Strana 1 z 4
- ASUS ROG STRIX LC II 240 ARGB
– TEST a RECENZE nové generace základního AiO chladiče
Kapalinová „instantní“ chlazení AiO jsou populární a dobrá řešení pro chlazení CPU, zejména díky kompaktnosti. Samozřejmě v cenové dostupnosti a spolehlivosti nikdy nevyrovnají klasické věžím, ale to je zkrátka vlastnost ne chyba :). Výrobci se ale snaží a vylepšují konstrukci AiO směrem k delší životnosti a spolehlivosti každou generací.
ASUS uvedl vlastní nabídku těchto chladičů před 3 roky a nyní má na trhu 3modelové řady. Nejvyšší luxusní ROG RYUJIN v druhé generaci má masivní 3,5“ LCD display na bloku, pak je tu verze ROG RYUO s kompaktnějším blokem s OLED nebo dnes u třetí generace s ANIME MATRIX, a nejdostupnější jednodušší verzí jsou ROG STRIX LC, které mají jen pěkně podsvícené logo na bloku, žádný displej, což samozřejmě znamená o něco nižší cenu.
A právě nyní se na trh dostává nová (druhá) generace STRIX modelu. Ta přináší několik zlepšení. Předně se ASUS nepouštěl do žádných experimentů, vlastní základ nevyrábí sám, ale spoléhá na externí řešení firmy ASETEK. Novinka tak dostává pumpu sedmé generace AiO řešení ASETEK, která přináší tišší chod a nižší otáčky při zachování stejného výkonu a také delší životnost. Díky tomu mohl ASUS navýšit záruku z 5 na 6 let, což se u kvalitních AiO dnes stává již standardem. Tomu ovšem odpovídá i cena produktu, která je vyšší, než u modelů s 3 nebo jen 2letou zárukou.
Hlavní body udávané výrobcem:
- 7. generace pumpy Asetek se sníženou hlučností a nižšími otáčkami
- Kompatibilita napřič všemi aktuálními sokety na trhu včetně nového LGA1700, TR4 apod.
- Ohebné a velmi odolné hadice s opletením
- Radiátor i ventilátory v ROG designu
- Záruka 6 let
V nové ROG STRIX LC II sérii jsou nabízeny verze 120, 240, 280 a 360mm, některé i ve verzích bez svítících ARGB ventilátorů, většina je ale má. Vedle černých modelů jsou k mání také bílé, ale jen 240 a 360 verze a obojí jen v ARGB provedení.
AiO tedy používá levnější, ale velmi obvyklou kombinaci měděného bloku na procesoru s hliníkovou konstrukcí radiátoru. To sebou nese určitá úskalí kolem galvanické koroze. Výrobce to ale má prý ošetřeno díky speciální kapalině v okruhu, která by tomuto měla zabránit. Ze specifikací se dozvídáme, že ventilátory lze pak regulovat od 800 do 2500 RPM s maximální hlučností 37,6 decibelů.
Pumpa se připojuje do desky přes klasický 4pinový konektor. Určitě doporučuju ji zapojit do speciálního konektoru na základní desce, pokud je jím vybavena. Ohledně kompatibility se základními deskami, výrobce garantuje kompatibilitu se všemi současnými sokety na trhu, včetně velmi náročného LGA2066 od Intelu, nebo TR4 od AMD.
Pojďme se na novinku od ASUS podívat podrobněji …
|