tak vysoká jako 7950X, ačkoliv mají uváděný stejný limit. U obou přitom žene AMD věci na maximum, nicméně protože u 7900X není část čipů aktivní (má o 2jádra/4vlákna v každém méně), spotřeba je v praxi nižší. Nicméně AMD se o cíleně nízkou spotřebu u RYZEN 7000X variant nesnaží a účelově žene všechno na maximum, kdy CPU vlastně i překračuje udávané takty a snaží se za každou cenu dostat na tu 95°C provozní teplotu. Takže vidíte prostě že jede na maximum a ani taktování už tu spotřebu příliš nezvýší. Za to ji můžete dost stáhnout jednoduchým zapnutím ECO režimu (doporučuji z BIOSU spíše než s RYZEN MASTER aplikace ve Windows). Ten má různá nastavení, zajímavé je to ze 170W na 105W, kdy výkon spadne jen o 2-3% někde. Samozřejmě můžete jít i na 65W (88W PPT), kdy výkon klesne, ale zdaleka ne tak moc, jako klesne spotřeba. Efektivita nových RYZEN 7000 dokáže být naprosto zdrcující a neexistuje nic, co by se jim, byť jen přiblížilo.
RYZEN 9 7900X u sebe nemá v balení chladič. Musíte si tedy v každém případě sehnat chladič sami. Výhodou AM5 platformy je možnost použít chladiče z AM4. Až na výjimky (modely vyžadující výměnu zadního plátu) je opravdu každý kompatibilní, zkoušeli jsme několik AiO i klasických TOWER chladičů a žádný problém. Nicméně téma chlazení je u 7000X série CPU zajímavé. A určitě bude tématem mnoha diskusí.
Mnozí budou asi překvapeni, kdy v náročné zátěži může 7900X dosahovat prakticky s jakýmkoliv chlazením teploty až blízko 95°C! Tedy za určitých situacích, které v běžné praxi moc nenastávají. Mnozí se budou plašit a hrozit, jestli není v něčem problém. Není. Až 95°C je/může být správná a normální teplota. V případě 7000X modelů, které jsou hlavně po maximálních taktech, a tedy výkonu bez ohledu na spotřebu, zvolilo AMD maximalistický přístup.
95°C je provozní teplota, na kterou jsou nové čipy stavěné pro 24/7/365 provoz! Ano, AMD říká, že na této teplotě běhají čipy dlouhodobě bez degradace. Skutečné maximum, při kterém CPU snižuje výkon je až kolem 115°C. Nicméně ta 95°C je zásadní. Je to TjMax hodnota, ke které se podle výkonu vašeho chlazení prostě orientují takty. Ovšem ty procesory ve skutečnosti netopí. Ono teplo he soustředěno na té velmi malé ploše a ona uváděná teplota není teplotou celého CPU, ale jen špičkovou teplotou na velmi té velmi malé ploše onoho 5nm čipu. Procesor samotný netopí, protože nemá moc z čeho. Chladiče jsou chladné.
Současně těch 95°C zde nefunguje jako známá hranice u Intelu, kdy ten na této hodnotě (95 – 100°C obvykle) začne tvrdě snižovat výkon ve snaze se uchladit, protože není stavěný na trvalý chod na takhle vysoké teplotě. AMD RYZEN 7000X ale ano, takže výkone na těch 95°C nesnižuje, naopak výkon (takty) zvyšuje až do doby, než je té teploty dosaženo (pokud ne, tak prostě do limitů boost taktů nebo napájení) a tam to prostě drží. AMD zkrátka chce, aby uživatel měl maximum výkonu vždy k dispozici.
Samozřejmě teploty se liší podle typu zátěže, třeba ve hrách s mým výkonným AiO běhal procesor lehce přes 60°C, v náročnějších renderech kolem 80°C. A to platí tedy o výchozím 170W TDP nastavení (= až 230W spotřeba). Pokud snížíte na 142W PPT (105W TDP), nebo 88W PPT = 65W TDP, teploty masivně spadnou, ale to prostě proto, že procesor nesmí překročit určitou hladinu TDP a tedy napájení. Je to celkem zajímavé řešení ze strany AMD :).
Samozřejmě výše uvedené souvisí i s taktováním. AMD nastavilo 95°C jako výchozí cílovou provozní teplotu, ke které se CPU snaží dostat, když může. Samozřejmě v závislosti na výkonu chlazení, se tam ani nikdy dostat nemusí. V tom případě nastoupí ono omezení na 230W maximální spotřeby u Ryzen 9, což je základní nastavení. AMD fakticky využívá PBO už v základu k maximalizaci výkonu.
Rezervy jsou tak poměrně malé, tím spíše, že ani na plno běžící 7900X jich nevyužívá. Jde ručně taktovat, nebo s využitím systémů výrobců desek včetně kombinací s PBO systémem apod. Samozřejmě platí, že hodně záleží na použité desce a chlazení. Nicméně jde posunout na 5,4GHz a je to plně stabilní a spotřeba se ani moc nezvýší, ale výkon už takty ne, protože s dobrým chlazením i bez toho OC to nejede o moc pomaleji (v praxi 5,2 až 5,25GHz stabilně na všech jádrech pořád a nevyužívá ani plný limit spotřeby). Takže na běžné taktovací hrátky není 7900X zajímavý. Zajímavý by mohl být potenciální RYZEN 9 7900 bez X model, ale nevíme, zda takový do běžného prodeje přijde. Ovšem dnes velmi zajímavé je zlepšit efektivitu, která ve výchozím stavu záměrně není tak dobrá. Stačí trochu ubrat na tom napájecím limitu (ze 230W na 142W) a přes velmi drobný pokles výkonu pár jednotek % maximálně, je spotřeba o desítky W nižší a když to snížíte ještě na 88W, je spotřeba o více jak 100W nižší běžně, přitom výkon zdaleka tak citelně neklesne. Ideální je kompromis na 105W TDP (142W napájení), což má spotřebu na úrovni RYZEN 7 7700X v základu ale s mnohem lepším výkonem všude díky 12jádrům.
Novinkou u AMD a AM5 jsou nativní DDR5 paměti (DDR4 není vůbec podporováno), které běží 1:1, kdy AMD oficiálně uvádí DDR5-5200 ale doporučuje DDR5-6000MHz jako ideální. V této souvislosti stojí za pozornost nová AMD EXPO technologie, což je speciální profilování. Po osazení pamětí do systému, začne BIOS paměti testovat a zkoušet, kdy hledá nejnižší časování. Celý proces nicméně nějakou dobu trvá a PC se několikrát restartuje, což může dost lidí hodně znervóznět. Ale jakmile se to chytne, tak do nějaké změny nastavení nebo vyčištění nastavení, to pak drží dobře. Každopádně neměl jsem čas si s tím výrazně hrát, ale použité GSKILL Trident Z5 NEO s AMD EXPO naskočily po těch několika minutách prvního bootování na těch 6000MHz CL36, což je vynikající a drží.
Podívejme se tedy na závěry a hodnocení
|