Nejvýznamnější produkty AMD pro desktopy za poslední roky, oficiálně představila AMD veřejnosti. Podívejme se, na co se můžeme těšit ...
Po mnoha letech, kdy máme na trhu procesory AMD Athlon64, jsme se konečně dočkali jejich nástupců. Zatímco konkurenční Intel uvedl nástupce nepříliš povedeného P4 a vlastně celé jeho technologie již před rokem u AMD provázely vydání nové generace procesorů velké porodní bolesti. Procesory Phenom zaznamenaly díky tomu více jak půlroční zpoždění a nahrazují zastarávající AMD Athlon64 půl hodiny po dvanácté. AMD před pár dny oficiálně uvedlo první desktopové verze procesorů AMD Phenom. Vzhledem k tomu, že nás zajímají ze všeho nejvíce, podívejme se na ně přednostně, proti dalším novinkám.
- AMD Phenom - Revoluce? Evoluce?
AMD prozatím představilo pouze dvě provedení z celé nové generace procesorů AMD Phenom. Jedná se o dva čtyřjádrové modely s označením 9600 a 9500. Liší se pouze takty. Model AMD Phenom 9600 disponuje taktem 2,3GHz a model 9500 běží na 2,2GHz. Oba disponují 2MB vyrovnávací paměti. Jsou kompatibilní s vylepšeným socket AM2+. Vylepšení se týká hlavně rychlejšího HyperTransportu a podpory rychlejších pamětí. HT je nově 3600MHz namísto dosavadních 2000MHz u sAM2 a podpora pamětí je až 1066MHz proti současným 800MHz. AMD ale zaručuje plnou kompatibilitu procesorů do sAM2+ i se stávajícím sonetem AM2. Smířit se však budete muset s tím, že nové procesory se přizpůsobí možnostem staršího socketu, což se týká hlavně pomalejšího HT.
Zmiňovat se o tom, že uvedené čtyřjádrové modely Phenom jsou nativní čtyřjádrové procesory s integrovaným řadičem paměti, snad nemusím. Integrovaný řadič paměti AMD využívá již léta a pokut se nemýlím, tak Phenom je třetí generace procesorů, která tuhle věc využívá. Konkurenční Intel se k přechodu na integrovaný řadič odhodlá až s nástupem další generace svých procesorů s názvem Nehalem. Výhoda nativního uspořádání je diskutabilní. Vzhledem k tomu, že desktopové aplikace horko těžko začínají alespoň čtyřjádrové procesory podporovat, softwarové využití výhod nativního čtyřjádrového procesoru bude nejspíše ještě nějakou dobu trvat.
A co umí nová desktopová čtyřjádra AMD? V kombinaci se Spider platformou (čipsetem AMD790FX a QuadCrossfireX HD3800) dokáží například měnit takty na každém ze čtyř jader zvlášť a stejně tak dokáží nezávisle měnit rychlost paměťové sběrnice. Vylepšena byla i úspora energie. Procesory mají TDP 95W, což při běžném provozu s využitím vylepšené AMD Cool'n'Quiet 2.0 mají skutečnou spotřebu při běžné činnosti kolem 33-29W. Samozřejmě budete-li využívat procesor naplno více, bude spotřeba vyšší.
A dostáváme se k tomu, co nás zajímá. Ceny a konkurence. AMD své dva modely uvádí parametrově následovně. Uvádím i přepočtené předběžné ceny v našich obchodech.
