Strana 10 z 12
Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé case. Se sestavou v klidu, s maximálním vytížením celého CPU (bez zatížení grafiky).
A zde si ukážeme praktickou nevýhodu nových high endových CPU. Opravdu velmi vysoká spotřeba, mnohem vyšší, než u high endu minulé generace. Jak Core i7-7900X tak RYZEN TR 1950X žerou v plné zátěži jen CPU téměř 300W (spotřeba celého systému s GPU v klidu). Nicméně pro AMD je to vlastně velká výhra, protože Intel má nejen o něco vyšší spotřebu, ale hlavně tu spotřebu má jen s 10jádrovým procesorem, který je běžně o třetinu výkonem slabší! AMD je tak mnohem efektivnější a naprosto deklasuje Intel v jeho dosud nejlepší disciplíně, tedy efektivitě.
Jak SKYLAKE-X, tak RYZEN ThreadRipper procesory jsou plně odemčeny pro taktování. A taktovat jdou. V obou případech však můžete počítat s brutální spotřebou a obrovskými nároky na chlazení, kdy vůbec nezkoušejte použít nic menšího než AiO s 280mm či 360mm výměníkem! I tak u obou procesorů narazíte rychle na to, že teploty půjdou značně nahoru.
V případě RYZEN ThreadRipper to ale není zdaleka takové omezení, jako u Intelu. SKYLAKE-X s jejich mizernou pastou šedivkou uvnitř jsou velice neefektivní pokud jde o přenos tepla. V případě AMD je však použita kvalitní pájka. Omezením se však ukazuje velikost pouzdra, které je jednoduše větší, než základna běžných AiO. Výrobci už pracují na větších základnách, ale do té doby si musíme vystačit s tím co je. AMD i u Threadripper nastavilo offset, takže reálná teplota je o 27°C nižší, než mohou hlásit nějaké aplikace. Nicméně většina by měla ukazovat správně. A teploty bez taktování se s naším NZXT KRAKEN X62 pohybují kolem 64°C v zátěži, což je lepší než u i9-7900X. Sranda začne s taktováním. Asi moc nepřekvapí, že v případě RYZEN procesoru je maximum zase kolem 4GHz. Bohužel jsme neměli více času a také by to vyžadovalo výkonnější chladič, protože náš už šel na téměř 90°C, nicméně 4GHz byly bez potíží stabilní!
Výkon je naprosto fenomenální! Přetaktovaný Core i9-7900X za stejnou cenu dokáže 2431 bodů v CB …. Přetaktovaný RYZEN TR 1950X skóruje neuvěřitelnými 3469 body! Je o masivních 43% výkonnější, za stejnou cenu. A pozor! …. Při stejné spotřebě:
Ta je v případě obou čipů brutální, podotýkám že těch více než 400W u obou čipů je spotřeba celého systému ale bez zatížené grafické karty, je to jen plně vytížený čip. V reálu bude obvykle o něco nižší, protože PRIME 95 je stress test. Ale i tak. Masakr a zcela to vysvětluje situaci s chladiči. Vzpomínáte jak jsem ještě nedávno říkal, že 360mm AiO jsou trochu zbytečná? Tak už nejsou.
Podívejme se dále ….
|