– TEST a RECENZE klasických výkonných CPU chladičů
Chladiče německé společnosti Be Quiet! testuji už od roku 2016, tedy dlouhých 7 let a vždy když tento výrobce uvedené nějaký nový model, je to vždy událost, protože to nebývá až tak často. Přeci jen předchozí TOP model Dark Rock Pro 4 jsem testoval v roce 2018, vývoj jeho nástupce tak trval dlouhých 5 let. K tomu jako třešničku na dortu uvedl letos Be Quiet! ještě o něco lepší model Dark Rock Elite, takže nás dneska čeká taková dvoj recenze, jelikož mi přišlo zbytečné dělat na oba chladiče separátní recenze, protože mají stejný základ a liší se jen v některých detailech, speciálně v tom, že ELITE má RGB podsvícení a 2x135mm ventilátor, na PRO 5 nic nesvítí a má 1x120mm a 1x135mm ventilátor. Zbytek chladiče je ale stejný.
Samozřejmostí je špičkové kvalitní zpracování a vypadá to, že německý Be Quiet! se snaží opravdu vážně se podstavit rakouské NOCTUA, která platí za TOP v rámci nabídky klasických CPU chladičů, která má vývojový cyklus svých modelů ještě delší :). Dnes se tedy podíváme, co nám německá společnost Be Quiet nabízí, přičemž v obou případech jde o velké věže, s tichými 135mm ventilátory a cenou i výkonem míří na absolutní vrchol nabídky tohoto stylu procesorového chlazení.
Oba modely se spoléhají na stejný hliníkový pasiv, který je vybaven sedmi měděnými heatpipe trubicemi o průměru 6mm. Pasiv i samotné heatpipe trubice jsou vyvedeny v černé barvě díky speciálnímu černému nátěru s keramickými částicemi, díky kterým je zajištěn lepší přenos tepla. Základna chladiče je již tradičně vyrobena z mědi s poniklovaným povrchem, u kterého výrobce zaručuje 100% kompatibilitu s použitím speciální pasty DC2 Pro na bázi tekutého kovu.
Čím se ale oba chladiče liší, jsou použité ventilátory, levnější model Dark PRO 5 disponuje jedním 130mm ventilátorem Silent Wings a jedním 120mm ventilátorem Silent Wings 4. Větší ventilátor má otáčky 1300/1500 ot/min a menší pak 1700/2000. Chladič je totiž vybaven přepínačem, kde si přepínáte mezi tichým režimem a maximálním výkonem. Každý si tedy může vybrat dle jeho HW, jaký režim potřebuje. Kde tento chladič vyniká je rozhodně hlučnost kde při nejnižších otáčkách začíná na úrovni 8,9 dB(A) při 50% otáček ventilátorů, při 100% se posuneme na 23,3 dB(A), což je stále méně než většina ostatních chladičů na trhu.
Pokud se podíváme na dražší model Elite, hlavní rozdíl je v použití dvou 135mm ventilátorů, díky nimž má chladič papírově o 10W vyšší chladící výkon na konečných 280W TDP. Což činí tento chladič tím nejvýkonnějším, co kdy tento výrobce vyrobil. Bohužel tím ale trochu narostla i hlučnost, která začíná na 11dB(A) při 50% Nastavení otáček až po maximálních 25,8dB(A). Všechny ventilátory jsou vybaveny kvalitními ložisky s šesti pólovými motory s hydrodynamickými ložisky, díky tomu garantuje výrobce životnost ventilátorů na 300 000 hodin. Model Elite je také vybaven RGB podsvícením na vrcholu jeho věže, hodí se tedy více do PC, kde je na RGB kladen větší důraz.