Strana 10 z 10
Naše první setkání se zbrusu novou platformou AMD a novou generací procesorů ZEN 4 je více než velmi pozitivní. AMD rozhodně překvapilo prakticky ve všech ohledech. Speciálně 7950X je mnohem rychlejší a výkonnější proti 5950X, než jsme čekali, přestože má stejný počet jader i vláken. AMD však současně zvolila trochu odlišný přístup v některých ohledech. Možná i trochu podobný přístupu Intelu, což je záměrné. Protože Intelu prostě poslední dobou procházelo, že udával takty a výkon, které s udávaným základním TDP vůbec nekorespondovaly. Všude byl prezentován výkon na vysokých taktech, ale ne na tom nejviditelněji prezentovaném TDP 125W, ve skutečnosti to bylo v případě Core i9-12900K na 250W a v případě KS verze dokonce na 300W. Navíc ne vždy a všude, protože hodně záleží hlavně na základní desce, protože některé tohle prostě nezvládnou a tak ovlivňují výkon. To tak trochu platí i u RYZEN 7000X, kde ne všechny AM5 desky budou zvládat až 230W PPT.
AMD se tak ovšem rozhodlo stejně jako Intel využívat plně potenciálu, kdekoliv to jen jde v případě RYZEN 7000X. Netají se tedy vysokým 170W TDP a až 230W spotřebou na „základní nastavení“. Výsledkem je prostě extrémní posun taktů, ale i výkonu, které je o desítky % vyšší než předchozí 5950X s maximem 142W. Novinka je ale v tomto nastavení o trochu méně efektivní než 5950X, stále ale mnohem efektivnější než ještě náročnější 12900K/KS. Ovšem nemusí to tak být vždy.
AMD žene 7000X modely záměrně na maximum, ovšem pokud chcete, nabízí i jednoduše ECO módy, kdy místo těch výchozích 175W TDP (230W PPT). Můžete nastavit 105W (142W PPT) nebo 65W TDP (88W PPT) apod. Samozřejmě výkon o něco spadne, ale ne o tolik, o kolik si myslíte. Na tohle se chci zaměřit v samostatném článku, protože pokud chcete opravdu efektivní procesor, je 7950X absolutní král!
Třeba stažený jen na těch 65W (88W PPT) dokáže být stále o kousek výkonnější než Core i9-1200K a RYZEN 9 5950X běžící bez limitu tedy na jejich 250+W a 143W+! Ano, RYZEN 9 7950X je extrémně efektivní, kdy vedle něj i 5950X vypadá jako nenažraná potvora. Ale musíte chtít, aby takový by :). V základním nastavení jde ovšem cíleně po výkonu za každou cenu, tedy i za cenu vyšší spotřeby, byť ta není stále tak extrémní jako u Intelu a lze ji i stáhnout bez ztráty výkonu. A ten je více než impozantní.
Hodně diskutované téma bude ovšem teplota, kdy to funguje prostě jinak než doposud. AMD říká, že nové čipy navrhlo jako vysokofrekvenční pro vysoké teploty, takže 95°C je úplně normální provozní hodnota, na kterou je stavěný a může na ní běhat 24/7/365 bez degradace. A není to teplota, při které by jako v případě konkurenčního Intelu, byl výkon snižován ve snaze čip ochladit pro další boost. Je to teplota, ke které se procesor snaží záměrně dostat, kdykoliv může! Samozřejmě záleží na použitém chlazení, takže někdy se tam prostě nedostane, pak prostě nastoupí to maximální 230W napájecí omezení nebo frekvenční limit. Nutno říci, že 7950X s NOCTUA D15 nebo 360mm AIO nejeví žádné výrazné výkonové rozdíly v praxi. Takže není to tak, že by běžná výkonná chlazení zásadně ovlivňovalo výkon, ale může pokud by bylo nějak výrazně omezené a ten CPU tedy narážel na ten 95°C „limit“ kam se snaží dostat s cílem udržet takty a výkon co nejvýše.
