Strana 3 z 4
- Instalace a výkon v praxi
Jako testovací sestavu jsem se rozhodl použít základní desku Asus Crosshair V formula Z ve spojení s procesorem AMD FX9590, což je 220 W procesor, který tento chladič otestuje opravdu na své limity. Přece jenom soket 1150/1151 by nebyla taková výzva už z hlediska použité „prasopasty“ pod IHS, která by zbytečně omezovala podmínky během testování. Skříň a zdroj dodala firma Be Quiet! a to konkrétně Silent Base 800 a zdroj Dark Power 10 850W s platinovou certifikací. Grafická karta je taktéž od firmy ASUS, konkrétně řady MATRIX.
Co se týče samotné instalace, je celkem krkolomná. Chladič totiž osadíte na socket a šrouby dotahujete z druhé strany desky. Toto je tedy asi nejhorší způsob montáže, co jsem zatím viděl. Ovšem dá se to zvládnout, ale na opravdu jednoduché montážní postupy třeba jako má Noctua to opravdu nemá. Zde bych opravdu zapracoval na uživatelsky lépe přívětivém postupu. Celá instalace zabere zhruba 7 minut, což je takový lehký nadprůměr. Jak vidíte, na AM3 platformu je chladič bohužel namontovaný ne ideálně, a to jak kvůli kontaktům heatpipe s RAM, tak kvůli orientaci samotného pasivu a ventilátorů. U Intel platforem je to ale normálně jak to má být, a doufejme, že i u nové AM4 to bude také tak.
Osadit tento chladič můžete na všechny aktuální Intel a AMD platformy a to včetně nejnovější AM4 pro RYZEN procesory. be quiet nově nabízí AM4 montážní kit, o který si musíte ale napsat, standardně pochopitelně v baleních chladičů zatím není, ale bude se později automaticky přidávat.
Testovat budu opět na mé testovací 220 W „bestii“ od AMD v podobě FX-9590, která dokáže potrápit opravdu i ty nejlepší chladiče na trhu. Sekundovat mu bude nejlepší základní deska pod socket AM3+ v podobě ASUS Crosshair V Formula Z. Testovat budu chladič v OCCT pro tu nejextrémnější možnou zátěž, jakou dokáže procesor zažít. Herní režim bude simulovat bechmark unigine valey 1.0 a samozřejmě naměřím teploty i v nečinnosti procesoru.
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Přiložený be quiet 120mm ventilátor jsem testoval v nastavení 5/7/12 V.
- 5 V – 900 Rpm
- 7 V – 1300 Rpm
- 12 V – 2100 Rpm
Jak je vidět z grafů, problém měl chladič pouze v OCCT při 7 V tak i 5 V režimu, kde už opravdu nestíhal uchladit oněch 220 W vyzářeného tepla, a procesor se začal přehřívat a podtaktovávat. Přece jenom papírově je tento chladič schopen uchladit 190 W a tento procesor má ještě o dalších 30 W více. I přesto dokázal chladič uchladit procesor při 100 % vytížení všech jader na velmi slušnou teplotu 64°C a to opravdu velmi tiše. V tomto je Be Quiet! opravdu velmi dobré, protože i na 2100 rpm o ventilátoru nevíte.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, se Dark Rock 3 předvedl i přes svoje zaměření ultra tichého provozu i tak velmi dobře, rozdíly vůči konkurenci jsou v jednotkách stupňů.
V době nečinnosti nejsou nároky na chlazení procesoru FX9590 kdovíjaké. Procesor se dost podtaktuje a sníží svoji spotřebu na naprosté minimum. Zde se tedy chladiče srovnávají skoro na identické teploty, rozdíly jsou minimální.
Pojďme k závěru.
|