Strana 3 z 4
- Instalace a výkon v praxi
Testovací sestava se skládá z procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost Gigabyte s modelem X570S Aorus Master. Grafickou kartu jsem použil GeForce RTX 3080 Eagle taktéž od Gigabyte.
Paměti dodala společnost ADATA s modelem Spectrix D35G 32GB (2x16GB) na frekvenci 3200 MHz. NVMe disk do M.2 slotu pak věnovala společnost Gigabyte s modelem AORUS Gen4 7000s 1TB s rychlostí 7GB/s, na který jsem nainstaloval Windows 11. Celou sestavu napájí kvalitní zdroj BeQuiet! Dark Power 13 1000W s titanovou certifikací a podporou nového standardu ATX 3.0.
Celá instalace zabere zhruba 4 minuty, což je takový lehký nadprůměr. V tomto směru odvedl Arctic již tradičně dobrou práci. Také hadice od bloku jsou dostatečně dlouhé a ohebné, proto s nimi nebudete mít problém ani v menší skříni, kde bude třeba hadice sem tam někde ohnout, aby se do skříně vešly. Jako bonus pak výrobce zvolil opletené hadice, které vypadají na pohled mnohem lépe než ty klasické gumové. Na co ale musím upozornit je kompatibilita napříč skříněmi, radiátor je opravdu obrovský a společně s ventilátory i velmi tlustý, a proto je nutné si předem ověřit, zda se Vám do skříně tento chladič opravdu vejde.
Velmi chválím i management kabeláže u samotných ventilátorů z výroby, více méně nejsou vůbec vidět a nekazí tak celkovou úhlednost celé instalace. Od samotné pumpy pak vede jenom jeden kabel pro řízení pumpy, ventilátoru na bloku i na radiátoru. Druhý kabel se pak stará o synchronizaci RGB se základní deskou.
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Z grafu teplot v programu OCCT jasně vyplívá, že i přes absenci celo měděné konstrukce poskytuje Freezer III 420 velkou porci výkonu a opanuje přední příčky již testovaných modelů konkurence. Pokud porovnáme Freezer II a III při stejně velikém radiátoru, je výsledek cca stejný, ovšem nový model je při stejném výkonu značně tišší a podle mého názoru se rozdíl výkonu projeví až s ještě náročnějším procesorem na chladící výkon, než je testovací procesor, na což se samozřejmě ještě povídáme. Přesto je až s podivem, za jakou cenu se tomuto modelu daří konkurovat těm nejlepším modelům na trhu.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi vodními modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 25 °C při pokojové teplotě 21°C.
Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4 V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí. I v tomto nejvíce extrémním testu nakonec dokázal nový levný model zchladit procesor na 57 °C.
Následně jsem také zkusil tento chladič osadit i na Ryzen 9 7900X a dokázal procesor uchladit pod 79 °C i při té nejvyšší zátěži což je také vynikající výsledek. Jako malý bonus jsem otestoval chladič i s procesorem i9-13900K na 6GHz, kde jeho spotřeba sahá běžně k 350W a zde jsem se dostal na stále krásných 89 °C.
Pojďme k závěru.
|