Je to zajímavý přístup, který ale může být problematický v tom smyslu, že doposud byla vysoká teplota vnímána značně negativně. Něco, čemu je za každou cenu nutné se vyhnout, aby neklesal výkon, a nedegradoval čip. Už teploty kolem 85°C byly u minulých generací čipů problém, nyní ale AMD přichází s tím, že i těch 95°C je normální. Vlastně je to žádoucí hodnota, na kterou je ten CPU stavěn pro maximální využití v praxi. Troufám si říci, že spousta uživatelů bude dost vyděšená, až jim RYZEN 7000X bude boostovat na 90°C a budou pátrat po tom, co je špatně. Nic, je to v pořádku. Tak to u RYZEN 7000X fungovat prostě má :). Cokoliv mezi 70° až 95°C je normální provozní stav s běžným chladiči. A není to skutečné maximum, to je o poznání výše, přes 100°C než procesor začne snižovat výkon a tzv. „throttlovat“, tedy chovat se jako Intel, když ten dosáhne 85° až 100°C.
Nicméně zdaleka ne ve všech oblastech výkonu bude procesor takové teploty atakovat. Při hraní her měl 7950X jen něco kolem 60°C, ve většině typech běžných zátěží kolem 80°C maximálně, jen nějaké většinu umělejší benchmarky to vyženou výše. Samozřejmě vyšší teplota je pochopitelná s ohledem na mnohem vyšších počet tranzistorů, které se ale ukrývají opět ve velmi malých čipech. Takže teplo je dost koncentrované. Ale není to zkrátka v praxi problém.
RYZEN 9 7950X je fenomenálně výkonný procesor (ano rozseká i 24jádrový ThreadRipper 3960X za dvojnásobnou cenu ve 4kanálové platformě) a stále s relativně dobrými provozními vlastnostmi. Ale je v základu žhavější a žravější, než předchůdce, což je ovšem záměr ne chyba :). 7950X totiž dokáže být i fenomenálně efektivní, kdy o desítky % překoná 5950X natož Core 12000 sérii. Jen ho tak musíte sami nastavit ;). AMD ve výchozím stavu jde záměrně pro maximalizaci výkonu, fakticky plně využívá toho, na co dříve sloužilo částečně PBO apod. Všechny RYZEN 7000X jsou nastaveny na téměř maximalizaci využití výkonu (s jistou rezervou pro OC), napájení atd. Nepreferují tedy efektivitu, která s poměrně malým poklesem taktů, dokáže být diametrálně lepší. Ovšem AMD umožňuje nastavit jednoduše procesor, jak chcete.
Tahle univerzalita, kdy 7950X je dosud nejvýkonnější mainstreamový procesor na trhu, ale dokáže být i nejefektivnější, je úžasná. Navíc má lepší výbavu, kdy integrovaná GPU je sice co do herního výkonu slabá, ale to je záměr, aby I/O čip ve kterém je integrovaná, byl co nejmenší a nejlevnější. Ta grafika je ale velmi dobře multimediálně vybavena, vč. podpory HDMI 2.1 a DP 2.0 a je součástí každého RYZEN 7000X, takže vždycky díky tomu máte v PC grafiku a k čemu připojit monitor. Mimochodem funguje Hybrid graphics režim, kdy můžete mít v PC grafickou kartu a současně mít připojený monitor k té integrované, o výkon se bude starat ta neintegrovaná a posílat data přes systém a výstupy na desce. Ale pokud vám jde o maximalizaci výkonu, tak to takhle nepoužívejte, je tam pochopitelně zpoždění a výkonová penalizace.
Cena za 7950X ale není nízká, stojí přes 21 tisíc korun. Byl by býval i levnější, kdyby kurz dolaru ke koruně nebyl tak nezvykle vysoko, kdy oficiálně je 7950X dokonce o 100 dolarů levnější než 5950X, čímž jde AMD hodně proti současnému proudu. Ta cena je ale fér. Největší problém jsou ceny X670E desek, které jsou hodně vysoko a zatím nejsou dostupné levnější B650E, jež dorazí později. Takže cena celé platformy se rozhodně podepíše na ne až tak zajímavém poměru cena/výkon celku. Samotný CPU je ale překvapivě velmi výhodný. Ale to je běžná věc u novinek tohoto typu, nic neobvyklého a nečekané. Věci se zlepší s uvedením levnějších RYZEN 7000 bez X modelů a B650E/B650 desek později. Nutno ale dodat, že X670E desky jsou sice drahé, ale také fantasticky vybavené a je to investice na mnoho let.
