Strana 12 z 12
Masakr, neuvěřitelné, AMD nám dokonale vytřelo zrak. Už RYZEN 7 hodně překvapil výkonem, fakt že ale AMD má potenciálně 2x výkonnější procesor a uvede ho na desktopový trh takhle rychle, je prostě šok. A no, RYZEN ThreadRipper je 2x výkonnější procesor než RYZEN 7 1800X, bohužel s výjimkou TrueCrypt, kde ten výkon opravdu dvojnásobný je, tak v řadě aplikací dosahuje „jen“ 160 – 180% výkonu RYZEN 7 1800X. Není nic špatně na procesoru, je to čistě problém aplikací. Nejsou jednoduše napsané pro 16jádrový/32vláknový procesor. Některé končí na maximálně 10-12 jádrech.
Nelze se za to na programátory moc zlobit, protože AMD si fakt, že uvede tento procesor nechalo dlouho pro sebe. Intel pro letošní rok neplánoval uvedení více než 10 jádrového CPU a tak všichni byli v klidu. Jenže najednou je tady 16jader v jednom procesoru, a ještě ne za přehnanou cenu a prostě i jinak dobře optimalizované aplikace nemají ten výkon, co by s ním mít mohly. Pro AMD je to ale vlastně výhodné, nejen že tedy programátoři vydají nové verze optimalizované pro využití více jader, ale zároveň udělají i optimalizace na RYZEN jako takový. Znovu totiž připomínáme, téměř žádná aplikace nemá pro AMD RYZEN optimalizace, všechno jede optimalizované na Intel.
Je samozřejmě logické tvrdit, že RYZEN TR 1950X je 2x výkonnější než RYZEN 7 1800X. Proč? Protože TR 1950X je 2x R7 1800X v jednom pouzdře. Doslova! Ten potenciál dvojnásobného výkonu tam je, ten HW tam je, je jen na aplikacích a jejich programátorech, aby podle toho byl využíván. Ze strany AMD je koncepce TR procesoru naprosto geniální a v praxi ukazuje to, co je budoucností všech high end CPU i GPU. Výrobci jednoduše narazili na hranici současné výroby čipů, kdy větší to už udělat nemohou, a přitom by další generace být větší musela. Problém s výtěžností, cenou výroby obřích monolitů jsou obrovské. AMD by nikdy nemohlo konkurovat Intelu na poli těch obřích monolitů a tak v nouzi přišlo s kompletně funkčním modulárním CPU, který nemá žádná negativa! Díky skvěle zvládnuté nové komunikační sběrnici je jediným negativem o malinko vyšší latence pamětí, ale ne tak, aby to někde vadilo. Jinak zůstávají jen výhody. Zejména po stránce výroby je jednoduše AMD náklady a efektivitou úplně v jiné dimenzi proti Intelu a jeho monolitům. AMD teď vyrábí jeden jediný čip pro všechny RYZEN a EPYC procesory! Jeho výroba je efektivní, poměrně levná a používá ho od RYZEN 3 po EPYC, kdy to TR a EPYC je dává po více kusech. Vedle toho, co stojí Intel výroba jeho monolitů …. Prostě výrobními náklady bude Intel stát klidně násobek ceny AMD. A to je také důvod, proč Intel nechtěl uvádět více než 10 jader pro desktop. Jenže musí. Musí, protože si prostě nemůže dovolit prohrávat o více jak třetinu výkonu s AMD, nikdo při smyslech by si X299 platformu nekoupil.
Rozdíl mezi Core i9-7900X a RYZEN TR 1950X je brutální. Tyhle procesory stojí stejné peníze, ovšem AMD je prostě o 32% výkonnější všude, tam kde na tom záleží a to ho brzdí fakt, že řada aplikací dokáže využít 10, ale už ne 16 jader! A tak je vlastně pro nás dobrou zprávou, že Intel chystá 12 až 18 jader také. Nicméně stěží budou konkurenceschopné jinak, než po stránce výkonu. Efektivita bude strašná, spotřeba brutální, a ceny mnohem vyšší. A i tak Intel nevyrovná fakt, že AMD má 64 PCIe linek a on jen 44 na platformě, kde se počítá vše. I ten rozdíl výkonu není a nebude velký. 18jádro by mělo mít 3200 bodů v CB. Dobrou zprávou ale je, že Intel na rozdíl od AMD má větší váhu a vývojáře tak donutí aplikace aktualizovat na využití více jader, s čímž se sveze i AMD, takže nás čeká ještě další nášup výkonu právě díky aktualizacím a využití více jader, než doposud. Nicméně z hlediska ceny, výhodnosti a dalšího, Intel v této generaci nejspíše už prohrál. Sice dokáže v rámci X299 platformy nakonec za pár měsíců nabídnout ten výkonnější 18jádrový CPU, ale stát má bezmála dvojnásobek ceny RYZEN TR 1950X.
