Strana 3 z 4
Testovací sestava se skládá ze staršího procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost Asus s modelem ROG B550-XE STRIX Gaming WiFi, taktéž i grafickou kartu RTX 2080 8GB v edici STRIX.
Paměti dodala společnost G.Skill s modelem TridentZ Neo DDR4 2x32GB 3600MHz. Od společnosti Kingston jsem pak dostal i rychlý NVMe SSD Sabrent Rocket 4 plus s rychlostí přesahující 7GB/s, na který jsem nainstaloval Windows 10 Pro. Celou sestavu napájí kvalitní zdroj Be Quiet! Dark Power 12 1200W s platinovou certifikací.
Co se týče samotné instalace, je velmi jednoduchá. Celá instalace zabere zhruba 4 minuty, což je takový lehký nadprůměr. V tomto směru odvedl ASUS/ASETEK již tradičně dobrou práci. Také hadice od bloku jsou dostatečně dlouhé a ohebné, proto s nimi nebudete mít problém ani v menší skříni, kde bude třeba hadice sem tam někde ohnout, aby se do skříně vešly. Jako bonus pak výrobce zvolil opletené hadice, které vypadají na pohled mnohem lépe než ty klasické gumové.
Ale to vše je klasika ASETEK. STRIX série nemá nijak přerostlý a komplikovaný blok, není zde OLED/LCD displej, tedy žádná komplikace. Vše přímé, jasné. Samozřejmě kompatibilita s novou AM5 platformou je bezproblémová.
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Z grafu je patrné že model STRIX LC II 240 ARGB dokázal bez problémů srovnat krok i s modely konkurence, které mají větší 280/360 velký radiátor. Což celkem pomáhá srovnat krok v poměru cena/výkon i u tohoto dražšího modelu. Co ovšem činí tento model dobrým je hlučnost jak pumpy, poslední generace pumpy Asetek je v tomto směru bezkonkurenční. Hlučnější jsou jenom ventilátory, ale jenom na maximální výkon, pokud je zregulujete někam k 1000-1500 RPM, stávají se takřka bezhlučné a na výkon to má zanedbatelný vliv.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi vzduchovými modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 29°C při pokojové teplotě 22°C. Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí.
Při taktu 4GHz a opravdu vysokém napětí 1.45V dokázal chladič zkrotit procesor Ryzen 7 1700X v OCCT na krásných 63°C a jedná se o naprosto luxusní výsledek. Věřím tomu, že uchladit současný nejvýkonnější procesor Ryzen 9 5950X/7950 by také neměl představovat velký problém. Však chladič je použitelný i na sTR4 soket, kde se pohybujeme ještě ve vyšších výkonech a vyšší spotřebě. Ale není ideální, protože základna nepokrývá celou plochu velkých ThreadRipper/EPYC procesorů. Vhodný je opravdu jen na mainstreamové platformy Intel a AMD, kde velikost základny odpovídá velikosti procesorů.
Pojďme k závěru.
|