Strana 8 z 10
- Spotřeba, teploty a taktování
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes pochopitelně provoz (a nejen s ohledem na ceny energií), a hlavně spotřeba systémů. Přešli jsme na testování čistě spotřeby samotných CPU (PPT), protože samozřejmě spotřeba sestavy se bude lišit v závislosti na použitých komponentách. Spotřeba samotných CPU by se ale ve vaší sestavě a naší, výrazně lišit neměla. Spotřeba CPU je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, momentálním vytížení a také aktuálních dosahovaných teplot v různých částech čipu atd. V některých případech mohou dokonce dočasně překračovat svá udávaná TDP/napájecí limit.
Testujeme všechny CPU v základu s nastavením TDP tak, jak jej uvádí výrobce. Nemáme v základu aktivní žádné taktování či trvalé překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze běžné/výchozí boost/turbo technologie, nikoliv tedy třeba MCE či PBO apod. Testujeme ale s výkonným AiO chlazením, takže procesory mají možnost boostovat na udávaná základní maxima. Nutno říci, že AMD a Intel udávají své limity naprosto odlišně a nelze tak jejich uváděné TDP hodnoty přímo srovnávat. AMD třeba u nového 9900X uvádí 120W TDP, což ale znamená reálně limit 162W pro napájení CPU i desky (PPT) a v žádném případě by jej neměl překročit. Intel pak třeba udává také 125W TDP, ale to je jen tzv. PL1 stav. Reálně je tu nejdůležitější PL2, jež je dnes u 125W procesoru 253W. PL2 by sice mělo být jen krátkodobé, ale intel dovoluje u kvalitnějších desek jeho „trvalou aplikaci“ i když to odporuje tomu základnímu nastavení a u noha desek dočasné prostě bude s tomu odpovídajícím nižším výkonem. Zatímco u současných RYZEN procesorů tak bude výkon stejný u všech desek protože dodržují ta TDP/PPT pravidla, u Intel procesorů se bude výkon lišit v závislosti na použité desky, podle toho jestli dokáží udržet PL2 trvale nebo ne. U některých desek byly limity dokonce vypnuty zcela, což značně zkreslovalo testy a měření, která záměrně byla dělána v tomto „OC“ stavu proti nepřetaktované konkurenci. V našem případě tedy nyní dodržujeme PL2 limity, i když jsou trvalé, což je dle nedávno vydaných pravidel a parametrů Intelu.
V praxi se ale spotřeba u Intelu stále může vyšplhat mnohem výše a také šplhá. AMD u nového RYZEN 9 9900X nastavilo překvapivě jen těch 120W TDP (162W PPT), ačkoliv předchůdce měl 170W TDP (230W PPT), což také zhruba odpovídá průměrné běžné spotřebě tohoto čipu v maximální zátěži. 9900X je tedy poměrně úsporný a efektivní čip, i když na 65W modely jako je RYZEN 9 7900, úsporností a efektivitou nemá.
RYZEN 9 9900X není dodáván s chladičem, což je možná škoda, protože ten slušný Wraith Prism, který AMD dodávalo ke svým lepším procesorům v ceně kdysi, by na něj stačil úplně v pohodě. Nová generace procesorů a čipů má technicky stejné boost 95°C maximum jako RYZEN 7000, ale i přes stejně velké čipy a výrazný nárůst tranzistorů, topí v praxi překvapivě o něco méně.
S ohledem na 120W TDP (které na rozdíl od Intelu AMD opravdu reálně dodržuje) ani nový 9900X nemůže moc topit a také netopí. Je velmi nenáročný na chlazení a provoz obecně, což při tom velmi vysokém univerzálním výkonu je pozitivní. Speciálně proti velmi žhavé konkurenci s podobným výkonem, která připomíná spíše teplomet.
Procesor lze různě taktovat. Nejlepší/nejjednodušší je zapnout PBO a EXPO profilování. Případně si můžete pohrát s Curve Optimizerem. Obecně je tu docela dost potenciálu díky tomu v základu utaženému 120W TDP. Když tedy ten limit díky PBO vypnete, procesor může mít o několik desítek W více. Klidně tedy 170W, jako měl předchůdce. Ovšem nárůst výkonu tomu odpovídat samozřejmě nebude, protože spotřeba roste exponenciálně, výkon bohužel ne. Jednoduše už na tom výchozím nastavení drží ten procesor vysoké takty bez potíží.
Zvýšením napájecího limitu tak většinou zvednete hlavně spotřebu. Samozřejmě lze se dostat až na 5400 až 5500MHz a celkový výkon CPU se leckde posune o cca 8%. Ovšem jestli to stojí za tu zhruba 35 – 40W vyšší spotřebu proti základu? Nemyslím si. Ale na druhou stranu má 9900X s PBO podobnou spotřebu jako 7900X, ovšem průměrný nárůst výkonu překračuje 15%. Je tak trochu záhadou, pro AMD nechalo jen 120W v základu a nemá těch 170W. Ten až 15% multijádrový generační posun výkonu by vypadal o něco lépe než zhruba 10%, co to nyní vykazuje. AMD prostě u novinky nechalo výkon ležet na stole. Ale není problém jej snadným zapnutím PBO okamžitě využít (ba o něco více). Nároky na chlazení pořád nejsou žádný extrém.
Podívejme se tedy na závěry …
|