Strana 3 z 4
Montáž chladiče není žádný velký oříšek. ARCTIC nevymýšlel žádné složitosti ani novinky. Nejjednodušší je osazení na Intel LGA 2011 platformy, kde už zadní kříž na deskách je. Pro AMD AM3 a Intel LGA 115x musíte kříž namontovat.
Pak už stačí jen dotáhnout čtyři šrouby a chladič sedí na místě. Samozřejmě nezapomeňte na pastu. Před montáží vodního bloku ale doporučuji jako první osadit do skříně výměník.
Tady může nastat u mnoha skříní problém. Velký 38mm tlustý výměník se samotný, natož po osazení ventilátory ( +25mm nebo +50mm) nemusí do většiny skříní vejít na horní pozici, kde je jeho pozice nejlepší. U mnoha skříní sice teoreticky je nahoře pro 240mm výměník místo, zejména u levnějších skříní však s tímto modelem zjistíte, že ho tam ale není dost. U mnoha skříní vám tak nezbude, než ho namontovat na přední pozici, kde ale zase u mnoha skříní se nemusí vejít ventilátory z obou stran. Zkrátka to jestli se vám vejde tohle chlazení do skříně, záleží na vaší volbě CASE.
Sám Arctic doporučuje osazení ventilátorů tak, aby ventilátory foukaly vzduch dovnitř skříně. Samozřejmě určitě osaďte všechny ventilátory stejným směrem. Výrobce počítá s jejich zapojením do série, každý má dva konektory. Všechny 4 lze tak pospojovat a najednou zapojit na desku. Vlastní konektor má samozřejmě i čerpadlo na vodním bloku.
Testovat budeme na starší Intel platformě s procesorem Core i7-4790K, kvůli srovnání s dříve testovanými produkty. Nevymýšlíme nic složitého, teploty v klidu nás moc nezajímají, tady mezi výkonnými chladiči stěží změříme nějaké významnější rozdíly, zajímají nás tradičně teploty v zátěži a také po přetaktování procesoru. To je to, o co běží. Řízení otáček ventilátorů a všeho necháváme na automatice. Prostě jak to vytáhnete z krabice a zapojíte a všichni běžně používáme (většina), tak to měříme.
- Výkon netaktovaného procesoru
Intel Core i7-4790K není nejvýhřevnější procesor na trhu, ale rozhodně se na něm výkonný chladič pozná. Výkon chladiče odpovídá očekáváním.
Od chladiče hned se čtveřicí 120mm ventilátorů očekáváme opravdu výkon. A ten není špatný, zároveň je ale vidět, že velikostně srovnatelná dražší AiO řešení, využívající měděné výměníky a propracovanější bloky jsou o poznání výkonnější i s méně ventilátory.
- Výkon taktovaného procesoru
Přetaktovaný Intel Core i7-4790K na 4,6GHz při 1,3V už je trochu větší výzva. A tady už se rozdíly mezi chladiči trochu zvětší.
AiO má význam hlavně u přetaktování, kdy výrazně snižuje teploty proti klasickým chlazením. A 240mm výměník a čtveřice ventilátorů má rozhodně výkonu dost, ale zdaleka není na úrovni špičkových AiO, což je díky velmi lehkému hliníkovému výměníku, který přes své zdánlivě masivní rozměry prostě není tak „výkonný“, totéž platí i o zbytku okruhu. A tak je výkon srovnatelný s TOP modely klasických chladičů. Schválně jsme otestovali Arctic i jen se dvěma osazenými ventilátory a několik stupňů to udělá.
Měříme hluk celého otevřeného PC ze vzdálenosti 50cm a výsledek?
Vzhledem k osazení hned 4x 120mm ventilátorů jsem čekal větší hlučnost, ale není to vůbec špatné. Tedy pokud nenastavíte maximální otáčky, kdy to nelze přeslechnout. S běžným automatickým řízením se ale ventilátory budou točit kolem 800rpm, což je velmi tiché. Na čtveřici ventilátorů určitě, se dvěma je to ještě tišší, ale teploty a výkon už zdaleka neohromí. Nicméně výkon je to více než dostatečný a vzhledem k němu je to i příjemně tiché řešení.
Podívejme se na hodnocení a další postřehy z praxe …
|