- AMD X399 jasně poráží Intel X299
Nicméně teď je teď a při srovnatelných cenách CPU a desek je AMD naprosto jednoznačně lepší volbou. Ve srovnání procesorů Core i9-7900X a RYZEN TR 1950X nemá desetijádro žádnou šanci a pokud někde ano, je to kvůli aplikaci a jejímu špatnému výkonu a nevyužití potenciálu 16 jádrového CPU. Ano, nedává moc smysl si kupovat 10jádrový/20vláknový CPU za stejnou cenu a s vyšší spotřebou, než 16jádro/32vlákno, které už teď je výkonnější o třetinu, má o třetinu lepší efektivitu a obojí bude ještě lepší až jej aplikace plně využijí. I platforma AMD X399 je lepší než X299 (ostatně už to má v názvu ;) ).
Když kupujete high end, chcete high end. A 64 PCIe-linek u AMD vs 16 – 44 u Intelu na jinak technicky stejně vybavených a kvalitních deskách za stejné ceny, tady není co řešit.
- GIGABYTE X399 AORUS Gaming 7
Pár slov o první a jediné desce, kterou jsme zatím mohli prakticky otestovat. Je samozřejmě velmi podobná X299 modelu, nicméně vás možná překvapí, že X299 verze stojí 11 400 korun, zatímco AMD X399 verze je za 9400 korun! A to vypadají skoro stejně a umí to samé.
A nepochybujte o tom, že jde o high endovou desku! Těžko najít co by se jí dalo vytknout. ATX formát a narvaný výbavou až po střechu. Opět, AMD verze nemá ThunderBolt, ale to je licenční problém a zase tolik lidí to trápit nebude. Celkově skvělý integrovaný zvuk, maximalistická výbava, WiFi/BT v základu, hafo všeho, skvělý a design s opravdu pěkným podsvícením, prostě vše, co si můžete přát a stojí ještě přiměřené peníze. Rozhodně doporučujeme.
- AMD Ryzen ThreadRipper 1950X
Bohužel, návštěva tohoto CPU byla u nás krátká, další testování zatím dělat nemůžeme. Nemůžeme otestovat ani dost zajímavý 12 jádrový RYZEN TR 1920X. AMD totiž ani jeden z těchto CPU do ČR na testy neposlalo. Snažíme se jej přesvědčit, že tu hromadu desek, co zde máme, bychom opravdu rádi také otestovali. Nicméně to hlavní máme. A závěr je myslím jasný.
Věřte tomu nebo ne, AMD se svým pidi rozpočtem vstalo z hrobu, do kterého jej mnozí pravidelně ukládali několik posledních let a překonalo všechno, o čemž jsme si mysleli, že je vůbec v běžném desktopu možné. RYZEN ThreadRipper 1950X je procesor, který je ligou sám pro sebe. Nabízí výkon, který ještě nedávno měly jen víceprocesorové pracovní stanice či servery za statisíce korun a se spotřebou, na kterou tu vlastní elektrárnu už potřebujete. A AMD si jen tak přijde, nacpe dva „mainstreamové“ čipy do jednoho pouzdra bez jakékoliv funkční nevýhody a Intel teď vypadá poněkud hloupě s těmi svými obřími ultra drahými monolity a miliardami dolarů, které do toho investuje a které navíc proti AMD má. Intel chtěl s 10jádrovým Core i7 procesorem vládnout nerušeně dál … jenže AMD mu udělalo více než čáru přes rozpočet. V současné době AMD vyrábí nejvýkonnější desktopový CPU na trhu … Intel jej sice 18jádrovým Core i9, který uvede později tento rok překoná, ale ne o moc aby to vůbec stálo za řeč a za mnohem vyšší cenu s mnohem horší efektivitou, což už je zcela jisté. Vtip je v tom, že pokud by AMD jo chtělo, tak do úplně stejných pouzder jako jsou ty pro ThreadRipper, dává ne dva, ale 4 funkční čipy! Tedy vyrábí tak 32 jádrový EPYC. A kdyby tedy chtělo, může udělat 32jádrový ThreadRipper, k jehož možnostem se Intel s ničím, co nyní má, nedokáže ani přiblížit, natož s efektivitou výrobní i provozní.
