Strana 3 z 4
- V praxi – instalace a výkon
Testovací sestava se skládá ze starého procesoru Ryzen 7 1700X s 95W TDP, procesor je díky použití pájce mezi čipem a IHS velmi vhodný k otestování potenciálu každého chlazení. Základní desku poskytla společnost Gigabyte s modelem X570 Aorus Master. Grafickou kartu jsem použil GeForce RTX 3080 Eagle od stejného výrobce.
Paměti dodala společnost ADATA s modelem XPG D35G Neo o kapacitě 32GB (2x16GB) na frekvenci 3 200 MHz. NVMe disk do M.2 slotu pak věnovala společnost Gigabyte s modelem Aorus 7000S 2TB s rychlostí 7GB/s, na který jsem nainstaloval Windows 10 Pro. Celou sestavu napájí kvalitní zdroj Be Quiet! Dark Power 13 850W s Platinovou certifikací.
Dobrou zprávou je, že ani u jednoho chladiče jsem neměl jediný problém ohledně montáže, a dokonce nevadily ani paměti s větším ventilátorem na modelu Dark Rock Elite. Ovšem pokud byste měli paměti s opravdu vysokým pasivem, raději bych volil model Pro 5, protože u něj je na paměti více místa. Co se týče samotné instalace, je rychlá, jednoduchá a využívá dokonce originální plech pod soketem. Celá instalace tak zabere zhruba jenom 3-4 minuty, což je na tak velký vzduchový chladič velmi dobrá hodnota.
Samotné testování jsem se rozhodl provádět v zátěžovém testu OCCT, který opravdu dokáže z procesoru vyždímat maximum a otestovat chladič na hranici jeho možností. Dále jsem použil méně náročný Unigine Valey 1.0, jakož to simulací herní zátěže, kde ve většině her není využito všech 8 jader procesoru. Nakonec jsem otestoval chladič v režimu, kdy na PC neděláte nic náročného, například brouzdání na internetu apod. U všech měření jsem vždy počkal 30 minut, aby se teploty ustálily.
Z grafu teplot v programu OCCT jasně vyplívá, že jsme se vůči předchozímu modelu Dark Rock Pro 4 posunuli o celé dva stupně níže u modelu Pro 5 a o další jeden stupeň u modelu Elite. To jsou vynikající výsledky a díky tomu se tedy díváme na nejvýkonnější vzduchové chladiče na trhu. Velká škoda že jsem neměl možnost otestovat nejvyšší model od Noctua, abychom se dozvěděli, který vzduchový chladič by se dneska pyšnil titulem nejlepšího vzduchového chladiče na trhu.
V Unigine Valey, kdy procesor neklade tak obrovské nároky na chladič, jsou výsledky napříč všemi modely velmi podobné. Pokud Vás zajímá teplota v nečinnosti, zde se nakonec ustálila na 31°C při pokojové teplotě 22°C.
Jako bonus jsem ještě proměřil procesor v přetaktovaném stavu s velmi vysokým napětím 1.45V i když tento konkrétní kus zvládá tuto frekvenci i s 1.37-1.4V. Chci tím nasimulovat opravdu vysokou spotřebu třeba i horších kusů procesorů Ryzen, které pro chod na 4GHz vyžadují větší napětí a tím se pak i více hřejí. I v tomto nejvíce extrémním testu nakonec dokázaly chladiče svým výkonem srovnat krom i s těmi základními modely AIO s 240mm radiátorem, což je vskutku vynikající výsledek.
Pojďme k závěru.
|