Strana 1 z 4
- ARCTIC Liquid Freezer II 240 – TEST a RECENZE
výkonného chladiče s chytrým designem
Společnost ARCTIC je velmi známá ve světe vzduchových chladičů, jak na procesory, tak i grafické karty. Na stránkách DDWorld.cz se s nimi občas setkáváme a dnes se opět na jeden podíváme. Konkrétně to bude model vodního AIO chlazení na procesor s 240 mm radiátorem patřící do aktuální řady Liquid Freezer II. Proč jsem vybral zrovna tuto velikost radiátoru? Pokud se podíváme na statistiky prodejů, jsou modely s 240mm radiátorem ty nejprodávanější, přece jenom 120mm už nemá moc smysl, výměník je prostě moc malý, naopak 360mm model se zas nevejde do všech skříní a cenově už vychází o něco hůře. Proto jsou AIO s tímto radiátorem pro většinu lidí nejvhodnější.
Tento 240mm model má navíc proti jiným tím, že jeho výměník je o něco silnější. Má 38mm místo standardních 25 – 27mm, které mají prakticky všichni ostatní. Ale to není vše. Čím se dále tento model liší od většiny ostatních AiO modelů konkurence, je zabudovaný malý ventilátor v bloku procesoru, který se stará o chlazení napájecí kaskády. Ta se nachází kolem samotného soketu na desce a bohužel většina modelů (až asi na jedno ASUS AiO řešení) na trhu toto vůbec neřeší a v některých hůře větraných skříní to může mít velmi negativní dopad na teploty napájecí kaskády a tím pádem i na celkovou stabilitu počítače. Výrobce slibuje, že ventilátor je sice malý, ale jeho hlučnost je na velmi nízké úrovni, na což se v této recenzi chci také zaměřit.
Co ale jistě překvapí všechny případné zájemce o tento model, je absence RGB podsvícení. I když pokud chcete, tak ARCTIC nabízí již také ARGB verze svých aktuálních AiO, kdy místo těch nesvítících ventilátorů, přidává podsvícení. Arctic se při vývoji soustředil opravdu na co nejtišší chod celého setu a také aby byl vodník co nejvíce funkční právě v oblasti chlazení napájecí kaskády kolem soketu. Já tuto strategii chválím, protože některé levnější modely na trhu se soustředí hlavně na design, RGB a ve výsledku dostanete průměrný chladící výkon s hlučným chodem.
Hlavní body udávané výrobcem:
- 40 mm ventilátor v pumpě pro chlazení VRM
- 450 mm dlouhé velmi ohebné hadice
- Keramická pumpa
- Kompatibilita napřič všemi aktuálními sokety na trhu (mimo TR4)
- Ideální poměr výkon/úroveň hluku
Vodní set tedy používá levnější, ale velmi obvyklou kombinaci měděného bloku na procesoru s hliníkovou konstrukcí radiátoru. To sebou nese určitá úskalí kolem galvanické koroze. Výrobce to ale má prý ošetřeno díky speciální kapalině v okruhu, která by tomuto měla zabránit. Výrobce u nejnovější revize svých Freezer II AiO rozšířil záruku z dřívějších 2 na současných 6 let!
Ze specifikací se dozvídáme, že ventilátory lze pak regulovat od 200 do 1800 RPM s hlučností maximálně 0,3 sonů, což je v přepočtu 22,5 decibelů. To je na dva instalované ventilátory opravdu velmi nízká hodnota, asi jedna z nejnižších, co jsem tu prozatím měl možnost testovat. U vodní pumpy vsadil výrobce na kvalitní keramické ložisko a díky tomu by měla být pumpa tišší a také by měla déle vydržet. Maximální otáčky pumpy jsou od výrobce nastavené v rozmezí 800 až 2000 RPM. Bohužel garantovanou hodinovou výdrž výrobce u pumpy ani ventilátorů neuvádí. Pumpa se připojuje do desky přes klasický 4pinový konektor. Určitě doporučuju ji zapojit do speciálního konektoru na základní desce, pokud je jím vybavena.
Ohledně kompatibility se základními deskami, výrobce garantuje kompatibilitu se všemi současnými sokety na trhu, včetně velmi náročného LGA2066 od Intelu. Ohledně velikosti, připravte skříň, kde bude dostatek místa pro radiátor, ten má 277 mm na délku, 63 mm na tloušťku (včetně ventilátorů) a 120 mm na šířku.
Podívejme se tedy na novinku od ARCTIC podrobněji …
|