- 9600 2,3GHz, 4×512kB, 2MB, TDP95W, cena: 6600 korun s DPH
- 9500 2,2GHz, 4×512kB, 2MB, TDP95W, cena: 5800 korun sDPH
Konkurenční Intel jsou na trhu situovány v současnosti takto:
- Intel Q6700 2,66GHz, 2×4MB, 95W, cena: 12 300 korun s DPH
- Intel Q6600 2,40GHz, 2×4MB, 95W, cena: 6 200 korun s DPH
A výkon? V současnosti je na internetu k dispozici jen velmi málo testů nového Phenomu, nicméně tradičně kvalitní server ANANDTECH nám prozrazuje vše, co jsme chtěli vědět:
Zatímco všeobecně se ví, že nové AMD Barcelona, alias serverové Phenomy, nemají ve vědeckých výpočtech konkurenci, tak desktopové aplikace jsou poněkud jiná oblast. Zde už to bohužel zdaleka tak slavné není. Starší konkurenční Core 2 Duo Q6600 je většinou o něco rychlejší než cenově konkurenční modely AMD Phenom 9500 a 9600. Spotřeba nových AMD je navíc v zátěži o pár Wattů horší. Že je to celkem zklamání asi není nutné zdůrazňovat. Ještě horší je, že Phenom na stejné frekvenci jako má Core 2 Quad je většinou slabší. A to nejen proti staršímu 65nm QuadCore, ale i proti novému 45nm. Jen málokde je lepší. Navíc se mluví o tom, že stávající revize má určitou chybu, která procesorům nedovolí na vyšších taktech běžet dlouhodoběji v zátěži. Je možné s výkonem Phenomů něco udělat? Pomocí ovladačů možná, ale nejsou to grafické karty. Uvidíme, zda celkem nízký výkon souvisí se spekulovanou chybou v revizi současných modelů. Nicméně zvýšení frekvence je prostě nutnost. Navíc Intel uvede brzy modely na 3,4GHz a ještě vylepšené na 45nm verze Penryn.
Dlouho očekávané uvedení desktopových variant nové generace procesorů AMD na technologické generaci K10 se bohužel příliš nepovedlo. Přišlo dost pozdě, navíc de facto se ještě zdrží, pouhé dva modely situaci nezachrání, navíc jejich dostupnost bude velmi slabá. A pokud už budou, tak cena rozhodně zatím neodpovídá výkonu, který se čekal při potenciálu této technologie mnohem lepší. Navíc se spekuluje, že i současná revize AMD Phenom má problémy s dosažením vyšších frekvencí, které jsou ale nutnost, aby AMD bylo konkurenceschopné proti Core 2 Quad. I když prozatím uvedené AMD Phenom nemají na Intel v maximálním výkonu, v porovnání se současnými AMD Athlon X2 je to přeci jen posun k lepšímu a AMD Intelu přeci jen už alespoň konkuruje se svými alternativy ke čtyřjádrovým modelům. Ceny ale nejsou tak výhodné dokonce bych řekl, že jsou poměrem cena-výkon horší, na což u AMD nejsme zvyklí. Navíc vezmeme-li do úvahy taktovací potenciál, tak nevím, zda při takto podobných cenách má AMD reálnou šanci udělat na trhu nějakou díru.
Ortodoxní fandové Intelu teď možná jásají, ale radost je přejde, pokud se spolu s většinou rozumných čtenářů zamyslí, kam současná situace povede. Sečteno a podtrženo, nic proti Intelu, ale myslíte, že má důvod zlevňovat? Pokud jste se tak těšili, že si v dohledné době pořídíte výkonné čtyjádro na nové 45nm technologii, obávám se, že minimálně zaplatíte za něj tolik, co dnes za 65nm a mám obavu, že i pokud by Intel zvýšil ceny, tak se pro jeho prodeje nic moc nezmění. Akcionáři Intelu tak mohou pomalu slavit, v následujících kvartálech, pokud AMD skutečně nevydá něco trochu konkurenceschopného ve slušném počtu, tak Intel bude mít zisky a marže, jako nikdy v historii. Bohužel cenové války snižující ceny výkonných procesorů nám tak s největší pravděpodobností skončily, alespoň prozatím.
Nezbývá nám, než v rámci udržení konkurenčního prostředí na trhu doufat, že AMD to nějak zachrání. Problém je, že se sice hovoří o AMD a Intelu, jako o konkurentech, ale opět připomínám, že velikostně nelze ty firmy absolutně srovnávat. Celé AMD by se do Intelu vešlo několikrát, celkové příjmy AMD jsou tak velké, jako má Intel čisté zisky. Celkem vzato je po celou dobu existence AMD takřka zázrak, že vůbec s Intelem drží krok. Docela bych uvítal spojení AMD s nějakou skutečně silnou firmou. Takové IBM nebo Samsung by okamžitě mohly znamenat otočení situace o 180°. Nicméně o tom, že samostatné AMD skončí, se mluví snad po celou dobu existence této firmy. Tolik prozatím k novým procesorům AMD, na další novinky od AMD se podíváme později a následovat bude také v brzké době reálný test nového AMD Phenom ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|