Pokud AMD dodrží slib v případě podpory AM5 a budoucích několika generací RYZEN procesorů (minimálně ZEN 4, ZEN 4D, ZEN 5, ZEN 5D a ZEN 6) tedy zopakuje to, co předvedlo s AM4, tak s tou cenou X670E desek nemám problém. Protože vám prostě vydrží mnoho let a jen budete měnit CPU případně paměti a GPU. A na rozdíl od AM4 a prvních X370 desek, AM5 je v mnohem lepším stavu už teď. Neměli jsme jediný problém s ničím. A i ta nejlepší X370 deska vypadá vedle běžných X670E desek jako ultra low end :). Takže pokud AMD s tou podporou nekecá (jako u TRX40 kdy pořád čekáme na ThreadRipper 5000X), tak si vybírejte pečlivě, protože s tou dnes koupenou X670E můžete třeba i v roce 2026 mít stále špičkový PC jen tam vyměníte CPU na nějaký budocí „RYZEN 10000“ :). A fakt že už teď mají plnou PCIe 5.0 podporu pro GPU i několik M.2 a USB4 je samozřejmě bonus. Konkurence nenabízí platformu, která by slibovala podobnou životaschopnost a upgradovatelnost v následujících letech.
RYZEN 9 7950X je prostě skvělý CPU, nejlepší mainstreamový RYZEN a procesor obecně, co kdy vyšel. Nejen starou 5950X naprosto deklasuje ve všem a všude. Ano, v tom základu má vyšší spotřebu, ale to je prostě proto, že AMD chce abyste měli maximální výkon, navíc tím reaguje na to, co dělá Intel. Rozdíl je, že AMD se tím netají a vysokou spotřebu přiznává. Ale nemusí jí mít vždy. Chcete efektivitu? Zapněte ECO režim. Musím říci, jakkoliv 7950X je úžasný na ten výchozí maximální výkon, mě se mnohem více líbí na snížený režim nebo jen se sníženou voltáží. Dokonce jen na 65W (88W PPT) má vyšší výkon než 5950X/12900K na maximum bez limitu. To je přesně ten důvod, proč kupuji high end, ne kvůli maximalizaci výkonu, ale kvůli vysokému výkonu a maximalizaci efektivity. Ze stejného důvodu mám Radeon 6900 XT. Nikoliv kvůli maximálnímu výkonu za každou cenu, a že při 300W porazí 350W RTX 3090 a často i 450W RTX 3090 Ti, ale že jen o pár % nižší výkon má i při méně jak 250W. A RYZEN 9 7950X půjde také velmi dobře vyladit, už se na tom pracuje. Ale to odbočuji.
S RYZEN 9 7950X a testováním 7000X a AM5 teprve začínáme, nicméně už po tomhle úvodním testu můžeme říci, že AMD se ZEN 4 překonalo všechna pozitivní očekávání. Jako nová architektura bez extrémních změn a bez přidání jader/vláken je ten nárůst výkonu neslýchaný. Nedivím se, že z chystané revoluční ZEN 5 má Intel noční můry a už brzdí ve svých očekávání. Protože když tohle, co AMD předvádí s novým ZEN 4 dokáže na 5nm bez přidání počtu jader/vláken na začínající platformě, co asi předvede ZEN 5 na 3nm s výrazným nárůstem jader/vláken a na vyladěnější AM5?! Ale to budeme řešit až za necelé 2 roky ;). V tuto chvíli je 7950X prostě to nejlepší, co si můžete koupit, ať pro maximální výkon nebo maximální efektivitu a můžete si to vyladit, jak potřebujete, kdy RYZEN 9 7950X nabízí nejen zajímavý potenciál i pro externím OC, ale obří potenciál pro ladění efektivity atd. A to jsme teprve na začátku téhle generace procesorů a celé platformy AMD. Vypadá to, že zlatý věk PC platformy pokračuje a pokračovat bude a máme zase důvod a hlavně na co upgradovat :).
Jinak RYZEN 9 7950X není vlastně co vytknout, protože jednoduše neexistuje v mainstreamové katagorii v žádné oblasti lepší procesor než tohle. Ve všech ohledech je lepší než cokoliv před ním, někde rozdílem třídy, natož za podobné peníze. Jako celek je vynikající a troufám si říci jde o nejzajímavější RYZEN procesor, který dosud vyšel, pravda, nová AM5 platforma tomu hodně pomáhá, ale současně to trochu kazí vysokými cenami desek, ale to se zlepší a navíc zdaleka neukazuje plný potenciál ZEN 4 nato Gen5 atd. AMD to s tím "leadrováním" na CPU poli myslí zjevně vážně a jakkoliv 7950X překonává všechna očekávání, AMD prý zdaleka nekončí. Naopak, tohle je teprve začátek ...
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|