AMD prostě dokázalo, neuvěřitelným způsobem proti všem logickým předpokladům porazit Intel na jeho vlastním písečku v jeho nejlepších disciplínách, tedy výkonu i efektivitě. Ten tak musí po více než desetiletí zabrat a můžeme jen doufat, že tentokrát už nebude uplácet výrobce PC a prodejce, aby AMD nenabízeli apod. Intel sice prohrává bitvu, ale další budou následovat. Pro nás uživatele to znamená, že po letech bídy, kterou Intel všem kromě sebe způsobil, a ze které velmi výrazně těžil, se věci zase začínají hýbat. Připomínám, že ještě začátkem tohoto roku byl nejvýkonnější procesor od AMD model FX-8370 (TR 1950X je téměř 4x výkonnější), Intel pro mainstream nabízel maximálně 4jádro a za 8 jádro jste museli dát alespoň 30 tisíc. Nyní o půl roku později AMD zdvojnásobilo výkon v mainstreamu, 6-8 jader je snadno dostupných každému a pro high end uvádí 16jádrový procesor za 1000 dolarů, který je o 58% výkonnější než TOP procesor minulé generace, 10jádrový i7-6950X za 1700 dolarů!
Dámy a pánové, vítejte zpět v časech konkurence a normálního vývoje, který nám byl poslední dekádu upírán, protože AMD před více než dekádou dokázalo překonat poprvé Intel a ten se zmohl jen na zneužití dominantního postavení, kterým nám připravil následujících mnoho let malých skoků za velké peníze a pro sebe zlatá léta bezkonkurenčního postavení. Teď teprve vidíme, jaké ty Intel procesory opravdu jsou, teď kdy je máme s čím srovnat. Vtip je v tom, že nesrovnáváme produkty dvou srovnatelných firem, ale produkty firem, kdy jedna má obrat 13 miliard dolarů za kvartál a druhá lehce přes 1 miliardu, a navíc za situace, že Intel dělá jen ta CPU, AMD ale vedle RYZEN procesorů dokázalo ještě udělat POLARIS a VEGA velká GPU, platformy pro herní konzole atd. O to je srovnání procesorů ještě zajímavější, a hlavně výkon a vlastnosti RYZEN ThreadRipper a celá jeho technologie ještě mnohem působivější … představte si totiž, kdyby AMD mělo možnosti a finance, jaké má Intel … co by s nimi asi dokázalo.
Každopádně závěr je jednoduchý … pokud jste fanda do PC, do high endu, chcete to nejlepší a umíte využít vícejádrový výkon chcete RYZEN ThreadRipper a X399 platformu. Intel je v tuto chvíli irelevantní, nemá co nabídnout, jeho X299 není dost high end a za stejné peníze nabízí podstatně horší výkon a vlastně i vše ostatní. Je škoda, že jsme nemohli otestovat cenově hodně zajímavý 12jádrový ThreadRipper, i ten dokáže porazit v současnosti nejvýkonnější Intel procesor, a to stojí znatelně méně. Nicméně výkon Threadripper 1950X se 16jádry je nic menšího než úžasný a bude ještě lepší, až vývojáři dopíšou podporu pro 16 jader, kterou velmi pochopitelně doteď i jinak dobře optimalizované aplikace neměly. Proč? Protože si zkrátka nikdo nedokázal ještě začátkem tohoto roku představit běžný desktopový procesor za normální peníze, který by 16jader/32vláken měl a byl chopen běhat na 4GHz. I pokud jste měli high end PC postavený na HW minulých let, je upgrade na ThreadRipper 1950X srovnatelný s příchodem 4jádrových CPU proti 1-2 jádrům. AMD dokázalo udělat pravý a nefalšovaný zázrak a celý trh posouvá výrazně dál …
Hodnocení RYZEN ThreadRipper 1950X: 99%
Za zapůjčení CPU zatím nemůžeme poděkovat AMD, které z nějakého důvodu nechtělo nechat CPU v ČR otestovat, a tak sem žádný neposlalo. Snad se to změní. Děkujeme tedy příteli našeho magazínu, který nám procesor zapůjčil. Za ostatní výbavu děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|